• Infekcia v tehotenstve

    , Autor: nelca19

    Dobrý deň. Som v 32. týždni tehotenstva. Asi od 24. týždňa mám problémy s výtokmi(bielej až žltej farby, tvarohovitý) sprevádzané svrbením, pálením. Môj lekár mi dal Gynazol krém. Po určitom čase(v 28.týždni) sa to opäť vrátilo, kedy mi lekár dal vaginálne čípky macmiror. Ani to však nepomohlo a opäť sa mi to vrátilo. V 30 týždni mi konečne urobil kultiváciu. Z vyšetrenia zistil že sa jedná pravdepodobne o kvasinky a predpísal mi candibene vaginálne čípky. Z kultivácie sa kvasinky potrvrdili a takisto sa zistili gardnerella vaginalis, a preto mi predpísal ďalšie vaginálne čípky fluomizin. Pred nedávnom som ich dobrala, výtok stále mám no inej konzistencie ako pred liečbou. Ešte k tomu všetkému mi dosť tvrdne brucho(beriem3x1magnesium), bábo je dosť nízko čím tlačí na krčok a ten sa pomaly začína skracovať, naposledy pred týždňom a pol som ho mala 3cm. Chcela by som sa opýtať či by bolo potrebné urobiť ďalšiu kultiváciu aby sme vedeli, či sa to preliečilo? alebo to nie je potrebné? Ešte by ma zaujímalo či nie je ohrozené bábo a či sa pri pôrode nemôže týmito infeciami nejako nakaziť. Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    ja osobne by som kontrolné kultivácie urobila obzvlášť pri opakovanej infekcii v tehotenstve. Je to však individuálny postup a každý lekár má zaužívanú inú prax.
    3 cm krčok maternice je dostatočný dlhý no samozrejme je nutné to sledovať, infekcia je najčastejšou príčinou predčasného pôrodu.