• Rizikové tehotenstvo?

    , Autor: deborah1

    Dobrý deň pani doktorka,
    som v 16.tt, čakám dvojičky a dnes som sa vrátila z nemocnice,kde som bola hospitalizovaná 8 dní - príčinou bolo krvácanie a odtok plodovej vody. Vďaka Bohu, plod.voda prestala odtekať a krvácanie ustalo, takže som sa s bábätkami v brušku vrátila domov. Zabudla som sa ale pri odchode spýtať,čo môžem robiť a čo nie. Či musím veľa ležať alebo môžem robiť bežné práce v domácnosti? Môžem chodiť aj na dlhšie prechádzky? Môžem mať pohlavný styk?
    Môže vlastne teraz moje tehotenstvo prebiehať "normálne" ako pred tým alebo je už rizikovejšie?

    Tiež by som sa chcela spýtať,čo mohlo byť príčinou krvácania a odtoku plod.vody? Mohlo to byť aj to,že som dojčila syna? Môžem ho teraz dojčiť ďalej?
    Ďakujem veľmi za odpovede.

    Dobrý deň,
    všetky vaše otázky ohľadne režimových opatrení sa bohužiaľ závisia od vaginálneho nálezu. Ak je vaginálny nález pokročilý tak je nutné ležať, dodržiavať kľudový režim, obmedziť pohlavný styk a dlhšie nechodiť a viac menej len ležať. Ak je vaginálny nález dobrý tieto režimové opatrenia sa vás netýkajú do takej miery.
    Príčina krvácania býva rôzna, odtok plodovej vody najčastejšie spôsobuje vaginálna infekcia.
    Tehotenstvo by som v tomto štádiu označila za rizikové a v kojení by som odporučila nepokračovať.