Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,050 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vaginálne probiotika

  , Autor: Nataly186

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké vaginálne probiotika môžem používať v tehotenstve, ako užívam antibiotika Amoksiklav na infekciu v moč. cestách ale objavil sa mi silný biely hrudkovitý výtok spojený so svrbením pošvy a začervenaním, prípadne ak nie probiotiká, tak čo iné by som mohla použiť. Som v I. trimestri. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa u Vás jedná o vaginálnu infekciu. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám realizuje výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie a tiež podľa nálezu rozhodne o potrebnej liečbe. Vaginálnych probiotík je na trhu viacero, za daných okolností Vám však neviem povedať, či bude stačiť ich užívanie. Aplikovať si môžete vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a aplikovať si Canesten krém.

Podobné otázky

 • Výtok v tehotenstve

  , Autor: Naty202

  Dobrý deň, som v 21.týzdni tehotenstva a obcs mam taky biely husty vytok. Chcem sa spytat ci je to v poriadku alebo je nejaky problem.
  Dakujem za odpoved :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pošva aj za normálnych okolností produkuje sekrét. V tehotenstve tomu nie je inak, práve naopak, výtoky môžu byť silnejšie. Bez videnia nálezu sa Vám však neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Ak nemáte ťažkosti v zmysle svrbenia, či pálenia, môžete si skúsiť realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a následne aplikovať vaginálne probiotiká. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kupanie v tehotenstve

  , Autor: Katkaaaa000

  Dobry den, prosim Vas je bezpecne kupanie vo vlastnom domacom bazene so slanou vodou, v pripade ak som v 40.tyzdni tehotenstva a s krckom mediosakralne, makkym, presiaklym a brankou pre volny prst? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, plod je v maternici chránený plodovými obalmi. Ak Vám neodteká plodová voda a cítite sa na to, môžete sa okúpať. Vzhľadom k riziku vzniku bakteriálnej vaginózy vplyvom zmeny pH v pošve je vhodné si po kúpaní večer pred spaním aplikovať vaginálne probiotiká.

 • Kúpanie v bazéne

  , Autor: Essa

  Dobrý deň, som v 5 mesiaci tehotenstva, tehotenstvo je bez problémov. Môžem sa kúpať v domácom bazéne? Nemôžu mi uškodiť chlórové prípravky, ktoré sa používajú na čistenie? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete sa kúpať. Po dokúpaní však si však odporúčam aplikovať vaginálne probiotiká, aby nedošlo k vzniku bakteriálnej vaginózy, či vaginálnej infekcie.

 • Utrogestan a probiotika

  , Autor: Še

  Dobry den. Som v druhom trimestri, uzivam utrogestan 0-0-2. Mozem kombinovat utrogestan s vaginalnymi probiotikami? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Utrogestan nie je antibiotikum, ale obsahuje hormón progesterón, takže ak nemáte mykózu, ani iný vaginálny dyskomfort, pre ktorý by bola nutná zmena aplikácie utrogestanu na perorálnu, nie je potrebné užívať vaginálne probiotiká. Nie je však problém, ani to nebude mať vplyv na účinok utrogestanu, ak si ráno budete vkladať vaginálne probiotikum a večer utrogestan, zvýši sa Vám však vaginálny výtok.

 • Probiotiká

  , Autor: Nataly186

  Dobrý deň, poradili by ste mi prosím nejaké probiotiká, ktoré môžem užívať počas tehotenstva na prevenciu častejších infekcií v močových cestách a kvasinkových infekcií ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na trhu je pomerne veľké množstvo probiotík, či už klasických, alebo vaginálnych. V lekárni majú lepší prehľad o spokojnosti žien s ktorým tým daným preparátom. Dôležité je realizovať si aspoň desať dňovú kúru vaginálnymi probiotikami, najmä v čase užívania antibiotík, po navštívení kúpalísk či termálnych vôd, ale aj preventívne. Vaginálne probiotiká na močové cesty nemajú veľký vplyv. Tam je ako prevencia dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, aspoň 2 litre denne.