Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,328 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Odber krvi

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň
  Môžu byť veľmi skreslené hodnoty ak krv na TORCH a antifosfolipid. syndrom, nebola odobratá nalačno?
  Ďakujem
  Lucia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nie, tento odber nie je nutný robiť nalačno, preto výsledky určite nebudú skreslené.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý  deň prajem v apríli som mala mimomaternicove tehotenstvo a teraz som zistila ze som opäť tehotná zrejme ešte len 2.tyzden aspoň tak to doktorke vychádzalo. Povedala mi ze vidí malú dutinku v maternici ale poslala ma na odber krvi keďže hovorila ze môže tu byt riziko mimomaternicoveho tehotenstva. Hcg mi vyšlo 528 co povedala ze je to zatiaľ dobre ale moja otázka znie je tu ešte možnosť ze to môže byť mimomaternicove tehotenstvao keďže to videla už v maternici??? Na ďalší odber idem vo štvrtok.. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, ak sa jednoznačne nepotvrdí vnutromaternicové tehotenstvo, musí sa myslieť aj na mimomaternicové. V 2. týždni na USG nemusí byť vidieť nič. Ak nemáte žiadne ťažkosti, stav stačí odsledovať v zmysle kontroly dynamiky beta HCG, ale aj USG kontroly. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Odber krvi

  , Autor:

  Dobrý deň, dnes som bola na odbere krvi a sestrička mi nevedela zobrať krv normálne z ruky ale musela mi z dolnej časti pri hánkach prstov. Po odbere sa mi vytvoril veľký bolestivý opuch na celú ruku, sestrička tvrdila, že je to normálne a po čase to zmizne ale je to stále veľké a bolestivé. Nemôže to prejsť do niečoho vážnejšieho a naozaj mám len čakať ako sa to vyvinie?
  Tiež by som sa vás rada opýtala na názor. Som už v 35. týždni tehotenstva a sestrička mi dala ďalší termín kontroly až o 3 týždne. V našom meste sa momentálne nechodí do nemocnice na kontroly pred pôrodom, takže až do konca musím chodiť ku gynekológovi. Nie je termín o 3 týždne v takomto štádiu tehotenstva príliš dlhý? Bojím sa, aby sa niečo neskomplikovalo za ten čas. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po skončení 36. týždňa tehotenstva je vhodnejšie realizovať kontroly každý týždeň. Na našej klinike sa tehotenské poradne realizujú každý týžden, pri ťažkostiach kedykoľvek. Samozrejme v prípade ťažkostí navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť kedykoľvek. Čo sa týka opuchu, skúste si dať na ruku ľad alebo niečo studené. Malo by to časom zmiznúť a vstrebať sa.

 • Neprosperujuce tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím Vás o Vás názor. PM som mala 18.1, 25.2.odber krvi- hcg 325,4, ďalší odber 3.3 hcg 416, sono 6.3. žiadna akcia iba váčok. Lekár diagnostikoval neprosperujuce tehotenstvo a čakať 2 týždne na krvácanie, ak nie návšteva lekára. Mám ešte ísť na odber krvi alebo sono ? Aký je Vás názor, prosím?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o patologické tehotenstvo, napr. anembryomolla. Ak sa skutočne jedná o patologické tehotenstvo, je nutná operačná revízia dutiny maternice. Ak sa však jedná o žiadané tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, dá sa ešte počkať a odsledovať si to. Nepoznám všetky okolnosti ani informácie, nevidel som ani USG nález, preto sa bližšie objektívne vyjadriť neviem. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tehotensktvo

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa spýtať meška mi už týždeň menštruácia bola som u doktora a povedal mi ze na Sone nič nevidí pichol mi inekciu na vyvolanie menštruácie chcem sa spýtať ze ci je možné aby to nevidel na ultrazvuku? Už 9 dní mi meska a pred 4 dňami mi dal inekciu a stále nič a príznaky mam také ze som tehotná vedeli by ste mi poradiť

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak u Vás nie je vylúčené tehotenstvo, na jednoznačné vylúčenie alebo potvrdenie tehotenstva sa realizuje odber krvi na beta HCG. Ak je vysledok negatívny, zisťuje sa príčina meškania menštruácie. Do 14. dní meškajúcu menštruáciu by som ani neriešil, ak samozrejme nemáte žiadne iné ťažkosti. Keďže nepoznám bližšie informácie ani okolnosti, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • skríning - 1. trimester

  , Autor: odbornik6

  Dobrý den, vysiel mi pozitívny 1-trimestrálny skríning PAPPA-A hodnota 0,326 iu/L ; 0,28 MoM. Záver je: zvýsené riziko Downovho syndrómu 1v30. Je tam uvedená poznámka: Riziko syndrómu je vyssie ako je ocakávané len podla veku matky. Co, prosím, tento výsledok najma vzhladom na poznámku o riziku a veku znamená? V case predpokladaného porodu budem mat 36 rokov. Navyse, skríning mi robila zastupujúca lekárka, ktorá len skonstatovala velmi vysoké riziko vývojových chýb, potratu, predcasného porodu a nedostatocného vyzivovania plodu a odporúca amniocentézu bez ohladu na triple testy. Moj lekár bol dlhodobo na dovolenke a po návrate bol z jej postupu zhrozený - odber bol robený v 9+4 tt (podla poslednej mensturácie), plod mal 21 mm. Moj doktor skonstatoval, ze v tom case mi vobec este nemala odber robit, ze gestacný vek urcila podla neho nesprávne na 10+0 tt a celý výsledok je podla neho skreslený. Navyse, vraj na základe tejto hodnoty nemoze urobit také radikálne závery; mam sa upokojit, opakovaný skríning mu vraj poistovna nepreplatí, preto mi odporúca podrobné UZV v 20 tt vrátane povinných triple testov. Komu verit? Mám pocit, ze sa ma moj doktor len snazil upokojit. Prvá cesta, pochopitelne, viedla na internet a ten skor potvrdzuje slová lekárky so vsetkými tými hrozami. Viem, ze internet nie je vzdy relevantný, ale na pokoji mi to nepridáva. Prosím, mohli by ste mi situáciu podrobnejsie objasnit? Co znamená tiez poznámka o mojom veku? Ak by bol nizsí, riziko by nebolo také velké? Dakujem za porozumenie.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  odber krvi na prvotrimestrálny skríning sa robí najskôr v 12tt, samozrejme závisií na veľkosti plodu dľa CRL, a nie úplne na gestačnom veku(podľa PM), teda ak vám bol odber robený v 10 tt , je naozaj skreslený, pretože tabulkové hodnoty nie sú relevantné voči skorému odberu.!
  samozrejme vek je faktor, ktorý sa do skríningu započítava(každá žena nad 35 rokov ma rovno zvýšené riziko niektorých ochorení ako napr. m.Down a iné-je to štatisticky vypočítaná pravdepodobnosť), ako i NT merané v 12-14tt!, kt. ste nemohla mať tej dobe mať zmerané!!!! to vám zrejme merali až pri ďalšej návšteve
  prikláňam sa k názoru vášho lekára o celkovej skreslenosti výsledku, ešte vás však čaká odber krvi v 16 tt a až na jeho základe by vás mali alebo nemali odporučiť na genetickú konzultáciu , prípadne amniocentézu.
  morfologický UZV samozrejme v 20-22 tt absolvujete
  s pozdravom