Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
14,882 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ultrazvukové vyšetrenie

  , Autor: Nataly1

  Chcela by som sa opýtať. Vo februári som zistila, že som tehotná. Na potvrdenie tehotenstva som bola 2.3 v 6tt. Následne má moja gynekologička objednala o 4týždne, 30.3. Podľa kalendára som bola 10tt, podľa sona 11tt+1. Znovu ma objednala na 6.4 na odber krvi a znova ultrazvuk. Chcela by som sa opýtať na Váš názor. Je v poriadku, že ma objednala znovu o týždeň alebo sa jej niečo nezdalo? Čítala som že od 11-13tt sa robia screeningové vyšetrenia a to z krvi a ultrazvukom. Myslite, že ide len o toto vyšetrenie?
  Posledné vyšetrenie (30.3) bolo v poriadku, bábätko sa hýbalo a srdiečko bilo.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bolo všetko v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach je najvhodnejšie sa pýtať obvodného gynekológa, ktorý vie, z akého dôvodu Vás objednala s týždňovým odstupom. Špeciálne skríningové vyšetrenia (PTS - prvotrimestrálny skríning) nerealizuje každý gynekológ, ale gynekológ s atestáciou a certifikátom FMF.

Podobné otázky

 • Prenatálne vyšetrenie - výsledok

  , Autor: Alžbetka94

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo znamená, keď v závere vyšetrenia na konci 13tt je napísané, že v CFM sa znázorňuje len a.umbil.l.dx., a.umbil.v.s. chýba (SUA). Aké to môže mať následky? Načo si dávať pozor?

  Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jedná sa o nález dvojcievneho pupočníka. Normálne je pupočník trojcievny, obsahuje dve artérie a jednu vénu. SUA (Single Umbilical Artery) znamená, že je prítomná iba jedna artéria. Pri dvojcievnom pupočníku je vyšší výskyt vrodených vád srdca, preto je vhodné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na srdiečko plodu. Odporúčam morfologické USG vyšetrenie v 20. týždni tehotenstva. Drvivá vačšina detí s dvojcievnym pupočníkom sa rodí úplne zdravá, nie je dôvod sa znepokojovať. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

 • 3/4D ultrazvuk

  , Autor: Simonasimpsons

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať na názov na 4D ultrazvuk. Je tento ultrazvuk lepší ako obyčajný? Môže objaviť nejaké genetické vady ktoré obyčajný ultrazvuk nezachytil? Som v . 25 týždňi tehotenstva a všetky doterajšie ultrazvuky sú v poriadku len by som chcela vedieť či sa nemám radšej objednať aj na ten 4D aby som sa uistila že je bábätko vážne poriadku. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 4D ultrazvukové vyšetrenie je trojrozmerné zobrazenie plodu v reálnom čase. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je to 3D zobrazenie v pohybe. Teda uvidíte 3-rozmerný obraz vášho bábätka ako sa pohybuje vo vašom brušku. Výhodou 4D zobrazenia oproti 3D je možnosť sledovať detailne plod v pohybe, pohyb končatín, jeho mimiku tváre, či srdcovú činnosť. Väčšina USG pracovísk funguje na 3D. Čo sa týka špecializovaných USG vyšetrení (PTS v I. trimestri, morfologické USG v II. trimestri a fetálny USG v III. trimestri), tie sú zamerané spolu s odbermi krvi na odhalenie prípadných vrodených chýb alebo patológii. Ak boli doterajšie výsledky USG vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať.

 • II.trimestralny skrining

  , Autor: klaudy2803

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť, bola som objednaná na morfologický ultrazvuk 2.12.2020 ( 20+5tt) , ale nakoľko bol dotyčný pán doktor pn tak sa všetky termíny poposúvali a preobjednali ma až na 23.12. kedy budem už 23+5tt, chcem sa opýtať, ako veľmi to môže ovplyvniť nejaké výsledky ultrazvuku? Nie je to už veľmi neskoro na vykonanie tohto skríningu? Aký je vhodný týždeň a prečo? Alebo mám riešiť skorší termín niekde inde? Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. Poprípade neviete mi hneď dať aj kontakt k Vám do Šace aby som si skúsila dohodnúť termín? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, morfologické (genetické) ultrazvukové vyšetrenie by sa malo realizovať v 20. - 22. týždni tehotenstva. Výsledky to neovplyvní, ale v prípade, že sa u pacientky potvrdí VVCH plodu, ktoré by malo fatálne, alebo veľmi nepraznivé následky, dá sa zo zdravotnej indikácie podľa legislatívy ukončiť tehotenstvo do 24. ukončeného týždňa. Na našej klinike je pre tento týždeň ešte pár voľných termínov, nasledujúce 2 týždne sú plne obsadené. V prípade záujmu si zavolajte na telefónne číslo 055/72 34 184 a objednajte sa.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Sisa2405

  Dobry den chcela by som sa opytat som tehotna 12tyzdne a sestricka mi robila ultrazvuk cez brucho asi 25 minut kde nevedela zachytit tvaricku dietata popri tom mi po cely cas stlacala silno brucho je to normalne ?potom som sa opytala ci je vsetko v poriadku povedala ze ano dieta sa vyvija tak ako ma len tu tvaricku mu nevedela zachytit tak teraz neviem nacom som a dalsi ultrazvuk mam az 6 maja.cakam na vasu odpoved vopred Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v 12. týždni este vidieť tvár plodu nie je možné. Je neštandardné, že ultrazvukové vyšetrenie vykonávala sestra. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve je bezpečné. Nemusíte sa obávať .