• Krcove zily vo vonkajsich pyskoch

    , Autor: buba133

    Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ste sa uz stretli s nasledovnym problemom v tehotenstve. Po pohlavnom styku sa mi zvacsili a napuchli vonkajsie pysky, ktore ani po vyse tyzdna neodpuchli. Nemam ani svrbenie, ani vytok nic podobne co by mohlo suvisiet s mykozou, len je to neprijemne. Som v 27. tyzdni, bola som s tym aj u gynekologicky, zijeme v zahranici, ta mi najprv dala tabletky proti mykoze, na kontrole mi potom povedala, ze mykoza tam ziadna neni a ze to suvisi s krcovymi zilami, ale ze po porode to prejde, ale ze sa s tym este nestretla. Mohli by ste mi k tomu napisat nieco blizsie, ci je to bezne v tehotenstve ako proti tomu bojovat a ci je to spojene aj s nejakymi komplikaciami. Dakujem velmi pekne za odpoved. Ivana

    Dobrý deň,
    ak sa jedná o nález krčových žíl v oblasti vulvy nejde o až tak zriedkavú záležitosť. Objavujú sa často u žien, ktoré maju kŕčové žily na nohach, kedy v dôsledku gravidity, kvôli väčšej obehovej záťaži a kvôli horšiemu cievnemu odvádzaniu krvi z ciev dolných končatín dochádza k hromadeniu krvi a zväčšovaniu ciev v oblasti malej panvy, navonok sa to prejavuje objavením sa zväčšených ciev na velkých pyskoch. Nie je to nič nezvýčajné, kvôli čomu by ste sa mali nejak výrazne znepokojovať. Bolo by vhodné uživanie lieku Detralex, vykladanie nôh a nosenie vysokých kompresívnych pančúch. V prípade, že by varixy v oblasti vulvy boli veľmi závažné, prikláňa sa niekedy na slovensku k pôrodu cisárskym rezom, prípadne sa volí nástrih tak aby nedošlo k poškodeniu varixov.