Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,771 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Dobry den.

  , Autor: miriama81

  Chcela by som sa opytat som v 13 tyzdni a 2 dni pohyby este nieje mozne citit???Bola som na gnetickom USG v KE lebo som otehotnela hned po chemoterapii,vyzera ze babetko je zatial zdrave je mozne aby sa vyskytli nejake chyby este??Dakujem Vam za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  zväčša sú pohyby dieťatka cítiť až približne v 18. týždni gravidity. Možnosť, že sa objavia ešte komplikácie gravidity sú vždy, no ak bol geneticky UZV urobený dôkladne tak sa nemusíte obávať, ešte v 20 týždni gravidity absolvujete morfologický UZV.

Podobné otázky

 • Maľovanie v tehotenstve

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň.
  Rada by som sa opýtala či škodí plodu maľovanie obrazu akrylovymi farbami či striekanie dekoračných predmetov sprejom ak to nerobím pravidelne. Pred pár dňami som maľovala 2 obrazy, jeden s akrylom druhý s vodou riediteľnou farbou bez zapachu a 4 dekoračne predmety sprejom vonku a s ochrannými pomôckami/rukavice,rúško/. Mohlo to poškodiť plod, nakoľko som tieto aktivity robila vo veľmi kratkych časovych intervaloch a nie ten istý deň. Práve teraz som sa dozvedela že som tehotná.
  Dakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď to nie je otázka pre gynekológa, myslím si, že akrylové farby používať môžete. Čo sa týka sprejov, s nimi by som narábal opatrne. Určite je potrebné používať ochranné pomôcky. Ak ste doteraz používali ochranné pomôcky, tehotenstvu ste neublížili. Je však vhodné pozrieť si odporúčania k jednotlivým farbám a sprejom, kde by mali byť napísané potrebné informácie.

 • Rajo acidko

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať či náhodou nemáte informáciu o Tom či rajo acidko je pasterizovane kúpila som si na žalúdok v obchode aj mi pomohlo ale neviem sa nikde dočítať či je tento výrobok pasterizovany a mám trošku obavy. Chcem sa len spýtať či náhodou neviete či je tento druh mlieka pasterizovany? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, všetky tieto produkty sú pasterizované. Aby ste mali informáciu aj do budúcnosti, pri všetkých produktoch platí, že v prípade, že v zložení nie je uvedená informácia o nepasterizovanom mlieku, považuje sa mlieko v zložení výrobku za pasterizované.

 • E.coli v moči v tehotenstve

  , Autor: Domi19

  Dobrý deň. Som v 15 tt tehotenstva a mám pálenie pri močení. Zistili mi v moči E.coli 10na3.
  Vraj pri takom náleze nie je potreba sa liečiť ATB.
  Užívam Blokurima + brusnice no nezaberá nič.
  Bojím sa aby to neohrozilo plod.
  Aká liečba ATB je v tehotenstve na zápal moč.ciet bezpečná?
  Na Zinnat som žial rezistentná z dôvodu častého užívania pri infektoch. Je napr. Monural bezpečný? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od citlivosti antibiotík na vykultivovanú baktériu. Štandardne sa tehotným predpisuje Amoksiklav 625mg á 8 hod. na 7 až 10 dní. Nevidel som však výsledky kultivácie a citlivosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Razstep

  , Autor: Lenka.93

  Dobry den.
  Momentalne som v 20tt, na kontrole u svojho gyn som bola v 18tt. Urobil nam aj 3D foto, podarilo sa zachytit aj tvaricku. Od odstupom 2 tyzdnov ked sa zadivam na tu foto zo sona, zda sa mi, ze dietatko ma razstep pery. Je mozne, ze gyn nas nato neupozornil alebo ani on sam si to nevsimol? Mozno je to len zla foto, neviem. Idem samozrejme za par tyzdnov aj na morfo a 4D, len ten cas je nekonecny a ja som kazdy den v strese z toho a nestastna. Doma ma ukludnuju, ze keby nieco nieje v poriadku, tak isto by nam to povedal pri kontrole.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, takto je mi ťažké sa objektívne vyjadriť. Predpokladám, že ak by si lekár niečo všimol, upozornil by Vás na to. Ak idete na morfologický screening, vrámci neho to budete mať jednoznačne povedané.

 • Zrelá placenta

  , Autor: Tímea.m

  Dobrý deň. Som v 29.týždni tehotenstva. Včera na 3D ultrazvuku som sa dozvedela, že mám zrelú placentu v 2. štádiu. Podľa pani doktorky mám placentu v stave "zasypanú vápnom" ako ženy majú v 8. mesiaci.
  Chcela by som sa opýtať čo to vlastne znamená? Prečo sa to udialo? Má to nejaké vysvetlenie, že z čoho sa to robí alebo prečo? Čo sa s tým dá urobiť? Mám sa báť, že každú chvíľu bude potrebné vyvolať pôrod?

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je placenta v II. stupni zrelosti, nie je ešte prezretá. Podľa popisu by sa jednalo o III. stupeň zrelosti. Neurobíte s tým nič. Je to len subjektívne vyhodnotenie stavu placenty. Takto sa Vám však neviem bez videnia nálezu bližšie objektívne vyjadriť. Objektívne sa merajú prietoky krvi v pupočníku a pri podozrení na asymetrické zaostávanie v raste sa merajú prietoky v cieve v mozgu plodu a vypočítava sa pomer týchto dvoch hodnôt prietokov (cieva v pupočníku/cieva v mozgu). Ak je plod dobre vyživovaný, nie je prítomné zaostávanie v raste a všetky hodnoty sú v norme, nemusíte sa obávať. Vhodné je pravidelné USG sledovanie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.