Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Krcok

  , Autor: dena-3

  Dobry den
  Zaujimal by ma Vas nazor a skusenosti - som druhorodicka dnes 23+6 a vonkajsiu branku mam otvorenu pre prst, zvnutra je krcok uzavrety, hrdlo je zachovale, v sprave sa pise cervix 40 bez vezikulizacie (neviem co presne to znamena). Chcem sa spytat ako velmi je to vazne? Lekar mi nariadil kludovy rezim ale zabudla som sa spytat co presne to obnasa. Je potrebne len lezat alebo mozem ist aj na prechadzku? Pri prvom dietati som bola otvorena pre spic prsta od 29 tt, dalej to nepostupovalo, nebola som hospitalizovana a rodila som po termine.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vo Vašom prípade je kľudový režim žiadúci. Občasné prechádzky neuškodia, ale netreba to preháňať. Neznepokojute sa však. Vezikulizácia znamená otváranie sa krčka zvnútra, čo je u Vás negatívne a krčok je dostatočne dlhý. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Pri akýchkoľvek ťažkostiach, tvrdnutí alebo bolestiach podbruška ako aj pri akýchkoľvek nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa. U prvorodičky je v priebehu tehotenstva vaginálny nález iný ako u druho a viacrodičky, porovnávať to s predošlým tehotenstvom nemá zmysel.

Podobné otázky

 • Pomalý rast

  , Autor: annaanna

  Dobrý deň. Mám na vás otázku či moja gynekologicka postupuje dobre. Mám predpísaný magnosolv ktorý musím brať 2 krát denne a železo kvôli slabemu krvnému obrazu. Keď som bola pri nej povedala som jej že mi trvdne brucho aj cez tie vysoké dávky magnézia, krčok ani nemerala, povedala že je to ešte dobré, dieťa je malé má len 600 gramov a to som na konci 25 týždňa. Sú tie výsledky v poriadku?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, to, že užívate magnézium neznamená, že sa Vám nebude maternica zväčšovať, ani že nebudete pociťovať občasné tvrdnutie podbruška. V 25. týždni tehotenstva plod váži cca 600 až 700 gramov, takže je to v poriadku. Pokračujte v predpísanej liečbe. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Utrogestan- preventívne

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň, som 23tt+4.. išla som k doktorke mimo poradne lebo som po chorobe cítila častejšie napnutia brucha, pichania a podobne.. Zistila že sa mi za 2 týždne skrátil krčok o centimer, no stále je 38 MM, bežne by to neriešila ale keď cítim tie napnutia tak mi predpísala magnézium a Utrogestan 200 jednu večer si mám dať.. bez funnelingu, všetko je v poriadku len toto.. no mám pocit že aj tie napnutia sú lepšie aj po častejšiom magnéziu, a mám dilemu že či sa môže Utrogestan používať aj takto, v podstate preventívne, a či nemôže ohroziť dieťa?.. ďakujem za odpoveď..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, progesterón nemá negatívny vplyv na tehotenstvo, či celkovo na plod. Pokračujte v odporúčanom užívaní Utrogestanu, ktorý môžete pokojne užívať až do 34. týždňa tehotenstva.

 • Krčok

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pár doktor,
  dnes som bola na poradni v 24 týždni (23+5), lekár mi povedal že mám skrátený krčok, nie o moc ale mám, veľkosť si už nepamätám. Chcem sa opýtať čo robiť aby sa mi krčok neskratil ešte viac alebo aby sa bábätko nevypytalo na svet skôr. Je možné bábätko normálne donosiť? A hlavne čo robiť a nerobiť aby sa neskracoval.
  Tiež mám niekedy tvrdnutia brucha keď ležím na chrbte, stalo sa mi to už pár krát tak že v priebehu 10 minút mi stvrdlo 3x -4x po sebe, lekár povedal že keď tvrdne v pokojovom režime to už nie je dobre, a tiež sa chcem opýtať či je potrebné aj vylúčiť sex počas tehotenstva nakoľko je krčok kratší.
  Je tiež možno v tomto týždni bábätko cítiť menej? Niekedy ho cítim viac krát do dňa niekedy len tak tlmené a menej často.
  Dakujem za rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti a ďalšie informácie, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Vhodné je užívať magnézium, kľudne aj v dávke 3x2 tabletky, dodržiavať kľudový režim a vhodné je aj dodržiavať pohlavnú abstinenciu. Neviem čo Vám bolo na základe výsledkov a nálezov odporúčané Vašim obvodným gynekológom, postupujte podľa toho.

 • Plod nad vchodom v 22 týždni.

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň, som 21tt+4, včera na poradni mi namerali krčok 45 mm bez funnelingu.. lekár keď mi robil sono cez brucho musel ísť dosť nízko aby mohol skontrolovať hlavičku, dnes pozerám v papieroch že mám napísané: hrdlo Zach., uzavreté, cez prednú klenbu veľká časť plodu nad vchodom.
  Chcem sa spýtať, je to v poriadku keď je dieťa takto nízko v tomto týždni? Aj pohyby cítim väčšinou takto nízko, prácu mám že väčšinu času stojím, ale nepovedala že by to bolo rizikové stáť.. je bezpečné mať sex v takejto situaci??
  ešte sa chcem spýtať, mám poznačené že odoberá VK, mám zavolať o výsledky, prosím čoho je to skratka? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu máte výsledky v poriadku. Ak Vám nebol vyslovene odporúčaný kľudový režim, či pohlavná abstinencia, nemusíte sa obmedzovať. Predpokladám, že Vám bol z pošvy odobratý ster na kultivačné vyšetrenie. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky nálezy, okolnosti, informácie, ako aj výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.

 • Utrogestan

  , Autor: Petka987

  Dobrý den,
  Prosim vas o názor, do akého týždňa sa ma brat utrogestan, pokial som ho brala od 22.tt z dôvodu skráteného krčku (27mm-33mm). Dr mi kázala vysadiť ho ku koncu 34.tt. Na druhej strane sa bojim, aby som sa nezačala hned otvárať. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, progesterónový blok sa štandardne užíva do ukončeného 34. týždňa tehotenstva (34+0). Podľa nálezu a okolností sa dá užívať až do ukončeného 36. týždňa tehotenstva (36+0). Nemá to však už veľký význam. Na základe Vášho opisu mi nie sú známe všetky okolnosti, aký máte nález, či je prítomný funneling (vnútorné otváranie), … preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. 30 mm krčok v 34. týždni tehotenstva je normálny nález. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť.