Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,046 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • sono

  , Autor: denna

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,podľa poslednej menštruácie som 19+5tt ,dĺžky merania BDP-49 mm=21+0,FL-35mm=21+2 a FAC-157mm=20+6,je možné že som otehotnela skôr alebo tie merania nemusia byť presné? Lebo potom by som musela otehotnieť pred menštruáciou čo mi nedáva zmysel...Inak CRL z prvého sona v 10+4 tt bolo 35mm,ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  smerodajný je ultrazvuk v 12 týždni gravidity, či plod zodpovedal danému týždňu tehotenstva. V 20 týždni už to nie je dôležité.

Podobné otázky

 • Sonografia prsnikov

  , Autor: Zdencika

  Dobry den p.doktor prosim o radu - minuly rok som mala mikrocystu na prsniku - kontrola o 9 mes. 4.3.2022 (t.j.tento rok -vsetko bolo ok, sonograficka mi dala termin az o rok v marci 2023) v tomto case som bola v 10 tyzdni tehotenstva. Dnes som bola v tehot.poradni 33 tyzden tehot.bola mi robena aj prevencia t.j.ster z krcka maternice + palp.vysetrenie prsnikov - OK a lekarka mi dala termin na sono na zajtra. Ked som jej vravela ze som bola v marci ona len ze: chodte kvoli dojceniu potom sa dlho nedostanete. Pride mi to "zbytocne" ozarovanie aj ked minimLne + samozrejme 25 eur. Dakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas tehotenstva, ako aj v období laktácie nemá zmysel realizovať preventívne vyšetrenie prsníkov. Ak ste mali realizované USG prsníkov v marci tohto roku a s negatívnym výsledkom, nárok na preventívne USG vyšetrenie prsníkov máte najskôr o rok.

 • Morfologické sono 20tt

  , Autor: Zdenda7

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opýtať. Vo štvrtok som bola v rámci 20tt na vyšetrení u svojho lekára, zastupovala ho kolegyňa. Robila mi morfologické sono, všetky výsledky z jej vyjadrení boli v poriadku. Akurát pri srdci nevidela štvordutinku, cievy áno. Povedala, aby som sa radšej zastavila ešte za svojím lekárom, on však robí až 19.8.
  Chcem sa teda opýtať, čo to môže znamenať, či pani doktorka len na sone nevidela riadne srdce(hovorila ze je trosku v tieni) alebo môže byť srdce nevyvivinuté, hoci miery, váha a ostatné výsledky sú dobré, a teda čo by to znamenalo pre dieťa.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špecializované morfologické (genetické) USG vyšetrenie vykonávajú iba lekári s atestáciou z maternofetálnej medicíny, nie každý radový obvodný gynekológ. Iba ma základe opisu sa Vám neviem objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pri nejasnostiach pýtať vyšetrujúcich lekárov. Ak sa im niečo nebude pozdávať, odošlú Vás na vyššie pracovisko k lekárom s atestáciou z maternofetálnej medicíny, ktorí vykonávajú špecializované USG vyšetrenia.

 • Sono

  , Autor: Alexandra1007

  Dobrý deň pán doktor. Som v 29+1 tt a bol mi diagnostikovaný aj gestacny DM
  Chcela by som sa opýtať na výsledky zo sona boli nasledovné
  BDP 75 mm
  HC 275 mm
  AC 248 mm
  FL 56 mm
  Poloha PPH/I
  Záver 29+0, hmotnosť cca 1373g
  Sú podľa vás výsledky v norme ? Bolo mi predpísané aj železo dnes...A čo znamená tá poloha plodu? Je otočené správne alebo sa ešte otočí?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, parametre sú v norme. Plod je otočený pozdĺžne hlavičkou, teda je otočený “správne”. Poloha plodu sa však ešte môže zmeniť, so stúpajúcim týždňom tehotenstva pravdepodobnosť otočenia plodu v maternici klesá. Ak máte potvrdenú tehotenskú cukrovku na diéte, dodržujte odporúčané opatrenia a pokračujte v užívaní železopreparátu.

 • Krčok info

  , Autor: Lienka_09

  Dobrý deň, práve som si všimla v správe z poradne že mám uvedené cervix skrátené 2,5 sakrálne, uzatvorený, plod nalieha hlavičkou. To je niečo zlé? Aj pred mesiacom mi to isté napísal ale pritom mne povedal keď meral sonom dĺžku krčka 4,3 tak nechápem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží týždňa tehotenstva, v ktorom sa nachádzate. Palpačný nález na krčku, kedy sa hodnotí dĺžka krčka zvonku cez pošvu je vždy iný, ako vyšetrenie DCK (dĺžky kanála krčka maternice) pomocou USG, kedy sa meria krčok v celej dĺžke až po vnútornú bránku, ktorá je pri uzatvorenom krčku nehmatateľná. Nález na krčku je v poriadku. Ak boli výsledky všetkých vyšetrení v poriadku a vyšetrujúci lekár Vám k tomu nič nepovedal, nemusíte sa obávať. Najvhodnejšie je sa však pri nejasnostiach pýtať vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Krvácanie po KET

  , Autor: Kokoska

  Dobrý deň,14 deň po KET som mala pozitívny test z krvi na HCG hodnota 1525.na druhý deň mi začalo krvácanie(boli tam aj také krvne zrazeninou)tak som hneď volala do centra asist.repr.kde mi zvýšili dávky estrofem na 4x2+ascorutin 3x1 a klidovy režim.do večera krvácanie prestalo.na sono kvôli akcii srdiečka idem až o 2tyzdne ako zistím či som nepotratila?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prakticky to Vy sama nezistíte, ak nebolo krvácanie silnejšie, prípadne silné krvácanie nepretrváva. Mohlo sa jednať iba o implantačné špinenie. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní lekárov centra asistovanej reprodukcie.