Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,770 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Placenta

  , Autor: evicka711

  Dobry den,

  co by ste odporucali, som 16+6tt a dnes som bola na sono a zistili mi nizko polozenu placentu, uplne zakryva branku a bola normalne v tvare skoro L. Dr povedala, ze po IVF je to skoro u kazdej zeny, ale ze neriesi to este v tychto tyzdnoch. Uvidi na morfologickom na II. skriningu. Povedala, ze nemozem cvicit a mat pohlavny styk, nic ine ale.
  Da sa s tym nieco robit? Donosim babatko, pan Doktor? Picham si aj fraxiparin 0,3. Ak to takto zostane, tak rodit mozem iba cisarskym rezom? Inak vsetko je v poriadku.

  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, ak sa jedná o vcestnú placentu, pôrod bude vedený cisárskym rezom. Maternica sa postupne bude zväčšovať, aj napriek tomu sa však, aj keď nepoznám nález, nezmení jej uloženie. Obávať sa nemusíte. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.

Podobné otázky

 • Vysledky glukozoveho testu

  , Autor: Dominika2016

  Dobry den prajem,
  chcela by som sa poradit ohladom vysledkov glukoz.testu, ktory mi bol robeny. Lekarka vraveka, ze je vporiadku, avsak sestricka, ze to mam zvysene.
  Mam tehotensku cukrovku? Je potreba diety a uplne vyradenie sladkeho jedla, resp. zaviest tehotensku dietu samozrejme vhodnu aj pre babatko.
  Vysledky su:
  10:12 U-ketolatky: negat
  B-glukoza nalacno: 5,00
  10:12 U-glukoza: negat
  02:00 B-glukoza po 2h: 6,68
  Gestacny diabetes /hodnotenie podla who/
  -glukoza nalacno: viac ako 5 6 mol/l
  -glukoza po 2h: viac ako 7,7 nmol/l
  02:00 U-glukoza - pozit.
  02:00 U-ketolatky - negat.

  Pripajam aj vysledky zo sona zo vcera 6.6.24, som.v 30tt.
  BPD:7,3cm - 29/2
  FL:5,41cm - 28/5
  AC:25,0 cm 29/2
  HC: 26,92CM 29/2
  Poloha plodu: pp KP
  Postavenie: II
  Vaha: 1326 g
  Plod.voda: normohydramion
  Placenta: zadna stena bpn
  RI:0,64, PI:0.97
  S/D: 2,75
  Feekvencia srdca: 146/min.

  Viete mi povedat ci s tou cukrovkou je to ok ci hranicne?
  Merania babatka, vaha a tak su vporiadku?

  Vopred dakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemáte tehotenskú cukrovku a USG nález je primeraný týždňu tehotenstva. Nemusíte sa obávať. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo Vášho obvodného gynekológa.

 • Zrelá placenta

  , Autor: Tímea.m

  Dobrý deň. Som v 29.týždni tehotenstva. Včera na 3D ultrazvuku som sa dozvedela, že mám zrelú placentu v 2. štádiu. Podľa pani doktorky mám placentu v stave "zasypanú vápnom" ako ženy majú v 8. mesiaci.
  Chcela by som sa opýtať čo to vlastne znamená? Prečo sa to udialo? Má to nejaké vysvetlenie, že z čoho sa to robí alebo prečo? Čo sa s tým dá urobiť? Mám sa báť, že každú chvíľu bude potrebné vyvolať pôrod?

