• Výsledky z prvého skríningu

    , Autor: šmoulinka03

    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť ohľadom výsledku z prvého skríningu.

    Preeklampsia pred 34. týždňom ....... 1:297
    Preeklampsia pred 37. týždňom ........ 1:82
    Preeklampsia pred 42. týždňom ........ 1:17
    Rastová retardácia plodu pred 37. týždňom ....... 1:87

    Môj gynekológ povedal, že mi vyšlo vysoké riziko vysokého tlaku a rastovej retardácie. Chcem sa opýtať, podľa akej hodnoty určil to riziko vysokého tlaku? Aká je vlastne normálna hodnota a aká je už zvýšená? Mám to chápať tak, že čím menšie číslo, tým väčšie riziko?
    Taktiež ta rastová retardácia 1:87 som mala zvýraznené, je to až také zlé?
    Predpísal mi tabletky Stadapyrín, lenže mám obavy, pretože som sa dočítala, že by sa nesmel v tehotenstve. Mám užívať 150 mg každých 24 hodín do 36 tt.
    Prosím Vás je v poriadku tento liek? Môžem ho bez problémov užívať?
    Ďakujem pekne za odpovede.

    Dobrý deň, pri prvotrimestrálnom screeningu Vám bola odobratá krv, na základe ktorej sa posudzuje viacero rizík a pravdepodobností. Kyselina acetylsalicilová, napríklad Acylpyrín alebo Stadapyrín. Užíval by som ho však keď tak iba do 24 týždňa tehotenstva. V pokročilom štádiu tehotenstva by som už liek neužíval pre vysoké riziko silného krvácania aj v prípade rozbehnutia pôrodu. Ak je nutné, liek sa nahradzuje nízkomolekulárnym heparínom. V prípade nejasností alebo ťažkostí kontaktujte Vášho obvodného gynekológa, ktorý má prehľad o všetkých výsledkoch a najlepšie Vám ich vie interpretovať.