Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Anémia - sorbitol v tehotenstve

  , Autor: tehotnakatka

  Dobry den, pani doktorka, chcem sa opytat, ci je naozaj nutne brat pocas tehotenstva sorbitol, kedze som v 26. tyzdni tehotenstva a vysiel mi nabeh na anemiu kvoli nizsiemu zelezu. Nie som zastankynou liekou v pripade, ak to nie je uplne nevyhnutne a inak neriesitelne. Nestaci zvysit prijem zeleza v potravinach, napr. som citala, ze velkym "nosicom" je makovy olej... Sorbitol som brala uz pocas prveho tehotenstva, mala som ciernu stolicu, problemy so zapchou a pod. Velmi pekne dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  počas tehotenstva sú výrazne zvýšené nároky na železo a ak máte už teraz nábeh na anémiu je predpoklad prehĺbenia deficitu teda nedostatku železa, čo by mohlo na dieťatko nepriaznivo pôsobiť. Ak už máte anémiu odporučila by som brať lieky + skúste zvýšiť príjem železa v potravinách a následne na kontrole sa uvidí efekt, v prípade normy môžete pokračovať len v potravinových náhradách.