• Nuchal fold

    Dobrý deň pán doktor, chcem sa opýtať, či je možné, že mi na morfologickom ultrazvuku v 20 +4 tg vyšla hrúbka NF iba 1,9 mm. Je to reálne?

    Pýtam sa preto, lebo som absolvovala dokopy 2 morf. ult. s inými výsledkami, z dôvodu že gynekologicka mi odporúčala od začiatku tehotenstva jedno sono, avšak tam som sa na prvotrimestralny nedostala, mali všetko vybookovane medzi sviatkami, tak som išla k inému doktorovi, kde mi namerali NT 1,0 mm, prítomnosť nosovej kosti, trizomie 21 1:1251,trizomie 18 1:16222 a trizomie 13 < 1:20000 (upravené riziko) v 11+6 tg. Anatomia plodu bola tiež v norme. Rovno som si tam objednala termín na morfologicky, lebo som sa bála, že inde bude opäť všetko vybookovane.

    Následne výsledky Triple testu boli tiež negatívne 1 v 17 000.

    Na morfologicky ultrazvuk som následne išla najprv tam, kde mi robili prvotrimestralny, lebo som tam už bola objednaná . Tam vyšlo NF 1,9 mm a doktor mi na záver povedal, že to vyzerá dobre.

    Ale keďže mi gynekologicka odporúčala od začiatku jedno konkrétne Sono a mne sa tam nakoniec podarilo objednať, išla som pre istotu aj tam v 21+3 tg. A tu nastal problém, od kedy som v strese a nemôžem spať. Celý morfologicky ultrazvuk prebiehal v úplnej norme žiadne markeri az na záver mi doktor povedal, že raz mu ukazuje NF v norme tesne pod 6mm a z iného uhla tesne nad hranicou 6,05,ze to ešte musí overiť kolega o dva dni, lebo je to v tieni. Pan doktor, kolega, o dva dni 21+5 skonštatoval, že je dieťa v ideálnej polohe a skutočne mam nuchal fold hraničné 6,05 mm. Nič iné nemám hraničné, všetko v norme. V správe mam uvedené NF - (value) 5.94mm, (m1) 5.73, (m2) 5.59, (m3) 6.50. Odporučil mi odber krvi na nejaký test za 480 eur. Amniocentezu mi z časového hladiska vzhľadom na blížiaci sa 24 týždeň neodporúčal.

    Chcem sa spýtať, kto má teda pravdu, kde nastala chyba, v prístroji, ako je možné taky obrovský rozdiel v NF v rozhraní dvoch týždňov a co mam teda robiť, lebo ja to objektívne a fundovane neviem vôbec posúdiť. Ani som najprv nevedela o čom rozpráva, na čo sa ho mam opýtať, až teraz som si niečo o tom precitala. Za odpoveď Vám vopred dakujem.

    Dobrý deň, celkom nerozumiem, prečo ste absolvovali dve morfologické USG vyšetrenia. Ak ste absolvovali jedno, druhé ste mohli zrušiť. Hodnota NF by nemala presahovať 6 mm, hraničná jedna hodnota ešte nemusí nič znamenať. Odporúčam postupovať podľa odporúčaní lekárov, ktorý majú špecializáciu z maternofetálnej medicíny, ktorý Vám realizovali vyšetrenie.