• Vysledky kultivacie a nasadenie liecby

    , Autor: odbornik6

    Dobry den, som v 31 tt a lekar na poradni pri vysetreni odobral kultivaciu, nakolko sa mu zdalo, ze v posve mozem mat nejaky zapal. Subjektivne tazkosti nemma ziadne, dost ma prekvapilo jeho zistenie. Chcem sa vsak spytat - bez ohladu na vysledky kultivacie, mi hned predpisal tabletky na vkladanie (entizol), so slovami "preventivne". Napriek tomu, ze rozumiem, ze pripadny zapal moze byt nebezpecny pre babatko, nebolo by vhodnejsie pockat na vysledky kultivacie a podla toho stanovit liecbu? Je vhodnejsie zacat uzivat lieky alebo pocakt na vysledky? Vopred vdaka za odpoved

    Dobrý deň,
    väčšinou sa v rámci odbornej praxe doporučuje podávať ATB alebo inú liečbu hneď ako má lekár podozrenie na nejaký infekt, vzhľadom na fakt, že výsledok kultivácie nebude hneď dostupný, niekedy môže spracovanie v laboratóriu trvať veľmi dlho i 10 dní, kým mňpomnožia v médiu baktérie, preto je nezmyselné tak dlho čakať, dovtedy by nepreliečená infekcia mohla spôsobiť i výraznejšie e nebezpečnejšie ťažkosti-teraz hovorím obecne, nielen v prípade tehotenstva.
    ATB sa podávajú tzv.empiricky, podľa najčastejích patogénov,kt. sa vykytujú pri tomktorom ochorení.
    čiže postup vášho lekára bol správny , v 31tt by infekcia mohla zbytopčen ohroziť plod skrátením krčka a hroziacim predčasným pôrodom,
    ak obdrží výsledok kultivácie do 10 dní, a bola by tam baktérieria, iná než je účinnosť nasadených ATB, potom by doplnil liečbu cielenú
    s pozdravom