Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,797 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Plod

  , Autor: Inna12321

  Dobrý deň, chcem sa vás spýtať som v druhýkrát tehotná prvé som potratila takže sa bojím som v 14 týždni a už skoro týždeň pozorujem že na pravej strane úplne dole ako keby pri vaječníku mám takú kôpku neviem či to je plod ale raz to je menšie a raz to je väčšie a ak to je plod je to v poriadku že je tak nízko mám strach aby sa zas nestalo niečo zle

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto sa Vám objektívne neviem vyjadriť. Odsledujte si to. Môže sa jednať o zväčšujúcu maternicu, ktorú máte viac naklonenú doprava, bez vyšetrenia Vám ale neodpoviem. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • 6tt bez skvie srdiečka

  , Autor: Lucka22

  Dobrý deň,

  Prosím vás veľmi o vás názor. Poslednú MS som mala 12.4.2023, nemavam ju úplne pravidelnú. Som tehotná a podľa poslednej MS by som mala byt 6tt+6. Bola som na vyšetrení pred týždňom, všetko vyzeralo dobre. Dnes som išla opäť na vyšetrenie a lekár mi povedal že nemám ešte akciu srdiečka a už by mala byt a že mám veľký zltkovy vak a nedava tomu veľmi šancu. V pondelok mám prísť na ďalšie vyšetrenie. Podľa ultrazvuku som 5+6tt, plod narástol na CRL 2mm. Prosím ako to vidíte z vašich skúsenosti?
  Nemám žiadne bolesti a ani spinenie.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste nemali pravidelnú menštruáciu, datovať tehotenstvo podľa toho nemá zmysel. Dôležité sú USG nálezy, na ktorých musí byť vrámci kontrol vidieť progres v raste a samozrejme aj v prítomnosti akcie srdca. Ak sa jedná o chcené tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa plánu. Je to prakticky 50:50. Ak embryo narastie a bude už aj prítomná akcia srdca, bude to znak vitality.

 • menší plod

  , Autor: Mišikazik

  dobrý deň, pan doktor v utorok (16.5.) som bola na usg v ten deň som mala byť presne 8+0. Naposledy predtým som bola na usg keď som bola 6+2 kedy doktor videl aj akciu srdiečka. No na kontrole toho 16.2. mi doktor oznámil, že mi nemôže potvrdiť akciu srdiečka a že to stále vyzerá na 6.týždeň. Ukazol mi aj prietoky ale netušim čo to znamená, či je to dobré alebo zlé. Poslal ma počas vŠetrenia aj na malú potrebu pretože mu niečo vraj tienilo a nevidel dobre. Objednal ma opäť na budúci piatok s tým, že ak tam nič nebude dohodneme si ďalši postup (predpokladam že myslela čistenie). Moja otázka znie či je vôbec nejaká šanca, že plod len nebolo dobre vidieť…nerozumiem tomu, prečo ma objednal až na budúci piatok a prečo ma rovno neposlal na čistenie. Dokonca mi kázal aj naďalej užívať utrogestan. Bola som v takom šoku že mi nenapadli ani žiadne otázky a až teraz sa zamýšlam nad tým celým čo mi vlastne povedal. Vopred vďaka zabodpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bola v 6+2 týždni tehotenstva vidieť akcia srdca a následne už v 8+0 nie a navyše embryo zodpovedalo veľkosťou stále 6+2, jedná sa o Missed Ab, teda zamlčaný potrat a bude potrebné dutinu maternice vyšetriť. Predpokladám, že sa jedná o chcené tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, preto Vám dal obvodný gynekológ kontrolu USG, aj keď si na základe opisu myslím, že diagnóza je viac menej jasná. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Užívanie Macmiror v 3. trimestri

  , Autor: MariV

  Dobrý deň, p. doktor,
  chcem sa spýtať - prebieha mi 33.tt. a zo steru mi vyšla baktéria klebsiela - počas pobytu v nemocnici. Keď pozrel jeden lekár na výsledky, povedal, že mi nejde predpisovať nič , keďže nemám žiadne ťažkosti..no a keď ich videl druhý lekár rovno mi predpísal Macmiror na preliecenie. Tak sa chcem spýtať či nie je ten Macmiror zbytočný, resp ci nemáva nejaký dopad na bábätko. Som na vážkach či si ho vkladať alebo nie a aj z toho dôvodu že večer si vkladám progestanel, tak mi kázali Macmiror vkladať ráno.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Macmiror si môžete aplikovať bez obáv. Na plod nemá vplyv. V prípade prítomnosti klebsiella pneumoniae v pošve niekedy nie je naozaj nutná žiadna liečba, prípadne sa predpisuje lokálna liečba spomínanými vaginálnymi antibiotikami Macmiror. Keďže ste ešte len v 33. týždni, je vhodnejšie preliečenie. Ak by ste už boli po 36. týždni tehotenstva a nemali by ste žiadne ťažkosti, liečba by nemusela byť potrebná.

 • Šanca

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň TP mám 10.08.2023 čiže mala by som byt v nejakom 25tt. Problémy zatiaľ žiadne niesu , ale pre svoju zaujímavosť a možno aj pokoj . Od akého týždňa ma šancu babetko reálnu šancu prežiť sk by sa náhodou niečo skomplikovalo. Viem že čím dlhšie v maternici tým lepšie , ale aj tak

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, legislatívne sa za predčasný pôrod považuje pôrod, ktorý prebehne medzi ukončeným 24. (24+0) a 36. (36+0) týždňom tehotenstva, alebo do 259 dní od prvého dňa poslednej menštruácie alebo do 245 dní od oplodnenia a narodí sa pri ňom dieťa s hmotnosťou nižšou ako 2500g. Plod má už všetky orgány vyvinuté v 18. týždni tehotenstva, problém je však najmä s nezrelosťou pľúc, chýbaním tzv. surfaktantu. Popôrodná adaptácia je však veľmi individuálna u každého novorodenca. Niekedy sa lepšie adaptuje predčasne narodené dieťa v 34. týždni tehotenstva, ako prenosené dieťa nad 4000g. Ak prebieha Vaše tehotenstvo bez komplikácií a výsledky všetkých vyšetrení sú v poriadku, netrápte sa zbytočne nad tým.

 • hodnoty papp-a a freeb-hcg

  , Autor: kate1407

  dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať na tieto hodnoty z 1trimestrálneho screeningu:
  freeb-hcg 122iu_L 3,32MoM
  papp-a 0,80iu/L 0,69MoM

  výsledok screeningu mi vyšiel negatívny, riziko na downa 1v310 v termine. na sone nevidel žiadne abnormality. Mám 24r. Z lekárskej správy mám In utero 1 plod AS´+CRL 68-13+0 gest.13+2 adnexá a Douglas bpn krvácianie 0 tonus v norme, NT 1,3 mm NB 3,5mm
  Z:g.h. 14 v norme.
  Dala som si spraviť nifti test včera pre istotu. Tak už len čakám na výsledky. Viete mi bližšie povedať o týchto hodnotách? Nevyznám sa vtom, sestrička sa mi ktomu nejako zrozumiteľne nevyjadrila. Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu máte všetky hodnoty a výsledky v norme. Tehotenstvo je podľa výsledkov v poriadku.