• Nefunkčná placenta

    , Autor: Andy T

    Dobrý deň,
    moje tehotenstvo bolo ukončené v 30tt - formou sekcie, z dôvodu IUGR foeti - obraz ťažkej včasnej placentárnej insuficiencie, hypoxia plodu. Nefungovala mi úplne placenta, čo bohužiaľ nikto mi nedokázal zodpovedať prečo. Bohužiaľ aj dieťatko žilo len pár dní. Rada by som sa opýtala, ako predísť tomu aby sa to nezopakovalo, podporila sa placenta. A kedy je vhodné znovu otehotnieť po sekcii. Ďakujem

    Dobrý deň, bohužiaľ, akútna porucha placenty je stav, ktorý sa dopredu zistiť nedá a pri jej prejavoch je nutné tehotenstvo akútne ukončiť. Pri chronickej insuficiencii, kedy je prítomné napríklad zaostávanie v raste, patologické prietoky pupočníkom, ... sa dá nasadiť podporná liečba v zmysle podpory toku krvi, aby bol uľahčený tok krvi placentou a pupočníkom a výmena plynov a živín. Placentárna insuficiencia býva často spojená s preeklampsiou Ak došlo k stavu nutnému tehotenstvo ukončiť už v 30. týždni, jednalo sa s najväčšou pravdepodobnosťou o primárnu nedostatočnosť placenty, ku ktorej vzniku dochádza už v prvých mesiacoch tehotenstva (do 16. týždňa) v dôsledku negatívnych zmien v procese placentácie a implantácie. Vhodné je preventívne podávanie Aspirínu už pred 16. týždňom tehotenstva. Dôležité je tiež absolvovať odporúčané screeningové vyšetrenia v každom trimestri, ktoré pozostávajú z ultrazvukových vyšetrení a z odberov krvi. Jazva na maternici sa po sekcii hojí cca 6 mesiacov. Ďalšie tehotenstvo je vhodné plánovať najskôr o 1 - 11/2 roka.