• vývoj plodu

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa opýtať, včera som bola na sone v 30 t.t. a mám tam nerovnomerný vývoj plodu, tak sa chcem opýtať či sa z nameraných hodnôt mám nejako znepokojovať ale nie, lebo pán doktor povedal, že je to tak na hrane a že mám prísť za 14 dní, ale viacej to nekomentoval. BPD 79mm 30/3, AC 235mm 28/0, RIAU 0,600 - v norme, váha 1450g. incip. hypotrofia, iené hodnoty tam nemám uvedené.
    Potom by som sa chcela opýtať či je normálne ked sa plod v brušku hýbe len tak mierne, že to nie je také intenzívne, ale skôr také jemné, lebo niekto to opisuje ako dosť intenzívne a časté kopanie, pýtala som sa aj pána doktora a ten mi povedal že drobec môže byť aj kľudnejší, tak či je to v poriadku.
    Ďakujem pekne za odpoved a prajem pekný deň

    Dobrý deň,
    podľa údajov, ktoré ste mi poslali je bruško dieťatka približne o 2 týždne menšie ako by malo byť. 2 týždňový rozdiel je presne hranica medzi normou a diagnózou intrauterinnej rastovej retardácie - teda vnútromaternicovým zaostávanim v raste plodu. Jednorázové nameranie takéhoto rozdielu však nič neznamená a je nutný kontrolný ultrazvuk aby sa posúdilo či sa naozaj jedná o zoastávanie v raste. Čo sa týka pohybov je dôležité či došlo v poslednej dobe k zmene intenzity vnímania pohybov, to znamená či cítite pohyby menej ako predtým alebo ich pociťuje stále rovnako. ak ich pociťuje stále rovnako je to v poriadku, ak v porovnaní s uplynulým tehotenstvom pociťujete pohyby menej je potrebné to vášmu gynekológovi oznámiť.