Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,398 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobre rano, do kolkych dni od pohlavneho styku mi vie lekar na 100 percent povedať ci som ci nie som tehotna. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, test definitívne ukáže tehotenstvo 2 týždne od pohlavného styku. Vtedy by už malo dôjsť k uhniezdeniu vajíčka do sliznice maternice, a tým hladina hCG v moči na takej vysokej úrovni, aby ho zachytil klasický test a správne vyhodnotil začínajúce tehotenstvo. Test môžete vyskúšať už 7 – 10 dní po pohlavnom styku. Ak test vyjde negatívne a očakávaná menštruácia v termíne napriek tomu nepríde, test zopakujte a výsledok by mal byť už jednoznačný. Nemá význam robiť si test 3 dni po styku, je to veľmi skoro. Potvrdením tehotnosti u lekára je najmä vyšetrenie krvi, ktorým možno potvrdiť tehotenstvo dva týždne po počatí. Jednoznačné potvrdenie tehotenstva je ultrazvukové vyšetrenie, kedy je viditeľný zárodok alebo zárodkový vak pri ultrazvukovom vyšetrení 4 - 6 týždňov po počatí.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobry den chcela by som sa opytat som tehotna 12tyzdne a sestricka mi robila ultrazvuk cez brucho asi 25 minut kde nevedela zachytit tvaricku dietata popri tom mi po cely cas stlacala silno brucho je to normalne ?potom som sa opytala ci je vsetko v poriadku povedala ze ano dieta sa vyvija tak ako ma len tu tvaricku mu nevedela zachytit tak teraz neviem nacom som a dalsi ultrazvuk mam az 6 maja.cakam na vasu odpoved vopred Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v 12. týždni este vidieť tvár plodu nie je možné. Je neštandardné, že ultrazvukové vyšetrenie vykonávala sestra. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Viditeľný gestačný vak v 5tt

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Prepáčte, že vám opäť píšem k tejto mojej otázke. Ste mi odpísali, že je ťažko sa vyjadriť, keď nepoznáte nález ani podrobnosti, tak ak by som mohla, zhrnula by som to: poslednú menštruáciu som mala 2.1. očakávaná mala prísť 30.1.
  - 2.1. pozitívny tehotenský test, následne krvácanie, návšteva pohotovosti, odobratá krv, HCG 75
  - 3.1. opätovné krvácanie, pohotovosť- podané Dicynone a Agolutin, nález: portio cylindrické- vonkajšia bránka štrbina, uterus mobilný, endometium do 10mm, GS nediferencujem, ovaria bilat.bpn., cD bez voľnej tekutiny
  -4.1. odobratá krv u môjho gynekológa, HCG 38.6- vraj sa jedná o potrat ďalší odber mal byť v piatok 7.2.
  -7.2. znova krvácanie, odber nebol, GS znova nevidel, preto ma pán doktor poslal na vyšetrenie do nemocnice, či sa nejedná o mimomaternicové tehotenstvo, povedal, že sa už začínam čistiť
  - v nemocnici bol nález: uterus v AVF, uterus bicornis, cervix 3 cm, vonkajšia bránka pre špicu prsta, nad cervixom GS 9,7x4mm, sliznica v rohoch maternice do 11 mm, ohraničená od myometria
  - pán doktor tiež povedal, že sa začínam čistiť, že mám očakávať silnejšie krvácanie
  Moja otázka znie: čítala som články, že gestačný vak sa začína tvoriť pri hodnote nad 1000, tak ako je možné, že som ho mala pri tak nízkych hodnotách? Nie je možné, že od utorka, kde som mala poklesnuté hodnoty 38,6 mi mohli do piatku stúpnuť na také, aby už mohol byť vytvorený GS aj napriek tomu, že mi hovorili, že som potratila? Je možné, že som vtedy potratila dvojičku, nakoľko v rodine máme niekoľko dvojičiek?
  Vraveli mi v piatok, že sa už čistím, no do dnešného dňa som minula 3 vložky. Viem, že je to veľmi veľa otázok...
  Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možností je viacero, aj to, čo ste spomínali, spätne sa to už zistiť vždy zistiť. Určite to treba odsledovať a skontrolovať. Hodnoty by mali za 24 hodín stúpnuť o polovicu. Ak sa jedná o potrat nejasného správania, treba beta HCG odsledovať až do nuly. V 3. týždni by mali byť beta HCG od 5 - 50 mIU/ml, v 4. týždni 5 - 426 mIU/ml.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý den, chcem sa spytat v kolkom mozem byt tyzdni.
  12.1. 2020 to je zaciatok mojej poslednej menstruacie po menzese mi moj gynekolog robil sono, kde mi zistil ze by sme sa mohli o to pokusit (lebo som mala najplodnejsi den) 23.1.2020 vtedy by sa to mohlo vydarit. Vyskusali sme a 6.2.2020 som si robila testy vysli pozitivne a bola som aj na krv aj tam sa mi potvrdilo tehotenstvo. No len netusim v kolkom mozem byt tyzdni kedze moj gynekolog mi to nepovedal a uz ho nechcem otravovat lebo ma dovolenku. Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa poslednej menštruácie ste v 4+0 týždni tehotenstva.

 • Krčok

  , Autor:

  Dobrý večer, keďže si vkladam globulky macmiror 500 tak som si všimla pri vkladaní že si neviem vôbec nájsť krcok. Viem presne kde som ho vždy mala, keďže aj to bol ukazatel môjho cyklu pred tehotenstvom ale teraz ho vôbec necítim. Iba tam kde by mal byť, tak stena maternica je strašne mäkká a taká divná konzistencia. Nevšimla by som si to keby si nemusím dávať globulky. Bruško mi tvrdne tak 6 krát denne a mám aj menštruačné kŕče občas. Všetko som doteraz prisudzovala tomu, že sa tam vo vnútri musí všetko prispôsobovať a asi to moc príjemné nebude. Neberiem žiadne lieky ako je magnézium. Som 27tt. Mám ísť na vyšetrenie k môjmu gynekológovi a povedať že si neviem nahmatať krcok? Alebo je to normálne. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, všetko je v poriadku. Nie je nutné si samovyšetrením vedieť nahmatať krčok. Niekedy je vysoko vzadu uložený, môže byť aj orientovaný dozadu a vy ho tak nedosiahnete.

 • Kožné testy na alergiu v tehotenstve

  , Autor:

  Dobrý deň, v 7 týždni tehotenstva som bola na imunológii a spravili kožné testy na alergiu, alergickú reakciu som mala minimálnu (drobné začervenanie). Ja som si, bohužiaľ, neuvedomila, že to môže byť v tehotenstve problém a lekár ma na to neupozornil. Následne bolo u mňa zistene missed abortion, časovo to cca sedí na čas testov. Mohli mať podľa Vás tie kožné testy až taký vplyv na plod? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže neviem, čo všetko bolo u Vás testované, neviem Vám jednoznačne odpovedať. Môže to byť len zhoda náhod. Do budúcna však odporúčam, aj možné, tehotenstvo hlásiť každému lekárovi.