Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,910 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Morfologia

  , Autor: Lubica87

  Dobrý deň pani doktorka, som 18tt prvého tehotenstva. O cca 2 týždne idem na morfologický ultrazvuk. Moja otázka znie: bude všetko, čo treba kvalitne vidieť na ultrazvuku nakoľko som silnej postavy a mám dosť tuk na bruchu? Je rozdiel medzi ultrazvukovým prístrojom u gynekológa ako prístroj s ktorým sa robím morfol.?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, lekári, ktorí vykonávajú tieto platené špecializované vyšetrenia, majú špecializáciu z materno-fetálnej medicíny a majú väčšinou k dispozícii najmodernejšie USG prístroje. Samozrejme, všetko má svoje limity. Nie je možné porovnávať štandardne realizované USG vyšetrenie u rádového obvodného gynekológa so špeciálnym USG vyšetrením, ktoré realizuje špecialista na kvalitnom USG prístroji.

Podobné otázky

 • Vysledky morfologickeho utz

  , Autor: luciav

  Dobry den,

  bola som na morfologickom utz v 20tyzdni morfologia plodu v norme, ale lekar mi zistil nizko ulozenu placentu, konkretne napisal:

  placenta na prednej stene dosahuje k VB, krcok 54mm, 3VC, placenta marginalis, vaha plodu=411g zodpoveda 20+6

  ked som sa ho pytala ci je to problem povedal, ze pri prirodzenom porode ano a pri vysetreniach mam na to vzdy upozornit, ale nakolko vzhladom na prvu sekciu a neurologicku vrodenu vadu rodit prirodzene nebudem tak toto ma velmi netrapilo,

  ale trapi ma skor to, ze mi nedal ziadne “zakazy” ci nemam prestat cvicit, vynechat pohlavny styk, nezdvihat tazke veci atd. teda ziadne specialne odporucania, mozem teda normalne aj pri takejto diagnoze fungovat bez obmedzeni?

  dakujem za odpoved
  S pozdravom
  Lucia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte diagnostikovanú placentu praeviu marginalis a placenta je na prednej stene, ešte sa vplyvom rastu maternice môže vytiahnúť vyššie a v termíne pôrodu nemusí dosahovať k vnútornej bránke. Záleží od nálezu v danom čase. Ak sú výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte dodržiavať žiadne obmedzenia.

 • Morfologia plodu

  , Autor: lenka-19

  Zdravím prosím neviete mi povedať čo znamená v 20tt : hrot srdca plodu smeruje doprava, susp hypoplazia ľavých pľúc, prave pľúca hypertrofia.
  Na UVZ idem na kramáre až za dva týždne a neviem čo to znamená, či sa mám obávať alebo bude dieťatko v poriadku? Prosím aspoň zbezne čo to môže znamenať

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vyčkajte, čo Vám povedia na ultrazvuku, zbytočne sa neznervózňujte. Pýtajte sa priamo pri vyšetrení, najlepšie Vám budú vedieť odpovedať priamo tam. Na základe Vášho popisu Vám neviem podať komplexné a objektívne informácie.

 • Morfologia

  , Autor: nisa

  Dobry den,
  chcela by som sa opytat co znamena morfologia ako udaj v tehotenskej knizke. A aka hodnota v 32tt je v norme? Vopred Vam dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, morfologický ultrazvuk je v období 30.-32. týždňa tehotenstva dôležitým ultrazvukovým vyšetrením. Hodnotí sa pri ňom viacero parametrov, ako aj stav plodu. Hodnôt parametrov je viacero, od kompozitného veku, veľkosti plodu, prietoku v pupočníku, stav placenty, množstva plodovej vody, ... Ak máte zaznamenané v tehotenskej knižke, že morfológia je v poriadku, v norme, nemusíte sa obávať. Do budúcna odporúčam informovať sa priamo pri vyšetrení, nemusíte sa hanbiť ani obávať, na Vaše otázky Vám určite bude odpovedané. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • hranicne prietoky

  , Autor: allys

  Dobrý deň, som v 31 tt a pán doktor ma dnes po ultrazvukovom vyšetrení vystrašil, že mám hraničné hodnoty prietokov RI. Bola som tam 11.7 a nameral hodnotu RI 0, 72 a dnes 23.7 nameral RI 0,68 a SD 3,12. Ostatné hodnoty k 11.7 boli BPD 7,5 TAD 24,6 FL 5,3 alebo 5/3 POLOHA hlav. POSTAVENIE II AS + PP ++ morfológia 1320 g placenta vzadu gradin PP placenty II mnozstvo plod vody norm.
  Chcem sa spýtať či je všetko v poriadku lebo na ANTOLSKEJ okrem toho že na ultrazvuk čakajú mamičky min. 3 hodiny tak sa nakoniec od PÁNA doktora nič nedozviem. A nabudúci týždeň mám ísť na kontrolu. A nemám dobrý pocit z toho,že musím chodiť každý týždeň na kontrolu. A ešte ma trápi veľkosť bruška, podľa porovnania s ostatnými tehuľkami v tomto období, nemám až také veľké bruško.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  bábätko je troška menšie čo sa váhy týka, štandardne je dieťatko veľké cca 1500-1700 gramov, na druhej strane to nemusí vôbec nič znamenať. Niektoré detičky sú jednoducho menšie ale rovnako zdravé. Hraničné prietoky je nutné sledovať , je to v podstate to isté ako keby vám namerali vyšší tlak krvi - z jedného merania sa nedá nič povedať a môže ísť o náhodný nález. Presne tak je to aj s dieťatkom. Otázne bude, aký bude hmotnostný prirastok za dva týždne. Držím palce!

 • DS?

  , Autor: emmka2

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať či je moje bábätko v poriadku lebo vysledky triple testov mi vyšli 1 z160 na DS a ultrazvuk v 20tt bol relatívne v poriadku rast plodu proporčný a ostatná morfologia plodu v norme len p.doktorka napísala že hypoplázia nosovej kosti pod 5percentil...a v správe je podčiarknuté prít.hyperechogenetika čriev..Vravela že sa jej to na dieťa s DS nevidí a na odber plodovej vody som nešla nakoľko ma z ľudia z mojho okolia ukľudnujú že všetko je v poriadku lebo aj pri prvej dcérke som mala zlé triple testy...som bezmocná hrozne sa bojím aj keď verím,že je všetko v úplnom poriadku...Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Lenka:)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  a aká je vaša otázka? mám sa vyjadriť k možnosti downovho syndrómu? je jednoznačne vyjadrené hodnotou a pravdepodobnosťou 1:160 - teda je rziko zvýšené oproti ostatnej populácii. Neprítomnosť resp. hypoplázia nosovej kostičky by mohla byť príznakom Downovho syndrómu a samozrejme by nemusela byť. Bolo by dobré sa porozprávať s vašou lekárkou, osobne by som amniocentézu v takomto prípade neodmietala.