Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,923 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Hodnoty

  , Autor: alenakmet

  v 36w4d váha babatka bola 2590g, Prietoky RI- 0,64, S/D - 2,76, PI- 1,11.
  BPD- 9.00cm
  HC- 31.95 cm
  AC- 31.26 cm
  FL- 6.60 cm
  Sú hodnoty v norme?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  dôležité je čomu dané hodnoty zodpovedali, približná hmotnosť v danom týždni je okolo 2700 gramov, takže nález vyzerá primeraný.

Podobné otázky

 • Žlčové kyseliny

  , Autor: zuzu0404

  Dobrý deň, pán doktor,
  som aktuálne 39+3. V 28.týždni gravidity som mala cca 3 násobne elevované ALT a AST, žlčové kyseliny sa hneď nevyšetrovali, vysadila som omeprazol. V 30.týždni som absolvovala hepatologické vyšetrenie, kde už boli výsledky hepat. aj obštrukčných enzýmov vrátane žlč.kyselín v norme, záverované ako intermitentná cytolytická hepatitída, ev. drug induced liver injury.
  Odvtedy boli výsledky vrátane žlčových kyselín opakovane v norme, až mi teraz v 38+6 (8.7.) vyliezli žlčové kyseliny na 12, ALT aj AST sú v norme. Nebola som nalačno, ale zjedla som hodinu pred odberom 1 pagáč, nič viac, ale raz sa mi robili odbery tiež nie nalačno (ovocný jogurt) a hodnota žlč kyselín bola aj tak v norme = 6.
  Klinicky od polky druhého trimestra mávam pruritus, hlavne plosiek chodidiel a lýtok, som atopička, mam pocit že ten pruritus je stabilne intenzívny.


  Mala by som to prosím riešiť alebo sú hodnoty 12 po pagáči akceptovateľné?


  Ešte sa opýtam, posledné 3 týždne liečim vonkajšie hemoroidy, v druhom trimestri 2x krvácali, potom už nie, nesvrbia, nerobia ťažkosti, len sú hmotné a chcela som ich do pôrodu trochu zmenšiť. Užívam Detralex 500 mg 2-1, lokálne Proctoglyvenol čipky, dubovú kôru a Factu masť. Vzhľadom na to že mne aj omeprazol v tehotenstve pravdepodobne navodil hepatopatiu, nemôžem pri 3-4 týždňovom užívaní Detralexu ublížiť malému? (Tým že nekrvácam, len chcem hemoroid do pôrodu zmenšiť, je jeho užívanie ešte vhodné?)

  Ďakujem Vám ešte raz.
  Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Detralexom si neublížite. Ak ste však už v termíne a máte ťažkosti typické pre hepatopatiu, či tehotenskú cholestázu, je namieste uvažovať o indukcii pôrodu. Po pôrode, kedy plod nebude tlačiť žlčové cesty, či celkovo na pečeň, by sa mal stav upraviť. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, nález na pôrodných cestách, ani ďalšie okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • poloha

  , Autor: Dusty128

  Dibrý deň pán doktor, chcela som sa opýtať na výsledky z dnešného screeningu. Gestačný vek podľa PM 30+6. Neviem si vysvetliť nič z týchto záznamov ako je postavenie, placenta gr. II a či je v norme a merania umbilicalis a cerebri media.
  Poloha plodu: pozdĺžná, hlavičkou, postavenie II.
  Placenta: predná stena, gr. II
  Plodová voda: normohydramnion
  Morfológia plodu: situs viscerum solitus, plod bez viditeľných anomálií
  BPD:73,57mm
  FOD:93.85mm
  HC:277,63mm
  AC:268,10mm
  HL:51.95mm
  FL:59.02mm
  TCD:36.05mm
  Odhad hmotnosti plodu: 1623g
  RI a umbilicalis:0.67, RI a. cerebri media:0.85
  Rast plodu: primeraný, proporný.
  Som diabetička, tak snáď sú tieto výsledky úspokojivé.
  Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, USG nález máte v norme, hodnoty a parametre sú primerané. Nemusíte sa obávať.

 • Svrbenie dlaní

  , Autor: Liliana222

  Dobrý deň pán doktor,som v 29+5tt a od rána ma strašne svrbia a palia dlane ,mám pocit akoby boli aj teplejšie a sú také trošku akoby škvnité.Trochu akoby boli aj prsty z toho tepla opuchnuté.Telo inde ma nesvrbí a nemám iné ťažkosti.Momentalne mám zisteny gestačny diabetes ale hodnoty su dobre a mám len diétu.Beriem euthyrox na Hashimotovu tyreotititu, výsledky z minulého týždňa sú v poriadku.Vo štvrtok mam poradňu ,Treba ísť na odber pečeňovych testov?Bojím sa aby to nebola cholestaza.Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin svrbenia dlaní môže byť viacero. Áno, môže sa teoreticky jednať aj o prvý prejav tehotenskej cholestázy. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite je však vhodné realizovať vyšetrenie pečeňových enzýmov. Odsledujte si to. Určite to povedzte Vášmu obvodnému gynekológovi vrámci poradne.

 • sTSH a aTPO v 2.trimestri

  , Autor: Anva

  Dobrý deň,
  V 16tt mi robili krvné testy, doktor mi povedal že výsledky sú v poriadku avšak keď som dostala papier všimla som si, že sTSH mám 4,79mIU/l a aTPO >21,67. Na internete som už čo to prečítala a dosť ma to znepokojilo, preto by som chcela radu či to je potrebné riešiť alebo nie. Každý deň užívam xonveu proti nevoľnosti, aspirín pretože mi pri prvotrimestrálnom skríningu zistili riziko preeklampsie a femibion 2. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, každé laboratórium má stanovené trošku odlišné referenčné hodnoty, ktoré sa môžu medzi jednotlivými laboratóriami líšiť. Norma TSH je do 4,94 mIU/l a norma aTPO je <34 IU/ml, takže podľa toho máte výsledky v norme. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Zrelá placenta

  , Autor: Tímea.m

  Dobrý deň. Som v 29.týždni tehotenstva. Včera na 3D ultrazvuku som sa dozvedela, že mám zrelú placentu v 2. štádiu. Podľa pani doktorky mám placentu v stave "zasypanú vápnom" ako ženy majú v 8. mesiaci.
  Chcela by som sa opýtať čo to vlastne znamená? Prečo sa to udialo? Má to nejaké vysvetlenie, že z čoho sa to robí alebo prečo? Čo sa s tým dá urobiť? Mám sa báť, že každú chvíľu bude potrebné vyvolať pôrod?

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je placenta v II. stupni zrelosti, nie je ešte prezretá. Podľa popisu by sa jednalo o III. stupeň zrelosti. Neurobíte s tým nič. Je to len subjektívne vyhodnotenie stavu placenty. Takto sa Vám však neviem bez videnia nálezu bližšie objektívne vyjadriť. Objektívne sa merajú prietoky krvi v pupočníku a pri podozrení na asymetrické zaostávanie v raste sa merajú prietoky v cieve v mozgu plodu a vypočítava sa pomer týchto dvoch hodnôt prietokov (cieva v pupočníku/cieva v mozgu). Ak je plod dobre vyživovaný, nie je prítomné zaostávanie v raste a všetky hodnoty sú v norme, nemusíte sa obávať. Vhodné je pravidelné USG sledovanie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.