Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,509 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Krvacanie

  , Autor: Katehill

  Dobrý deň, potrebujem poradiť, som 36 r. Prvorodicka, otehotnela som spontánne od začiatku mam problém so špinenie, bol mi nasadený duphaston a ascorutin ten som brala do 12 tt a bolo vš. Ok. Po vysadení som na týždeň mala pokoj a potom som začala krvácať bez bolesti následne som len spinila v 15tt sa mi to zopakovalo zase v noci u lekára bolo všetko ok , placenta, bez hematomu žiaden problém. Mam ale 3 myomy do 1.5mm . Dr. mi zase nasadil duphaston a ascorutin..2×1 a 3×2 začala som včera ale dnes v noci sa to opakovalo a až doteraz, falošná menštruácia tiež nemôže byt..nevychádza.. v 12 tt mi nasli aj toxoplazmu , momentálne čakám na výsledky u infektologa ( ja si myslím, ze už dávno prekonana) pre istotu beriem rovamyacine. Prosím Vás poraďte mi co mam robiť, lebo podla mňa to nie je normálne.. ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie, či krvácanie do 16. týždňa je najčastejšie spôsobené tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Máte nasadené všetky potrebné lieky. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Hematóm na začiatku tehotenstva a pohlavný styk

  , Autor: JePaTa

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa informovať, nakoľko a mojím lekárom je to náročnejšie a na každú otázku mi odpovie, že ako uznám za vhodné.
  Som v 23tt, na začiatku tehotenstva od 10tt do cca 17tt som mala krvácanie, najskôr intenzívnejšie a potom už len tzv. špinenie.
  Tento problém bol kvôli hematómu na začiatku tehotenstva, plus som mala nízko položenú placentu, lekár mi dokonca spomínal, že krvácanie môže byť aj kvôli popraskaniu cievok na placente.
  Teraz už od 17tt absolútne nekrvácam, aj na kontrole mi lekár vždy povedal, že už je to v poriadku, už je placenta položená vyššie.
  Doteraz sme mali zakázaný aj pohlavný styk, čo som striktne dodržala, no na poslednej prehliadke mi na otázku ohľadne pohlavného styku povedal, že to nechá na mňa, ako to uznám za vhodné, ale že len veľmi opatrne.
  Chcem sa teda opýtať, podľa Vás mi môže pohlavný styk ublížiť, poprip. znova vyvolať krvácanie? Ako to je s orgazmom?
  Nemôže pohlavný styk a orgazmus nejako uškodiť? Sú to určite blbé otázky, ale na zaciatku som si prešla peklom, tak sa veľmi bojím a nechcem nič podceniť.
  Ďakujem pekne, pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sú výsledky vyšetrení, nález na krčku, ako aj USG nález v poriadku a vy, ani partner nebudete mať s pohlavným stykom problém a nebudete sa obávať, môžete mať pohlavný styk, ak Vám to nebolo vyslovene zakázané. Špinenie sa po pohlavnom styku môže vyskytnúť, nie je to však automaticke nevyhnutné. Orgazmus plodu neuškodí.

 • Tehotná s menzesom

  , Autor: Kiaraasa

  Dobrý deň pán doktor, otehotnela som ešte v minulom cykle, a som v 9tt .. už prvý cyklus som mala menzes a rovnako aj tento síce slabý 2-3 dňový ale mala som, je to počas tehotenstva normálne ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bežné to úplne nie je a nejedná sa o menštruáciu. Krvácanie počas prvého trimestra môže nastať bez vážnejšej príčiny, len v dôsledku zmien, akými prechádza ženské telo. Do 16. týždňa sa však špinenie môže vyskytovať, jedná sa o tzv. implantačné špinenie z tvorby cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Približne 1% žien máva počas tehotenstva krvácanie podobné menštruácii, ktorého príčina sa nedá vysvetliť. Odsledujte si to. Ak boli výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Objednajte sa na PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý sa realizuje od 11. do ukončeného 14. týždňa tehotenstva.

