• Tehotenstvo a Evansov syndróm

    , Autor: Maja9511

    Dobrý, chcela by som sa spýtať ako je to s tehotenstvom, ak je u pacientky diagnostikovaný Evansov syndróm a antifosfolipidový syndróm s non trombotickými prejavmi. Je možné otehotnieť a splodiť zdravé dieťa? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň, široké spektrum antifosfolipidových protilátok sa spája s rôznymi klinickými prejavmi zapríčinenými arteriálnymi alebo venóznymi tromboembolickými situáciami. Antifosfolipidové protilátky môžu zodpovedať za rekurentné potraty, retardáciu vývinu plodu, popôrodné pľúcne, kardiálne a obličkové poruchy, včasný nástup ťažkej preeklampsie, či pôrodné a popôrodné komplikácie. Osobne som sa ešte s pacientkou a Evansovým syndrómom ani s antifosfolipidovým syndrómom nestretol, ale myslím si, že ak je pacientka pod dohľadom odborníkov a adekvátne zdiagnostikovaná a liečená, môže porodiť aj zdravé dieťa.