Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,318 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Kyselina listová

    , Autor: Barrb

    Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, aktuálne som v 8tt tehotenstva, a od začiatku mi lekár predpísal acidum folicum 10 mg, ktoru som užívala 1x denne. Chcem sa opýtať, či to nieje vysoká dávka, či to nemôže poškodit plod, nakoľko mám aj pestrú stravu plnú zeleniny. Acidum folicum užívam už pár mesiacov kvôli anemii. Ďakujem Vám za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, jedná sa o vitamíny - doplnok výživy, ktorý sa odporúča užívať ženám plánujúcim tehotenstvo, ako aj tehotným ženám. Plodu neuškodíte, nejedná sa o veľkú dávku. Ak nemáte z užívania dobrý pocit, s užívaním môžete kedykoľvek prestať.

Podobné otázky

  • DeVit 2000 a kyselina listova

    , Autor: nandeska

    Dobry den,

    chcem sa opytat na uzivanie vitaminovych doplnkov v prvom trimestri tehotenstva. Moj gynekolog mi odporucal len kyselinu listovu - no odporucanu dennu davku mi nepodeval. Aka je odporucana hodnota kedze udaje v zdrojoch sa lisia.

    Je mozne v prvom trimestri brat aj vitamin D, konkretne znacky DeVit 2000? Nenasla som informacie o tom ci sa tento produkt moze brat v tehotenstve.

    Dakujem za odpovede

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, štandardná odporúčaná denná dávka kyseliny listovej je 400ug, čo zodpovedá väčšinou jednej tabletke. Spomínaný vitamín D môžete užívať. Väčšinou však ženy užívajú tehotenské vitamíny, napríklad Femibion, či LadyVita, ktoré obsahujú celú škálu všetkých potrebných vitamínov, aj vitamín B9 (kyselinu listovú), aj vitamín D.

  • Kyselina listová

    , Autor: Mice169

    Dobrý deň. Som v 23tt a zaujíma ma, či môžem stále užívať kyselinu listovú, alebo ju už mám nahradiť niečím iným ? Môžu sa užívať tieto doplnky do konca tehotenstva? Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak neužívate žiadne iné tehotenské vitamíny, napríklad Femibion II., kde už je kyselina listová v dostatočnom množstve, môžete pokračovať v užívaní kyseliny listovej, aj keď to už v tomto týždni tehotenstva prakticky nemá zmysel. Vo všeobecnosti sa doplnky výživy môžu užívať počas celého tehotenstva, je však na zvážení význam, či prínos užívania.

  • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, kyselina listová v odporúčanej dennej dávke 400ug sa užíva 2 mesiace pred plánovaním tehotenstva a prvé 3 mesiace tehotenstva. Väčšina žien však užíva tehotenské vitamíny, ktoré už obsahujú kyselinu listovú, preto ak užívate tehotenské vitamíny, nie je potrebné samostatné užívanie kysliny listovej. Ak tehotenské vitamíny neužívate, po 12. týždni tehotenstva nie je úplne nevyhnutné užívanie kysliny listovej, jej kontinuálnym užívaním si však nepoškodíte, ani neovplyvníte tehotenstvo, nemá to však nejaké zásadné benefity.

  • Magnézium v 1trimestri

    , Autor: Nika31

    Dobrý deň som v 8tt a beriem magnézium Galvex 500mg keď som to povedala svojmu gynekológovi opýtal sa ma že prečo beriem že či som nervózna že magnézium sa berie asi hovoril že až od 24 tt že v prvom trimestri nie je vhodné a netreba.ze mám brať len kyselinu listovú a D 2000.Mam vysadiť teda toto magnézium?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, nepoškodíte si, ale ak nemáte kŕče v lýtkach, ani iné prejavy nedostatku horčíka, nemusíte ho užívať pravidelne. Väčšinou sa užíva až v druhom trimestri, kedy ženy začínajú pociťovať častejšie tvrdnutie podbruška, prípadne dostávajú kŕče v lýtkach. Podľa mňa môžete magnézium vysadiť. Kyselinu listovú môžete užívať. Ak však užívate tehotenské vitamíny, horčík, ako aj kyselina listová sú obsiahnuté aj v nich.

  • Abrupcia placenty

    , Autor: Vierka

    Dobrý deň, mám 32 rokov a moje prvé tehotenstvo skončilo na začiatku 29 týždni. Tehotenstvo bezproblémové, neprekonaná žiadna choroba počas tehotenstva. Jediné lieky ktoré som brala bola kyselina listová a euthyrox 25 mg na štítnu žľazu. V nedeľu ráno som necítila pohyby ako zvyčajne a pociťovala som také sťahovanie bruška. Išli sme na pohotovosť a boli nám oznámené že bábätku už nebije srdiečko. Chlapček bol o dva týžne väčší ako by mal byť narodil sa 45 cm a 1590 g.Boli tam 2 lekarky ktoré povedali že nevedie prečo sa to stalo že na ultrazvuku nebolo nič vidno že predpokldajú uzlík na pupočáku alebo pravý uhol na pupočáku. Výsledok pitvy bol predčasné odlučenie placenty. Ja som vôbec nekrvácala ani nešpinila žiadne bolesti ani len náznak. To sťahovanie bruška mi povedali ze to su už prvé kontrakcie že bábätko je správne otočené a sa chystá same vonku. Že už mi začal pôrod. Predpokladám ze sa mohlo nieco stat v sobotu lebo už večer som necitila pohyby ale nie vždy vecer kopal ale rano kopal vzdy .Porodila som až v pondelok poobede na vyvolanie porodu kedže to strašne pomaly postupovalo. až do pôrodu som vôbec nekrvácala ani bolesti som nemala nejaké veľké .Pôrod bez komplikácií. Cyklus sa mi vrátil po štyroch týždňoch od pôrodu.Stretli ste sa už s niečím takým že pri odlučení placenty žena vobec nekrváca a nie je to vidno ani na ultrazvuku. Ked mu prestalo byť strdiecko už v sobotu a porodila som az v pondelok medzi tým by som nemala už krvacať zda sa mi že to je dlha doba.Na nete píšu že žena začne krvácať alebo má bolesti to mi povedal aj moj lekár Som opäť tehotná mám isť na nejaké špeciálne vyšetrenia aby sa to už neopakovalo. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, predčasné odlučovanie placenty je náhle vzniknutý stav, ktorý sa nedá dopredu predvídať. Pri čiastočnom odlučovaní placenty nemusí žena navonok vôbec krvácať, väčšinou je však prítomné krvácanie, ako aj intenzívne bolesti podbruška. Retroplacentárny hematóm medzi stenou maternice a placentou nemusí byť na USG vidieť, najmä pri starších USG prístrojoch. Špeciálne vyšetrenia na zabránenie abrupcie placenty neexistujú. Realizujte všetky štandardne odporúčané vyšetrenia prvého trimestra, ako aj PTS (prvotrimestrálny screening). Ak v histologickom náleze bola potvrdená aj infekcia, vhodné je realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.