 • Napomáhanie pôrodu v 38. tt doktorkou

  , Autor: Alexandra96

  Dobrý deň, p. doktor,
  som v 38. týždni s tehotenskou cholestázou. Momentálne sú zlčové kyseliny v norme a nemala som žiadne ťažkosti, súčasne chodím k svojej obvodnej doktorke aj do rizikovej teh. ambulancie v UNM Martine, kde som bola s cholestázou hospitalizovaná. Moja obvodná doktorka mi minulý týždeň kontrolovala krčok, kt. bol uzavretý na menej než 1 cm a povedala, že si myslí, že do týždňa aj porodím a že ak nie, tak od toho 38. týždňa mi k tomu “začnú pomáhať” - nevedela som, čo si mám pod tým predstaviť - že nie je dobré, aby sa prenášalo v prípade tej hepatopatie. Avšak v rizik. ambulancii mi hovoria len, že keď to príde, tak to príde, nič o “pomáhaní.” Dnes po týždni som bola opäť u obvodnej, skonštatovala, že nenastali nejaké zmeny a následne mi urobila veľmi bolestivé vyšetrenie zospodu. Neinformovala ma, čo ide robiť ani pred ani po, povedala len, že mi chce pomôcť, aby mi pôrod dlho netrval, a že môžem mať po vyšetrení bolesti aj ľahké krvácanie. Bolesti mám, prvýkrát už aj nepravidelné kontrakcie. Najmä však sa chcem opýtať, či je takýto postup v poriadku a či išlo o rozťahovanie krčka maternice, či som nemala byť o tom informovaná a či je dobré to robiť už v 38. týždni.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Alexandra

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je štandardným postupom po 36. týždni tehotenstva navštevovať zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť, aj ambulanciu obvodného gynekológa. Postup Vášho obvodného gynekológa mi neprináleží hodnotiť. Pravdepodobne Vám bol realizovaný Hamiltonov hmat. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť a postupujte podľa vyšetrujúcich lekárov.

 • Progestennale 200

  , Autor: Leydy1988

  Dobry deň...dnes som bola na prvom ultrazvuku a som 5tt+2,lekar mi predpisal progestennale 200 na uzivanie oralne 2x denne na udrzanie tehu....citala som,ze sa vkladaju aj zo spodu. Povedal mi, ze ucinnejsie su ked ich zena uziva oralne,ale tiez,ze su tazke na zaludok a moze mi byt z nich zle. Mozem sa spytat,aky je rozdiel medzi uzivanim zo spodu a oralne?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zásadný rozdiel je v zmetabolizovaní. Všetky perorálne užívané lieky prechádzajú tráviacim traktom, teda prechádzajú aj cez žalúdok a pečeň a zaťažujú tráviaci trakt. Dôležitý je aj dôvod užívania lieku. Liek by sa mal užívať perorálne pri problémoch, ako je nepravidelná menštruácia, bolestivá menštruácia, krvácanie mimo cyklu, liečba menopauzy, kedy by bola vaginálna liečba neefektívna, kapsule by sa nerozpustili, ale boli vyplavené krvou. Vaginálne by sa mal progesterón užívať pri problémoch s oplodnením alebo ako prevencia proti potratom. Takisto sa vaginálne môže použiť v prípade nežiaducich účinkov počas perorálneho podávania.

 • Nehoda v tehotenstve

  , Autor: LenkaDenka

  Dobrý deň. Na začiatku 11. týždňa som mala vážnejšiu autonehodu, skončili sme niekoľkokrát na streche... našťastie došlo len k ľahším zraneniam, mňa do brucha priamo neudrelo nič a ani som následne nemala bolesti alebo krvácanie, žiadne odreniny alebo modriny v danej oblasti. Po vyšetrení ultrazvukom v nemocnici by malo byť s bábätkom všetko v poriadku. Mám ale strach, či otrasy počas prevracania auta nemohli poškodiť plod, vývoj mozgu a pod....Myslíte si, že v takom ranom štádiu sa to mohlo stať, alebo je dieťa dostatočne chránené, ak som navyše nemala následne žiadne komplikácie? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, maternica je dosť silný orgán, ktorý chráni plod pred vonkajšími vplyvmi. Mnoho žien absolvuje lety lietadlom, zoskoky padákom, či bungee jumping, pritom ani nevedia, že sú tehotné a donosia a porodia zdravý plod. Ak boli výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Odporúčam realizovať PTS (prvotrimestrálny skríning), ktorý sa realizuje od 11. - 14. týždňa tehotenstva.