Covid
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň chcem sa opýtať ako sa má postupovať pri covide v tehotenstve, môže dôjsť k ohrozeniu plodu, som v 13+1tt. Ďakujem
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň chcem sa opýtať ako sa má postupovať pri covide v tehotenstve, môže dôjsť k ohrozeniu plodu, som v 13+1tt. Ďakujem
Dobrý deň, je vhodné informovať Vášho obvodného lekára, ako aj obvodného gynekológa. Užívajú sa lieky pri symptomatických prejavoch, ako je teplota. Odporúčam dodržiavať pitný režim, aspoň 2 litre tekutín denne, užívať vitamíny, ak neužívate tehotenské vitamíny, je vhodné užívať vitamín C, D a zinok. Pri tepote môžete užívať Paralen, aj dve tabletky každých 6 hodín.
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na názor, či si myslite, že je normálne, že mám v 29.tt D-dimer 7,3, aj napriek tomu, že si od začiatku picham Clexane 0,4, keďže som po covide mala emboliu pred 3 rokmi a odvtedy mám dimer stále okolo 1,5-2. Bezohľadu na to či som si pichala injekcie alebo nie. Len v poslednom trimestri vraj najviac rastie, tak sa bojím, kam sa až vyšplhá a či mi niečo nehrozí, alebo malému. Ďakujem za odpoved.
Dobrý deň, tehotenstvo je hyperkoagulačný stav, tzn. že niektoré parametre, ktoré sú mimo tehotenstva patologické, sú naopak počas tehotenstva normálne. D-dimér je v tehotenstve normálne zvýšený. Počas normálne prebiehajúceho tehotenstva sa hladiny D-diméru plynule zvyšujú až do pôrodu. V literatúre sa uvádzajú hodnoty D-diméru v III. trimestri do 1.5 mg/l. Normy D-diméru v tehotenstve v III. trimestri sú relatívne hodnoty. Dôležité je sledovanie dynamiky, teda postupného nárastu hodnôt, a súčasne klinických príznakov u pacientky. Súčasne je nutné prihliadať k ďalším rizikám, ako je vrodený trombofílny stav, prekonaná trombóza, či embólia, varixy, vek, obezita, ... Ak máte nasadený nízkomolekulárny heparín a sledované tehotenstvo je v poriadku, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, v tomto prípade najmä hematológa, ktorý Vám podľa výsledkov vie upravovať, teda aj navyšovať potrebnú dávku nízkomolekulárneho heparínu.
Dobrý deň, môže covid spôsobiť potrat v 4-5tt ak by prebiehal mierne (bolesť hrdla, mandlí, únava, trocha zatiahnuté dutiny, teplota skôr nie)? Je problémom v takomto prípade vírus alebo skôr teplota/horúčka? Ďakujem
Dobrý deň, mal som už viacero pacientiek, ktoré prekonali COVID-19 tesne pred otehotnením, vo včasnom štádiu tehotenstva, či v I. trimestri a narodili sa im zdravé deti. S infekciami vo včasnom štádiu tehotenstva je to väčšinou na princípe "všetko alebo nič", to znamená, že ak nedôjde k potratu, plod môže byť absolútne zdravý. Záleží od viacerých okolností, aj od toho, či ste proti COVIDu očkovaná alebo nie, prípadne, či ste ho už v minulosti prekonali alebo toto je prvá infekcia. Navyše, ak máte iba mierny priebeh a bez teplôt, riziko je o to menšie. Odporúčam piť dostatok tekutín, aspoň 2 litre denne, užívať vitamíny, hlavne vitamín C a D, pri teplote môžete užívať Paralen, dodržujte kľudový režim a vhodná je samozrejme aj karanténa, teda zdržiavať sa doma. Odsledujte si to. Po odoznení príznakov a uplynutí inkubačnej doby navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý tehotenstvo potvrdí, keďže predpokladám, že ho ešte nemáte potvrdené, a stanoví ďalší postup.
Dobrý deň pán doktor,
Chcela by som Vás poprosiť o názor nakoľko som troška nervózna, posledná menštruácia mi začala dňa 16. Augusta no a dňa 16.9. mi vyšiel pozitívny tehotenský test (nechránený styk som mala 29. Augusta).
Objednala som sa k svojej p. Doktorke, avšak som ochorela, dostala som covid a dnes som mala mať termín vyšetrenia, pre istotu som tam volala či by boli ok ak by som sa dostavila v respiratore, ale dohodli sme sa na zmene termínu na 7.10. aby som neohrozila iné ženy chorobou, čo plne chápem nakoľko ešte nie som 100 percentne zdravá. Čiže moja otázka je či je v poriadku ak pôjdem na nejaké prvé vyšetrenie v podstate 8 týždňov od poslednej menštruácie, nie je to veľa? Aj skrze toho, že som mala silnejší covid som sa vlastne chcela ubezpečiť, či je všetko v poriadku. Takze sme preložili termín a ja som teraz v miernom nepokoji ????
Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a prajem príjemný deň.
Dobrý deň, ak nemáte žiadne gynekologické, či tehotenské ťažkosti, potvrdenie tehotenstva v 8. týždni tehotenstva je štandardné. Nevidím dôvod na obavy. Ak má byť tehotenstvo v poriadku, tak bude teraz, ako aj o dva týždne. Odsledujte si to.
Dobrý deň som v 34. tt s vyšiel mi pozitivny test na covid. Mám bolest hrdla a teplotu 37,1. Prosím, môže to mat nejaký vplyv na babo? Hrozne sa bojím.
Dobrý deň, mal som už viacero pacientiek, ktoré prekonali COVID-19 tesne pred otehotnením, vo včasnom štádiu tehotenstva, v I., II., III. trimestri a aj tie, ktoré rodili ako COVID-19 pozitívne a narodili sa im zdravé deti. Ak máte iba mierny priebeh bez teplôt, riziko je o to menšie. Nevidím dôvod na obavy. V lekárni je dostať viacero voľnopredajných preparátov, aj pastiliek na hrdlo, aj sirupov proti kašľu, aj kvapiek do nosa pre tehotné. Môžete užívať Paralen v prípade potreby aj každých 6 hodín. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to.
Dobrý deň, som v 9tt.. včera som bola na gynekologii kde bol ultrazvuk a vitalita bolo v poriadku. Cítila som ale úplnu slabosť a bolesti kĺbov, horúčku.. vyšiel mi pozitívny covid test. Teplotu som zrazila paralenom a obkladmi. Dnes len teplota trochu zvýšena. Chcem sa spýtať môže mať choroba vplyv na vymiznutie príznakov respektíve, prestali ma boliest prsníky a necítim ani pnutie. Mám už 2x MA za sebou tak mám mierne obavy. Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň, vírusová infekcia v I. trimestri síce nie je optimálny stav pre tehotný organizmus, zákonite však nemusí dôjsť k potratu. Ak ste však už po 2 zamlčaný potratoch, bolo vhodné pred otehotnením realizovať aspoň hematologické a endokrinologické vyšetrenie na odhalenie možnej príčiny opakovaných potratov. Teraz sa tým už nič neurobíte. Platí zásada “všetko alebo nič”, to znamená, že plodu sa aj napriek prebiehajúcej infekcii COVID-19 nestane nič a tehotenstvo bude prebiehať v úplnom poriadku. Odsledujte si to. Paralen pri teplote užívať môžete, aj každých 6 až 8 hodín. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorých v prípade ťažkostí alebo nejasností kontaktujte.