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je placenta v II. stupni zrelosti, nie je ešte prezretá. Podľa popisu by sa jednalo o III. stupeň zrelosti. Neurobíte s tým nič. Je to len subjektívne vyhodnotenie stavu placenty. Takto sa Vám však neviem bez videnia nálezu bližšie objektívne vyjadriť. Objektívne sa merajú prietoky krvi v pupočníku a pri podozrení na asymetrické zaostávanie v raste sa merajú prietoky v cieve v mozgu plodu a vypočítava sa pomer týchto dvoch hodnôt prietokov (cieva v pupočníku/cieva v mozgu). Ak je plod dobre vyživovaný, nie je prítomné zaostávanie v raste a všetky hodnoty sú v norme, nemusíte sa obávať. Vhodné je pravidelné USG sledovanie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Tlak

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý večer,
  Chcela by som sa vás spýtať či je v tehotenstve v poriadku (nie silný skôr taký diskomfort ) tlak na konečník? Na vyšetrení som bola včera a krčok z 30mm doteraz bol včera nameraný na 40mm, plodová voda v norme, placenta vzadu. Mám užívať magnerot a utrogestan len k tomuto som sa zabudla spýtať. Môže sa to bežne stavať v tehotenstve alebo to znamená niečo zlé? (Koniec 22tt)
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, najpodstatnejší je nález na krčku. Ak je výsledok cervikometrie v poriadku, momentálne nemáte napriek nepríjemným pocitom zvýšené riziko potratu. Tlak v konečníku však nemusí vôbec súvisieť s nálezom na pôrodných cestách, môžu ho spôsobovať aj hemeroidy alebo zápcha. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pokračujte v nasadenej liečbe a v prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Nízko nasadajuca placenta

  , Autor: Hanka222

  Dobrý deň, v 14tt mi pani doktorka povedala že mám nízko nasadajucu placentu, teraz som v 16tt a placenta sa vraj ešte neposunula, nič viac k tomu nepovedala, nepovedala ani ako veľmi je nízko a ani do správy to neudala, len že nemám zdvíhať ťažké a žiadny pohlavný styk lebo by som mohla krvácať . Avšak niekde som sa dočítala, že pri nízko nasadajucej placente nie je mierny pohlavný styk zakázaný, no niekde zas že je úplne zakázaný a vraj škodí aj orgazmus lebo sa môže odlupovať placenta . Pýtam sa teda preto pretože sa mi už stalo že som sa zobudila zo sna s orgazmom a teda nevedela som či sa báť alebo nie. Preto sa obraciam na Váš názor aj keď viem, že odporúčania pani doktorky sú hlavné ale teda doposiaľ som ešte nikdy nekrvácala ani nešpinila, bolesti som taktiež nemala. Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, prípadný orgazmus Vám nepoškodí. Nevidel som však nález, ani nepoznám žiadne bližšie informácie a okolnosti, preto sa nedá takto bližšie objektívne vyjadriť. V 16. týždni je však ešte veľmi predčasné hovoriť o nízkonasadajúcej placente. Ak máte placentu na prednej stene, vplyvom zväčšovania sa maternice sa ešte môže vytiahnuť a nemusí sa jednať vôbec o nízkonasadajúcu, či vcestnú placentu. Ak Vám bola odporúčaná pohlavná abstinencia, asi by som ju dodržiaval. Ako som už spomínal, bez videnia nálezu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Krvacanie v tehotenstve

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň, 13tt + 6 som začala krvácať tmavo-červenou krvou. Išla som na pohotovosť, kde príčinu nezistili, plod je v poriadku, placenta aj krcok tiež. Na moju žiadosť na pustili domov s tým, že pokiaľ by krvácanie neprestalo alebo sa zhoršilo, tak mam prísť rovno na hospitalizáciu. Dostala som injekciu dyclonene. Ubehli 2 dní a ja stále spinim, je to skôr také tmavo hnedé už, občas tmavo -červené. Je toho o dosť menej. Avšak, prosím Vás dokedy môžem takto špiniť po podani injekcie a kedy je už lepšie ísť do nemocnice? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie do hneda, ružový, či bordový výtok, je do 16. týždňa tehotenstva pomerne časté. Súvisí to najčastejšie s tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak bol USG, aj vaginálny nález v poriadku, odsledujte si to. Užívať môžete Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Takto sa však nedá bližšie objektívne vyjadriť. Pri silnejšom krvácaní, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, či gynekologickú pohotovosť.