Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,059 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Skrining v I.trimestri

  , Autor: janka987

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
  U gynekológa som absolvovala odbery na PAP-A (výsledok 2,01MoM) a f.b.HCG (výsledok 1.6MOM). Podľa PM som v deň odberu bola 11+0, aj obvodný lekár písal týždeň podla USG 11+0.
  O týždeň neskôr ma ale prijali do nemocnice, kde podľa USG je tehotenstvo mladšie asi o 2 dni. Môže to, že pri odberoch bol nesprávne uvedený týždeň tehotenstva ovplyvniť výsledky?
  Na USG vyšetrenie NT a NB idem až vo štvrtok.
  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, termíny pôrodu, ktorými sa riadime, sú jeden podľa poslednej menštruácie, za predpokladu, že bola pravidelná aspoň 3 mesiace pred otehotnením, alebo podľa PTS, teda prvotrimestrálneho screeningu v 10 - 13 týždni tehotenstva. Niekedy sa stane, že pri meraní štruktúr dôjde k posunu o 1 - 2 mm a tým sa datácia tehotenstva posunie o plus mínus deň. Ak by robilo vyšetrenie 6 lekárov za sebou, istá odchýlka by bola určite, hoci minimálna, čo je pochopiteľné. Odchýlka jedného až dvoch dní na výsledkoch nič nezmení, ak budú tie v poriadku. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.