Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • vysvetlenie

  , Autor: zuzu13

  Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o vysvetlenie výrazu z lekárskej správy TVS - v utere ostro ohranič. GES, Ys detekujem, chorion prstencovité.....
  ďakujem veľmi pekne normálne ma to vystrašilo :-(

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  v prvom rade, ak máte nejaké otázky pýtajte sa vždy svojho lekára , kt. sono robil
  nerozumiem čo vás na tom náleze vystrašilo, je to úplne štandartný popis
  TVS-transvaginálna sonda
  GES -gestačný embryonálny sac
  Ys-yolk sac
  chorion- je základ placenty

Podobné otázky

 • Usg vysvetlenie

  , Autor: Zuzanazrak

  Dobry den
  Chcela by som sa infirmovat o zaveroch USG (35tt 2)
  Konkretne ma zaujima, co znamenaju tieto body:
  1. PPH I. zadne
  2. EFW 2390g zodpoveda 28%il
  3. PI AU 0,98

  Dakujem vopred.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, PPH I. zadné znamená postavenie plodu hlavičkou s chrbátikom vľavo vzadu, EFW je skratka z anglického Estimated Fetal Weight, čo v preklade znamená odhadovaná hmotnosť plodu uvádzaná v gramoch, ktorá sa do grafov prepočítava v percentiloch a PI AU je pulzatilný index arteria umbilicalis, teda prietok krvi v pupočníkovej cieve. Výsledky sú primerané a v poriadku, nemusíte sa obávať. Do budúcna však odporúčam pri nejasnostiach sa nebáť pýtať vyšetrujúcich lekárov.

 • Ruky nad hlavu a pupočná šnúra

  , Autor: Katarína_24

  Dobrý deň, pán doktor. Naozaj hrozí, že keď budem dvíhať ruky nad hlavu (pri vešaní bielizne, vyberaní a odkladaní riadu z horných políc a pod.), tak dieťatku sa môže omotať pupočná šnúra okolo krku? Na internete sú samé protirečiace informácie - niekde sa o tom posmešne píše ako o hlúpej povere, inde pred tým so všetkou vážnosťou vystríhajú, tak neviem, čomu mám veriť. Ďakujem vopred za vysvetlenie, K.S.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, sú isté polohy, ktoré môžu napomôcť zmeniť napríklad postavenie plodu v maternici. Pohyb plodu v maternici však ovplyvniť neviete. Aj keby ste iba nehybne ležali, plod sa v maternici bude pohybovať a otáčať. V II. trimestri, keď má plod ešte dostatok priestoru, môže dôjsť k obtočeniu pupočníka okolo krku, trupu, končatín, ako aj k vzniku uzla na pupočníku. Každé tretie dieťa sa rodí s pupočníkom okolo krku, je to bežný jav. Neovplyvníte to.

 • Skutočný týždeň tehotenstva

  , Autor: Katarína_24

  Dobrý deň, pán doktor. Podľa dátumu poslednej menštruácie 17.1. by som mala byť v 20tt tehotenstva. Ultrazvuk však ukázal, že som v 18tt + 6d. Podobne to dopadlo aj počas ultrazvuku pri šijovom prejasnení, vraj dieťatko je o vyše týždeň "mladšie" ako tvrdí tehotenská kalkulačka. Môžete mi, prosím, vysvetliť, ako je to možné? Pýtala som sa na to všetkých troch zainteresovaných pánov doktorov, ale všetci to elegantne zahovorili, akoby to, pri všetkej úcte, nevedeli. :D Srdečná vďaka, K.S.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existuje jednoduché vysvetlenie. Mali ste alebo nepravidelný menštruačný cyklus, alebo posunutú ovuláciu. Jedná sa o pomerne častý prípad. 20. týždeň tehotenstva začína 19+1 a končí 20+0. Dnes ste podľa PM 20+3 (termín pôrodu 24.10.2022) a podľa USG 18+6 (termín pôrodu 03.11.2022), takže rozdiel termínov máte 10 dní. Za daných okolností je presnejší termín pôrodu podľa USG, 03.11.2022, podľa ktorého sa bude datovať tehotenstvo. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Vyšetrenie

  , Autor: Moni123

  Dobrý deň. chcela by som Vás poprosiť o názor na výsledky a ich vysvetlenie:
  Som v 29+4tt, hrdlo na slaby phalanx, vonk.branka pre špičku prsta, klenby vyplnené hlavičkou,uterus grav.m.VIII, dráždivý, OP:1410min
  USG: p.p. hlav. normohydramnion,placenta ZS, FW:1240g,PI:0,94,RI:0,62, S/D:2,66
  Lekar mi ešte povedal,ze bábo tlačí na pôrodné cesty, mam len oddychovat a ze brusko bábätka je menšie ako ma byť. Hlavička aj nôžky su v norme.
  Su tieto výsledky v poriadku? Dakujem velmi pekne.Lucia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, k dráždivosti maternice sa Vám takto neviem vyjadriť, krčok maternice je skrátený a hlavička tlačí na krčok, čo spôsobuje vyplnenie klenieb pošvy. Prietoky v pupočníku sú v poriadku, plodovej vody je dostatok. Čo sa týka biometrie plodu, iba na základe Vášho slovného opisu sa Vám neviem bližšie vyjadriť. Ak budú ťažkosti v zmysle častého tvrdnutia bruška alebo bolestí pretrvávať, je vhodné zvážiť aj hospitalizáciu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Pri ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne tehotenskú pohotovosť.

 • Reálne príznaky?

  , Autor: 0rry

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás poprosiť o radu a respektíve vysvetľenie z lekárskeho pohľadu.

  Môj prvý deň poslednej menštruácie bol 30.1.2022, menštruácia mi trvá tak 6-7 dní, ale tie posledné dni sú len špinenie a môj cyklus je každých 30-33 dní.

  S partnerom sme mali 12.2. nechránený pohlavný styk, partner sa uspokojil dnu. Nešla som ani do sprchy. Bola som hrozne unavená. Čo vytieklo pri vytiahnutí som sa len utrela a som si natiahla nohavice na spanie a zaspala som.

  Podľa výpočtu by to mal byť už plodný deň. Bábätku sme otvorení, ale neriešime to ešte tak.

  Teraz je len týždeň po pohlavnom styku a môže byť reálne cítiť dáke príznaky?

  Ovuláciu vždy cítim. Jemná bolesť, pichanie ako pred menštruáciou, či bruško alebo kríže a niekedy aj prsia, ale tento krát prsia nič. Takže z tohto si nezamýšľam aby to niečo znamenalo.

  Ale cítim sa druhý deň hrozne unavená. Je mi nevoľno, pobolieva ma aj hlava. Nič sa mi nechce. Najem sa a hneď mi je zasa blbo. Mám aj veľa toho v práci tak zrejme som vyčerpaná, ale napadlo mi či to môže mať niečo spoločné s tehotenstvom.

  Nechcem obťažovať telefonovaním mojim lekárom nakoľko je pandémia a musíte mať toho viac než dosť. Na internete tiež nechcem čítať rôzne diagnózy.

  Tak Vás len prosím keď budete mať čas mi odpovedať a trošku mi to vyjasniť.

  Veľmi pekne Vám vopred ďakujem. Prajem krásny deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste mali nechránený pohlavný styk, tehotenstvo sa samozrejme vylúčiť nedá. Nevylučujem, že ste otehotneli, takto skoro sa však príznaky tehotenstva neobjavujú. Odsledujte si to. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Následne pre jednoznačné potvrdenie tehotenstva je potrebné navštíviť obvodného gynekológa.