Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,822 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • vysledky usg

  , Autor: Aliass

  dobry den pani doktorka, chcela by som sa dozvediet viac o vysledkoch mojho usg v 20tt. tym skratka vobec nerozumiem.
  PPHL postavenie I.
  komorovy systemCNS bez dilatacie
  talami separovane
  CSP diff
  CC diff
  plexus choroideus bez cyst zmien
  normotelorizmus
  TCD 21 mm
  CM 4,5 mm
  NF 2,2 mm
  Va 5 mm
  BOD 30 mm
  šošovky bilat detek
  NBL detek 5,7 mm
  nostrily separovane
  kozny kryt nad chrbticou intaktny
  situs solitus
  cor 4 DS
  offsetting AV chlopni vizualizujem
  krizenie vytokovych traktov verifikujem
  HR 140 bpm reg
  diafragma intaktna, žb+, ren ++, mm+
  PBS uzavreta
  normohydramnion
  EFW 297 g
  ostatnemu rozumiem :) je vsetko ako ma byt?
  dakuje. za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  jednotlivé skratky su latinské skratky telesných štruktúr plodu, cez jednotlivé mozgové štruktury, tvárové časti, srdiečko a vnútorné orgány. Všetko sa zdá byť v najlepšom poriadku.

Podobné otázky

 • 3/4D ultrazvuk

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať na názov na 4D ultrazvuk. Je tento ultrazvuk lepší ako obyčajný? Môže objaviť nejaké genetické vady ktoré obyčajný ultrazvuk nezachytil? Som v . 25 týždňi tehotenstva a všetky doterajšie ultrazvuky sú v poriadku len by som chcela vedieť či sa nemám radšej objednať aj na ten 4D aby som sa uistila že je bábätko vážne poriadku. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 4D ultrazvukové vyšetrenie je trojrozmerné zobrazenie plodu v reálnom čase. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je to 3D zobrazenie v pohybe. Teda uvidíte 3-rozmerný obraz vášho bábätka ako sa pohybuje vo vašom brušku. Výhodou 4D zobrazenia oproti 3D je možnosť sledovať detailne plod v pohybe, pohyb končatín, jeho mimiku tváre, či srdcovú činnosť. Väčšina USG pracovísk funguje na 3D. Čo sa týka špecializovaných USG vyšetrení (PTS v I. trimestri, morfologické USG v II. trimestri a fetálny USG v III. trimestri), tie sú zamerané spolu s odbermi krvi na odhalenie prípadných vrodených chýb alebo patológii. Ak boli doterajšie výsledky USG vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať.

 • Nizko placenta

  , Autor:

  Dobry den, som v 23 tyzdni. Vcera na poradni mi bolo povedane ze mam nizko placentu. Bola som oboznamena co sa moze diat, ze sa to moze este upravit alebo v horsom pripade krvacat.
  Chcem sa spytat nakolko mozem normalne fungovat, len nesportovat, obmedzit styk, dvihat tazke veci. Inak aj do prace mozem chodit. Ze ci to teda znamena, ze sa nemusim az tak znepokojovat a ci je to pravdepodobne 1.stupen? Nemam o tom zaznam ani v teh knizke. Zaujimave je ze prd dtyzdnom na druhom velkom utzv v specialnom stredisku mi o nizko polozenek placente nepovedali vobec nic, v zazname len ze je na prednej strene. Moze to znamena ze to nie je az tak vazne a je pravdepodobnost ze sa zdvihne ?
  Nizko polozena placenta sa prejavuje obcasnymi tlakmi? To mavam uz asi mesiac, no nie su bolestive, netrvaju dlho ani nie casto. Len som sa neopytala ci to je bezny stav tieto sem tam tlaky alebo treba vzdy kontaktovat lekara? Alebo mat kludovejsi rezim. Pani doktorka mi nasadila magnosolv.
  Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v 23. týždni je ešte veľmi skoro hovoriť o nízko uloženej alebo vcestnej placente. Je to pomerne častý nález. Maternica sa každým dňom zväčšuje a placenta sa tým vysunie vyššie. Nepoznám žiadne bližšie okolnosti ani výsledky USG, ale myslím si, že sa nemusíte vôbec znepokojovať a prakticky ani obmedzovať. pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý najlepšie pozná všetky okolnosti ako aj výsledky vyšetrení.

 • Hodnoty na kontrole

  , Autor: Svetlana

  Dobry den, pán doktor, chcela som sa ešte spytat na hodnoty, ktore mam v sprave z kontroly, som momentalne 18tt + 6 podla menstruacie: BPD 18 +2, HC 18+3, AC 19+0, FL 19+3, odhad por. hmotnosti 275gr, su tieto hodnoty v danom tyzdni okej? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výsledky USG biometrie plodu sú u Vás v norme.

 • Riziko pre FGR

  , Autor:

  Dobry den,
  Bola som na ultrazvukovom skriningu, kde lekar uviedol takuto pozn.:
  Vzhladom k vyslednemu riziku pre FGR odp.kontinualnu profylaxiu formoy low-dose ASP p.o. (100mg/24h) do 36.TG s event.dopnenim hematologickeho konzil.vysetrenia a vysetrenia ratio sFlt-1/PLGF v II./III.trimestri.
  Lekar mi predpisal anopyrin - 1 tabletu denne.
  Precitala som si nieco o FGR a google nepise nic dobre.
  Co to prosim Vas znamena? Co sa moze stat dietatku?
  Vopred dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám okolnosti, týžden tehotenstva ako ani presné hodnoty a výsledky USG vyšetrenia, neviem sa objektívne vyjadriť k prípadnému rastovému zaostávaniu plodu, teda ani k odporúčanej liečbe, ktorá je ale pomerne často nasadzovaná ako prevencia preeklampsie. Do 36. týždňa tehotenstva by som Aspirín, alebo teda Anopyrín vo Vašom prípade, neužíval. Spomínaný pomer je včasným markerom preeklampsie, hovorí aj o kvalite placentárnej jednotky. Pri akýchkoľvek nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý najlepšie pozná všetky okolnosti ako aj výskedky vyšetrení.