Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,431 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Prietoky

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa spýtať či je normálna hodnota prietokov ri 0.55 , som v 35tt.
  Ďakujem

Podobné otázky

 • Prietoky v 37/4 tt

  , Autor:

  Dobry deň p. Doktor

  Chcela by som sa spýtať na hodnotu prietokov, ktorú som mala v 37/4 tt 0,46 či je to v poriadku?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o hodnotu RI, teda rezistentného indexu, áno, je to v poriadku.

 • Zhoršené prietoky

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa opýtať, čakáme jednovaječné dvojčatá mo-bi momentálne som v 28 týždni tehotenstva, konkrétne 27+6. V pondelok 18.05. mi na kontrole namerali prietoky plodu A: RIAU 0,79 / MCA 0,68 /EFW 1360g/HC 276/ AC 251/ FL 54 /BPD 77 a plodu B: RIAU 0,79 / MCA 0,68 / EFW 937g / HC 261 / AC 219 / FL 47 / BPD 73. Oba plody mali dostatok plodovej vody a naplnený močový mechúr. Dali mi odporúčanie na hospitalizáciu z dôvodu Twin to Twin syndrómu a nedostatočným prietokom plodu B, keďže je menší. V utorok v nemocnici 19.05. mi zasa namerali prietoky plodu A: MCA 0,81 / RIAU 0,61/ AC 245 / FL 51 / BPD 74 HC 277 / EFW 1240 a plodu B: MCA 0,73 / RIAU 0,82 / AC 221 / FL 45/ BPD 70/ HC 256 / EFW 912 opäť dostatok plodovej vody oba plody, naplnený mechúr oba a dnes 21.05. znova prietoky plodu B sú MCA 0,76 / RIAU 0,73. Lekár ktorý má dnes vyšetroval povedal, že je prietoky sú v norme a nemyslí si že by to bol Twin to Twin syndróm. Naozaj už neviem čo si mám myslieť. Raz mi hovoria tak raz tak, chcú ma nechať v nemocnici hospitalizovanú až do pôrodu. Prosím Vás, čo si o tom myslíte? Sú to naozaj tak zle prietoky aby som musela byť hospitalizovaná a nedalo sa to kontrolovať a riešiť ambulantne? Je to nebezpečné? Cítim sa naozaj veľmi dobre, pohyby oboch cítim, len neviem čo si mám už myslieť keď každý lekár povie niečo iné. Ďakujem Vám veľmi pekne za radu, už som z tejto situácie naozaj na nervy.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je veľmi dôležité rozlíšiť Twin to Twin transfusion syndrome alebo iba o nesymetrický rast plodov. Ak by sa v placente našli cievne spojky, ktoré by spôsobovali chudokrvnosť a zástavu rastu u menšieho plodu a preťaženie srdca plodu u väčšieho plodu, rovnako tak by bola výrazná asymetria v množstve plodovej vody medzi menším a väčším plodom, jednalo by sa o spomínaný syndróm. Z uvedených hodnôt sa nedá jednoznačne vyjadriť. Dôležité je vylúčiť aj placentárnu nedostatočnosť. Keďže nepoznám úplne všetky informácie ani bližšie okolnosti, neviem a nemôžem sa takto bližšie objektívne vyjadriť.

 • Plodova voda

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. Chcem sa opýtať namerali mi veľa olodovej vody. Doktorka len povedala že 29,8.
  Som v 40tt. Čo to znamená. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám všetky okolnosti ani informácie o Vás, či sa na niečo liečite, či nemáte cukrovku, nejaké metabolické ochorenia. Polyhydramnion AFI 30 je nadmerné množstvo plodovej vody ľahkého stupňa. Ak sú ostatné parametre, hlavne prietoky, placenta v poriadku, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia.

 • Prietoky

  , Autor:

  Dobry den pan doktor v 29+3 som bola na kontrole robili sa mi prietoky a boli mi namerane hodnoty RI 0.78 SD0.86 plod vazil 1400 g FL 56 ...BPD/FOCD 75/276 JE TO v poriadku ?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnoty prietokov máte v poriadku, veľkosť plodu je v poriadku. Najvhodnejšie je sa pýtať priamo pri vyšetrení alebo po ňom vyšetrujúceho lekára.

 • Hodnoty prietokov + porucha obličiek

  , Autor:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať na Váš názor
  som v 33+6TT a na kontrole 32+1 si doktorka všimla rozšírenie dutý systém + cystické zmeny na obličkách ,močový mechur bol plný a dostatok plodovej vody. Dnes som bola na kontrole a stale si nie je ista doktorka či ide o rozšírenie dutého systému alebo o polycysticke obličky o tyždeň idem na špeciálne vyšetrenie . Príde mi ale divné že doposial boli obličky malého v úplnom poriadku aj screening v 2trimestri bol v poriadku. Dnes na kontrole už bolo menej plodovej vody a močový mechur mal prázdny ale akcia srdca a prietoky ma vraj v poriadku namerala hodnoty PI: 0,76. RI:0,52. BFC 0. FHR: 145/min
  Chcela by som vedieť či su hodnoty naozaj v norme a či sa malému nemôźe niečo stať v priebehu toho týždňa.
  Ďakujem Veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnoty prietokov sú v poriadku, nemusíte sa obávať. Čo sa však týka USG nálezu, k tomu sa neviem objektívne vyjadriť. Postupujte podľa navrhnutých odporúčaní.