Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,482 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ultrazvukové vyšetrenie

  , Autor: Nataly1

  Chcela by som sa opýtať. Vo februári som zistila, že som tehotná. Na potvrdenie tehotenstva som bola 2.3 v 6tt. Následne má moja gynekologička objednala o 4týždne, 30.3. Podľa kalendára som bola 10tt, podľa sona 11tt+1. Znovu ma objednala na 6.4 na odber krvi a znova ultrazvuk. Chcela by som sa opýtať na Váš názor. Je v poriadku, že ma objednala znovu o týždeň alebo sa jej niečo nezdalo? Čítala som že od 11-13tt sa robia screeningové vyšetrenia a to z krvi a ultrazvukom. Myslite, že ide len o toto vyšetrenie?
  Posledné vyšetrenie (30.3) bolo v poriadku, bábätko sa hýbalo a srdiečko bilo.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bolo všetko v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach je najvhodnejšie sa pýtať obvodného gynekológa, ktorý vie, z akého dôvodu Vás objednala s týždňovým odstupom. Špeciálne skríningové vyšetrenia (PTS - prvotrimestrálny skríning) nerealizuje každý gynekológ, ale gynekológ s atestáciou a certifikátom FMF.

Podobné otázky

 • Ultrazvukové vyšetrenie

  , Autor: NBi

  Dobrý deň,
  prosím vás bola som na 3D ultrazvuku v 21 týždni a tvár dieťaťa je trošku divná - nos a pery. Bude sa tvár dieťaťa ešte vyvíjať? Či sa niečo zmení. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe Vášho opisu mi nie je jasné, či sú prítomné zmeny alebo vrodená vývojová chyba nosa a pier. Neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať priamo vyšetrujúceho lekára, ktorý Vám vie najlepšie objasniť USG nález. Z tohto genetického (morfologického) USG vyšetrenia by ste mali mať aj nález, kde by mali byť jasne napísané výsledky vyšetrenia.

 • Krčok

  , Autor: Nunka17

  Dobrý večer, prosím Vás dá sa iba podľa sona brucha určiť či sa krcok neskracuje? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, nedá. Ultrazvukové vyšetrenie krčka maternice sa realizuje vaginálnou sondou.

 • Dvojcievny pupočnik

  , Autor: RomankaR

  Dobrý deň chcem sa opýtať čo je príčinou dvojcievneho pupočníka, je táto chyba viditelná na usg, aké sú riešenia a či je chyba vo mne, ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dvojcievny pupočník je vrodená vývojová chyba, či anomália pupočníka. Normálne cievne zloženie pupočníka tvoria dve artérie (tepna) a jedna véna (žila). Pri vrodenej anomálii pupočníka sa však môže vyvinúť len jedna artéria. Áno, je to vidieť na USG. Príčina, prečo došlo k vyvinutiu len jednej artérie, sa zistiť nedá. Vy to ovplyvniť neviete. Pri dvojcievnom pupočníku je vyšší výskyt vrodených chýb srdca, preto sa pri zistení tejto anomálie odporúča realizovať podrobné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na srdiečko plodu. Treba však povedať, že drvivá väčšina detí s dvojcievnym pupočníkom sa rodí úplne zdravá.

 • Prenatálne vyšetrenie - výsledok

  , Autor: Alžbetka94

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo znamená, keď v závere vyšetrenia na konci 13tt je napísané, že v CFM sa znázorňuje len a.umbil.l.dx., a.umbil.v.s. chýba (SUA). Aké to môže mať následky? Načo si dávať pozor?

  Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jedná sa o nález dvojcievneho pupočníka. Normálne je pupočník trojcievny, obsahuje dve artérie a jednu vénu. SUA (Single Umbilical Artery) znamená, že je prítomná iba jedna artéria. Pri dvojcievnom pupočníku je vyšší výskyt vrodených vád srdca, preto je vhodné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na srdiečko plodu. Odporúčam morfologické USG vyšetrenie v 20. týždni tehotenstva. Drvivá vačšina detí s dvojcievnym pupočníkom sa rodí úplne zdravá, nie je dôvod sa znepokojovať. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

 • 3/4D ultrazvuk

  , Autor: Simonasimpsons

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať na názov na 4D ultrazvuk. Je tento ultrazvuk lepší ako obyčajný? Môže objaviť nejaké genetické vady ktoré obyčajný ultrazvuk nezachytil? Som v . 25 týždňi tehotenstva a všetky doterajšie ultrazvuky sú v poriadku len by som chcela vedieť či sa nemám radšej objednať aj na ten 4D aby som sa uistila že je bábätko vážne poriadku. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 4D ultrazvukové vyšetrenie je trojrozmerné zobrazenie plodu v reálnom čase. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je to 3D zobrazenie v pohybe. Teda uvidíte 3-rozmerný obraz vášho bábätka ako sa pohybuje vo vašom brušku. Výhodou 4D zobrazenia oproti 3D je možnosť sledovať detailne plod v pohybe, pohyb končatín, jeho mimiku tváre, či srdcovú činnosť. Väčšina USG pracovísk funguje na 3D. Čo sa týka špecializovaných USG vyšetrení (PTS v I. trimestri, morfologické USG v II. trimestri a fetálny USG v III. trimestri), tie sú zamerané spolu s odbermi krvi na odhalenie prípadných vrodených chýb alebo patológii. Ak boli doterajšie výsledky USG vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať.