Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,516 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Pohyby

  , Autor: daika

  Dobrý den,som v 10tt,chcem sa spýtať keď je partner pri brusku a rozpráva k bábätku urobí sa mi taký hrbol pri bedrovom klbe, a akoby kopol,nie je to skoro aby som cítila pohyby, alebo je to v poriadku?čakám 4 babatko, dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pohyby v tomto týždni tehotenstva cítiť nemôžete. Spomínaný hrbol nesúvisí s tehotenstvom. Odsledujte si to. Môže sa jednať o klasické tehotenské bolesti v podbrušku. Ak máte ortopedické problémy, navštívte ortopéda.

Podobné otázky

 • Silné pichnutie pri prudkom vstani

  , Autor: Florencia 5

  Áno rozumiem len ma zaujíma či pre to pichnutie keď som prudko vstala od stola existuje nejaké vysvetlenie alebo či je nutné ísť pozrieť ultrazvuk. Preto sa pýtam. Neboli má nič. Len v tej chvíli ako som prudko vstala tak to silné pichnutie bolo v ľavom podbrušku a bolo to bolestivé a nepríjemné ako keď si kychnem intenzívne a tak to bolelo. Preto sa vás pýtam že či je to v poriadku aj v tomto týždni 17+4tt. Lebo dávam si pozor na zle pohyby ale stane sa že keď si kychnem tak to zabolí v jednej strane podbruska ako aj pri zlom pohybe alebo prudkom vstávaní. Len mam obavy či je bábätko v poriadku. A či je takéto pichnutie silné bodave v poriadku? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pravdepodobne ste pocítili svaly prednej steny brušnej alebo väzy maternice. Kýchnutia sa báť nemusíte. Občasné kýchnutie nemá na tehotenstvo žiadny vplyv. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa. Takto sa nedá viac vyjadriť.

 • Pohyby

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý večer som v 22tt, pohyby cítim nízko v podbrušku skoro až ako začína ochlpenie. Je v poriadku cítiť pohyby takto dolu ešte v tomto týždni?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od toho, ako je plod v maternici uložený. Ak má hlavičku hore a nôžky dole, môžete cítiť akoby jemné kopanec presne vo Vami opisovanom mieste. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to.

 • Kŕče v podbrušku

  , Autor: Mischa

  Dobrý deň pán doktor, prosím vás mám taký problém, som v 34.tt a posledné dni sa mi stáva že keď dlhšie ležím buď na pravej alebo ľavej strane, chytím ako keby kŕče do podbruška, hlavne keď sa idem otočiť na druhú stranu, a aj v noci sa mi to robí. Poradňu mám až 16.5., pohyby stále cítim, len je to dosť nepríjemné. Ďakujem za váš názor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď to nie je nič nezvyčajné, takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Skúste si nasadiť alebo v prípade, že už užívate tabletky magnézia, zvýšiť dávku, napríklad 3x1 alebo 3x2 tabletky na deň. V prípade pretrvávania ťažkostí ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Otazka

  , Autor: ZuzzkaHH

  Dobrý deň,

  momentálne som v 19.tyzdni. Moje druhe tehotenstvo. Uz viackrát som krvacala (par minut) a posledny tyzden a pol bolo vsetko v poriadku. Mohlo sa mi vcera ukázať jemne spinenie po rannom vklade utrogestanu? Objavilo sa niekedy 2 hodiny po vklade a trvalo do nasledujuceho dna kym sa to cele ,,precistilo".
  Este by som sa chcela opýtať, ci je bezne, ze som citila 2 dni pohyby celkom identifikovane a aj podla sona sa potvrdilo, ze som na tom mieste spravne citila nozicky a posledne 3 dni je to take poslabsie. Ze skor akokeby som to necitila. Placentu mam vpredu. Plus citim take intenzivnejsie pichanie v maternici a ked sa postavim tak po par minútach citim take tahanie celeho brucha nadol.
  Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nevylučujem, že k ružovému slabému špineniu mohlo dôjsť po vložení utrogestanu. Nemuselo sa však vôbec jednať o špinenie z maternice. Takto sa Vám však k tomu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Čo sa týka pohybov plodu, ak máte placentu na prednej stene, to môže spôsobovať akúsi “bariéru”, či “vankúš”, ktorý tlmí pohyby plodu, ktoré tak môžete pociťovať viac po stranách podbruška. Nebolo by to nič výnimočné. Spomínané pichavé, či tlakové bolesti po stranách podbruška môžu súvisieť ako s pohybmi plodu, tak aj so zväčšovaním sa maternice, kedy sa naťahujú väzy závesného aparátu maternice. Takto sa Vám však naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Plod nad vchodom v 22 týždni.

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň, som 21tt+4, včera na poradni mi namerali krčok 45 mm bez funnelingu.. lekár keď mi robil sono cez brucho musel ísť dosť nízko aby mohol skontrolovať hlavičku, dnes pozerám v papieroch že mám napísané: hrdlo Zach., uzavreté, cez prednú klenbu veľká časť plodu nad vchodom.
  Chcem sa spýtať, je to v poriadku keď je dieťa takto nízko v tomto týždni? Aj pohyby cítim väčšinou takto nízko, prácu mám že väčšinu času stojím, ale nepovedala že by to bolo rizikové stáť.. je bezpečné mať sex v takejto situaci??
  ešte sa chcem spýtať, mám poznačené že odoberá VK, mám zavolať o výsledky, prosím čoho je to skratka? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu máte výsledky v poriadku. Ak Vám nebol vyslovene odporúčaný kľudový režim, či pohlavná abstinencia, nemusíte sa obmedzovať. Predpokladám, že Vám bol z pošvy odobratý ster na kultivačné vyšetrenie. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky nálezy, okolnosti, informácie, ako aj výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.