Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,285 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Bolest

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,chcela by som sa opýtať. Druhý deň má boli podbrusko,som v 21tt. V novinárom sa zobudila aj na tvrdnutie bruska. Prosím vás čo to môže byt? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 21. týždni tehotenstva sa ešte jedná o hroziaci potrat. Ak Vám tvrdne podbruško alebo máte iné ťažkosti, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení určí další postup, či odporučí hospitalizáciu.

Podobné otázky

 • Klesajúce hcg

  , Autor: katarinaa

  dobry den, som v nemocnici kvoli podozreniu na mimomaternicove tehotenstvo. Poslal ma sem moj gynekoog kvoli pomalemu rastu hcg. V nemocnici som od štvrtka - vtedy bolo hcg 1222. Začala som špiniť a krvacat. Po necelych 48 hodinach kleslo hcg na 933. V maternici ani mimo maternice nič nevidia. Myslite že to vyzera ako mimomaternicove alebo skor ako potrat? Bude podla vas potrebny nejaky zakrok ak sa krvacanie same spustilo a hcg klesa? Bolesti nemam. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, určite treba odsledovať dynamiku beta HCG, ako aj kontrolovať USG nálezy, či nedôjde k zmene. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nejedná o normálne tehotenstvo. Môže sa však jednať aj o potrat. Štandardne, ak beta HCG nebude klesať dostatočne, môže sa realizovať kyretáž dutiny maternice, po ktorej by mal byť pokles beta HCG výraznejší. Keďže ste hospitalizovaná v nemocničnom zariadení, postupujte podľa odporúčaní ošetrujúcich lekárov, ktorí majú k dispozícii všetky nálezy, výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa vedia vyjadriť k Vášmu stavu a určiť ďalší postup.

 • Otazka

  , Autor: ZuzzkaHH

  Dobrý deň,

  momentálne som v 19.tyzdni. Moje druhe tehotenstvo. Uz viackrát som krvacala (par minut) a posledny tyzden a pol bolo vsetko v poriadku. Mohlo sa mi vcera ukázať jemne spinenie po rannom vklade utrogestanu? Objavilo sa niekedy 2 hodiny po vklade a trvalo do nasledujuceho dna kym sa to cele ,,precistilo".
  Este by som sa chcela opýtať, ci je bezne, ze som citila 2 dni pohyby celkom identifikovane a aj podla sona sa potvrdilo, ze som na tom mieste spravne citila nozicky a posledne 3 dni je to take poslabsie. Ze skor akokeby som to necitila. Placentu mam vpredu. Plus citim take intenzivnejsie pichanie v maternici a ked sa postavim tak po par minútach citim take tahanie celeho brucha nadol.
  Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nevylučujem, že k ružovému slabému špineniu mohlo dôjsť po vložení utrogestanu. Nemuselo sa však vôbec jednať o špinenie z maternice. Takto sa Vám však k tomu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Čo sa týka pohybov plodu, ak máte placentu na prednej stene, to môže spôsobovať akúsi “bariéru”, či “vankúš”, ktorý tlmí pohyby plodu, ktoré tak môžete pociťovať viac po stranách podbruška. Nebolo by to nič výnimočné. Spomínané pichavé, či tlakové bolesti po stranách podbruška môžu súvisieť ako s pohybmi plodu, tak aj so zväčšovaním sa maternice, kedy sa naťahujú väzy závesného aparátu maternice. Takto sa Vám však naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tvrdnutie bruška v noci

  , Autor: Liliana222

  Dobrý deň pán doktor,od 19tt som mala nepríjemné bolesti v podbrušku,v pošve a konečníku(pichanie),v krížoch,kostrči.Nasadila som si 2x1 magne B6 a bolesti takmer po pár dňoch sa zmiernili a objavia sa až po dlhej a rýchlej chôdzi, upratovaní.Teraz som v 21tt a odvtedy mi začalo tvrdnutie bruška ale len v noci aj to len 1-2krat.Zobudim sa nato nepríjemné pnutie a brucho je jak kameň.Je v poriadku mať tvrdnutie bruška v noci? Väčšinou je to vo fáze,keď vstanem a idem na toaletu a krátko po Tom príde to tvrdnutie.Poradňu mám o 10dní.Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pichavé bolesti mohli byť spôsobené naťahovaním väzov závesného aparátu maternice pri zväčšujúcej sa maternici. Väčšinou nasadenie magnézia pomôže. Či sa týka tvrdnutia podbruška, je to dosť individuálne, ale nie je ničím výnimočným tvrdnutie podbruška večer, či v noci. Môžete si zvýšiť dávky magnézia, aj na 3x2 tabletky denne. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Druhý trimester

  , Autor: Florencia 5

  No ešte nadviazem na predchádzajúcu otázku ja už som v druhom trimestri každý hovorí že by sa mi malo polepšit ale mne je horšie som viac unavená ako v prvom a mám silné nechutenstvo jem nasilu ale chcem len vediet či je to normálne že mam nechutenstvo v druhom trimestri bolesti v podbrušku úplne odzneli a stále som unavená. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, niektoré pacientky trpia spomínanými ťažkosťami aj prakticky počas celého tehotenstva. Nepoznám však výsledky Vašich vyšetrení, minerálov, krvného obrazu, … preto sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť, či je potrebné podávať infúznu liečbu alebo nie. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Ako som už písal, v prípade pretrvávania ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Špinenie v 14tt

  , Autor: MirkaRu

  Dobrý deň pán doktor,

  Mala by som otázku ohľadom špinenia. Práve som začala 14tt a včera som mala na nohavičkách slabý hnedkastý výtok. Pociťujem iba jemné tlaky a sem-tam pichnutie v podbrušku. Žiadne bolesti alebo kŕče nemám. Dnes sa mi objavilo na toaletnom papieri po utretí opäť slabučké hnedé špinenie - ako vlasočníčky. Pichám si Clexan 0,4 a berem progesteron 2x1.
  Mala by som sa nejako znepokojovať alebo je to ešte v tomto štádiu normálne.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie hnedým výtokom, do 16. týždňa je pomerne časté. Je spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak si navyše aplikujete nízkomolekulárny heparín a máte teda krv riedenú, pravdepodobnosť zašpinenia je vyššia. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.