Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,356 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zvysene pecenove testy

  , Autor:

  Dobry den, momentalne som v 29TT a na poslednej poradni (minuly tyzden) som sa stazovala na svrbenie celeho tela, tak mi vzali krv a pecenove testy vysli mierne zvysene (taketo boli hodnoty: Bi 5,20; AST 0,92+; ALT 1,45+; GMT 0,28; ALP 1,16; zlc. kys. 2,87M). Dostala som vymenny listok na hepatologiu, kam sa mi zatial nepodarilo objednat (skusala som uz 2 roznych lekarov, ale bez uspechu zatial). Lenze som pocula od sestricky z ambulancie rizikovej gravidity v nemocnici, ze pri zvysenych pecenovych testoch, by som mala byt sledovana u nich a oni budu konzultovat s hepatologom ak bude treba a ze teda nemam ja priamo chodit na hepatologiu. Teraz neviem co mam robit. Myslite si, ze toto patri do kompetencie ambulancie rizikovej gravidity alebo priamo na hepatologiu? Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zvýšené pečeňové testy máte s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené mechanickým tlakom plodu na pečeň a žlčové cesty, čo spôsobuje zníženú cirkuláciu žlče pečeňou a k reakcii pečene, teda jedná sa u Vás o tehotenskú hepatopatiu. Je vhodné urobiť zvyšné vyšetrenia, nasadiť hepatoprotektívnu liečbu, užívať či už Lagosu, Ursosan alebo Essentiale. Ak na to nie je dôvod, nie je nutné hepatologické vyšetrenie, ak máte zvýšené len tieto dva pečeňové testy, ale treba to odsledovať. Ak by hepatoprotektívna liečba nezaberala aj po jej prípadnom navýšení a hodnoty testov by naďalej stúpali, je nutná hospitalizácia. Hodnoty u Vás ale nie sú extrémne vysoké, sú jednoznačne na liečbu a pravidelné sledovanie. Ak Vám ešte nebola nasadená potrebná liečba, navštívte Vášho obvodného gynekológa eventuálne tehotenskú ambulanciu nemocnice. Vyriešiť by to však mohol aj Váš obvodný gynekológ.

Podobné otázky

 • Macmiror v tehotenstve

  , Autor: *Miška*

  Dobrý deň p. doktorka,
  v prvom rade by som sa chcela poďakovať za predchádzajúcu odpoveď a ukľudnenie. Zároveň by som Vás chcela požiadať o Váš názor, som v 28. týždni tehotenstva a z kultivácie vyšli masívne e.coli. Môj lekár mi predpísal Macmiror 500, preto by som sa chcela opýtať, či je takýto liek vhodný v danom týždni tehotenstva, keďže som nemala žiadne problémy, len sem-tam menší vodový výtok a skôr teraz po užívaní (1 kapsula denne) pociťujem mierne svrbenie. Ešte by som sa chcela informovať, či mierne zvýšené pečeňové testy sú v tehotenstve normálne, alebo radšej to nepodceniť a prípadne to riešiť s lekárom. Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  Macmiror by sa nemal používať do 12. týždňa gravidity, takže vo vašom prípade je daný liek vhodný. V gravidite je nutné vaginálnu infekciu vždy preliečiť, aby sa tak predišlo predčasnému pôrodu či potratu. Držím palce!