Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Bielkovina

  , Autor: Iva688960

  Dobrý deň akurát mi prišli výsledky a krvne testy všetky vyšli dobre avšak v moči mi objavili bielkovinu tak mam obavu lebo musím ešte týždeň čakať k lekárovi. Nemôže to ublížiť dieťatku? Som v 13tt

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nestresujte sa zbytočne. Hoci nepoznám presné výsledky, prítomnosť bielkoviny či krvi v moči je pomerne častý nález. Ste ešte v týždni, kedy sa jedná o niekoľko centimetrový zárodok. Vplyv naň to mať nebude. Navštívte Vášho obvodného gynekológa dľa objednania.

Podobné otázky

 • Puchnutie rúk

  , Autor: JePaTa

  Dobrý deň, momentálne som 34tt a rano som sa zobudila na extrémne opuchnute ruky a trosku aj chodidlá. Je to uz v tomto stadiu normálne?
  Gynekolog ma kvoli vysokému tlaku na poradni strasil preeklampsiou, ale moč mám v poriadku, a tlak si meriam denne DOMA trikrát, a vždy je to okolo 120 na 80, niekedy okolo 113 na 69, takže skôr nízky , ako vysoký, len ja mám z lekárov stresy, hlavne z môjho gynekológa, lebo má až príliš prísny prístup, tak sa radšej znova obraciam na Vás.
  Sú teda tieto puchnutia nôh a rúk normálne?
  Ak mám dobrý tlak a na odporúčanie lekára beriem aj magnezium 3 krat denne ( na začiatku rizikove tehotenstvo kvoli hematomu, odvtedy beriem stale progestanelle a magnézium 3 krat denne.)
  Mám pre prípad znova odniest sestričke moč či sa tá bielkovina nezvýšila?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v III. trimestri je mierny opuch rúk a nôh pomerne častý. Ak ste mali vyšetrený moč na bielkovinu s negatívnym výsledkom a tlaky krvi máte opakovane v norme, malo by to byť v poriadku. Samozrejme, takto je ťažké sa objektívne vyjadriť a chápem aj Vaše obavy, že nechcete nič podceniť. Odsledujte si to. Moč chemicky - orientačne papierikovo by mal byť vyšetrovaný vrámci každej tehotenskej poradne. Pre jednoznačnú diagnostiku množstva bielkovín sa realizuje 24 hodinový zber moču. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach kontaktuje alebo navštívte Vášho obvodného gynekológa. Od 36. týždňa tehotenstva ste už v sledovaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Opuchy

  , Autor: Mišelka26

  Dobrý deň ,pán doktor.
  Mám ukončený 34tt a začali mi opúchať nohy a sem tam po prebudení mám opuchnuté aj prsty na rukách a pociťujem v nich také mravčenie. Nohy mi počas dňa opuchnu,potom keď ležím ,tak mi zase odpuchnú a tak sa to cez deň strieda. Vo štvrtok som bola na poradni , bielkovina v moči nieje , tlak som mala 129/83 a ten si kontrolujem aj doma a vždy je to ok.
  Chcem len vedieť ,či to môže byť niečo vážne a mám sa obávať ,alebo je to v tehotenstve bežné ?
  Ďakujem vopred za Vašu odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa vôbec obávať. Spomínané opuchy a mravenčenie v prstoch rúk nie je v tomto týždni tehotenstva nič neobvyklé, áno, je to pomerne bežné. Odsledujte si to.

 • Opuch prstov na rukách

  , Autor: laurina7

  Dobry den pan doktor,
  som v 38.tyzdni a posledne 3 tyzdne sa mi rano stava, ze mi kus opuchnu prsty na rukach a citim v nich take mravcenie. Opuchy na nohach nemam vobec. Krvny tlak mam v norme, len raz mi vyskocil na 130/88, inak mavam okolo 120/80. Bielkovina v moci nie je. Je dovod sa obavat alebo pockat na dalsiu poradnu? Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. Opuchy rúk, či mravenčenie v poslednom trimestri sú spôsobené tlakom maternice na chrbticu, s následným vplyvom na krčnú chrbticu, čo spôsobuje spomínané ťažkosti. Odsledujte si to. Ak nemáte žiadne iné ťažkosti, stačí poradňa podľa plánu.

 • Bielkovina v moči

  , Autor: slavka1418

  Dobrý deň, som 36+2 tt. Včera som mala prvu poradňu v nemocnici. Doktorke sa nepozdaval moč tak dnes rano som nosila ranny moč na rozbor. Keď som volala teraz o vysledky tak mi povedali že mam nalez bielkovinu v moči ale že stači keď pridem o tyždeň na poradňu. Čo to môže znamenať? Inak nemam žiadne problemy, tlak OK, opuchy nemam. Iba to že mala dosť nizko tlači čiže mam čo najviac ležať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v takomto vyššom týždni už prítomnosť bielkoviny v moči nie je ničím výnimočným, dôležitá je hodnota, koľko bielkovín v gramoch alebo miligramoch sa v moči nachádza. Ak sú hodnoty v úrovni ešte nie patologickej, treba to sledovať a priebežne skontrolovať. Ak by sa pridružil aj vysoký tlak aj bielkovina v moči by pribúdala, jednalo by sa o preeklampsiu, ale podľa toho čo píšete tomu tak u Vás nie je. Ste v 37. týždni tehotenstva, aj keby ste porodili, nejedná sa už o predčasný pôrod alebo pôrod v podstate v termíne. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach, odkoku plodovej vody, krvácaniu, nástupu pravidelnej kontrakčnej činnosti navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • vyziva v prvom trimestri

  , Autor: sportovkyna

  Otázka.
  Dobrý den, som v 7tt a rada by som sa informovala o výžive. Som dlhoročna vrcholová športovnkyna, viem že doplnky vyživy musim zamedzit no viete mi poradiť co zo zloženia roznych proteinov či proteinových tyčiniek nie je vhodné? V podstate obsahuju kvalitné hydrolyzované srvátkové či mliečne, či sojove bielkoviny, pripadne BCCA (t.j. aminokyseliny leucin, izoleucin, valin) arginín, glutamín a tyrozín. Skôr vidím problém vo farbivách, emulgátoroch, sladidlach. Samozrejme najjednoduchšie je vyhýbať sa aj takýmto doplnkom ale myslim si že prave pre plod a neskor aj pre dieťa je nadtrávená (hydrolyzovaná) bielkovina lepsia pokial clovek nema dostupnost ku kvalitným zdrojom hovadzieho masa...
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  bohužiaľ väčšina z týchto preparátov obsahuje veľké množstvo doplnkových látok, presne ako hovoríte ochucovadiel a farbív. Preto sa vo všeobecnosti tieto doplnky v gravidite neodporúčajú, kvôli tomu, že chýbajú klinické štúdie, ktoré by overili ich bezpečnosť. Podobne je to aj so stimulátormi metabolizmu, ktoré v gravidite vôbec nie sú vhodné.