Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,747 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Streptokok

  , Autor: anya

  Dobrý deň,
  v 34.tt mi bol robený výter z pošvy. Bol mi zistený Streptococcus sgslactiae (sk.B) a Lactobacillus species. Lekárka mi predpísala V-penicilin a vaginálny krém Dalacin. Prosím Vám je tu nejaké nebezpečenstvo pre plod?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  vášmu bábätku nič nehrozí. Lactobacillus je normálna vaginálna flóra, nie je nutné ho preliečovať, a streptococcus agalactiae sa zväčša zvykne prekrývať pri pôrode antibiotikami. Vôbec sa nemusíte obávať.

Podobné otázky

 • Akútna vaginitida

  , Autor: Michaelita

  Dobrý deň pán doktor,
  Písala som Vám nedávno ohľadom vplyvu liekov na tehotenstvo. Zistila som, že išlo o ampicilin injekčné liekovky, z ktorých boli čapíky vyrobené. Zostali mi ešte 2 čapíky a keďže som zistila, že som tehotná, neviem či ich dobrat.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Pôvodná správa:
  Chcem sa spýtať, mala som predpísané lieky proti streptokokovi po pozitívnej kultivacii, žiaľ názov neviem, pretože boli to čapíky, ktoré sa vyrábali v lekárni deň po vystavení receptu (Individ. vyrábany liečivý prípravok). Zistila som, že v čase ich použitia som bola už tehotná. Mohlo to nejako uškodiť plodu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ampicilin sa v tehotenstve môže v nevyhnutnom prípade užívať. Niektoré antibiotiká sa v tehotenstve môžu užívať, aj keď krátkodobo a lokálne. Zvyšné čapíky si už neaplikujte. Je potrebné tehotenstvo potvrdiť na USG, následne po potvrdení vitálneho vnútromaternicového tehotenstva sa založí tehotenský preukaz, urobia sa vstupné odbery. Odporúčam potom realizovať PTS (prvotrimestrálny screening) v 11.- 14. týždni tehotenstva. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Akútna vaginitida

  , Autor: Michaelita

  Dobrý deň pán doktor,
  chcem sa spýtať, mala som predpísané lieky proti streptokokovi po pozitívnej kultivacii, žiaľ názov neviem, pretože boli to čapíky, ktoré sa vyrábali v lekárni deň po vystavení receptu (Individ. vyrábany liečivý prípravok). Zistila som, že v čase ich použitia som bola už tehotná. Mohlo to nejako uškodiť plodu?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže neviem, o aké čapíky sa jednalo, neviem sa Vám k tomu bližšie objektívne vyjadriť. Ak sa jednalo o Borax-glycerínové globule, vplyv na tehotenstvo to nebude mať.

 • Streptokok v tehotenstve

  , Autor: Kaja462

  Dobrý deň som v 21tt a z vyteru mi zistili streptokoka. Môj gynekológ mi nič nevysvetlil iba povedal že mám sa báť že je to vážne. Tak sa chcem opýtať vás aký máte nato nazor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. Prítomnosť Streptococcus agalactiae z kultivačného výteru z pošvy znamená to, že ste GBS pozitívna a pri príjme na pôrodnú sálu až do pôrodu budete dostavať v pravidelných intervaloch antibiotiká. Ak nemáte žiadne ťažkosti v zmysle výtoku, svrbenia, či pálenia, ako aj vaginálny nález na krčku maternice je v poriadku, nie je nevyhnutná liečba. Väčšina obvodných gynekológov však zvykne predpísať lokálne antibiotiká do pošvy.

 • Vysoky krvny tlak 34 t

  , Autor: Nikoleta163

  Dobry den pan doktor,

  Rada by som tuto otazku konzultovala so svojim gynekologom avsak sestricky ma ani nepustili k nemu s tym ze nemam sa az tak moc sledovat. (A ja som naozaj ten typ neni :/..) Tak by som Vas chcela poprosit o radu ci je vsetko v poriadku alebo sa mam domahat vysetrenia u svojho gynekologa. Na poslednej poradni som bola par dni dozadu na ster pre streptokoka (realizovala som si ho sama na toalete) … s tym ze tlak mi bol namerany 136/94….- sestricky ma neposlali za lekarom…. Poslednych par dni sa citim nesvoja a divno … zacala som si meravat tento tlak aj doma rano-poobede a na vecer; vzdy mam okolo 126-136/84-91…. (Rano po prebudeni 124/88)Necitim sa moc fresh ale chapem ze som uz v 34 t tehotenstva. Okrem ineho beriem aj lieky na stitnu -hashimoto- 150 L-thyroxim. + mavam aj opuch lytok + prsty. Mam aj tlak na hrubuku zle sa mi spi som aj 5x za noc hore. Je to moje prve tehotenstvo tak neviem ci su toto adekvatne pocity na vyssie stadium tehotenstva alebo sa mam zacat obavat a domahat sa vysetrenia u lekara. Povazuje sa tento tlak za vysoky vzhladom na vysie stadium tehotnestva? Moze to uskodit babatku? Babatko je cele tehotenstvo kludne len sa sem tam prevali nic viac….
  Dakujem krasne a zelam krasne sviatky.

  N.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnoty tlaku krvi do 140/90 Torr sú v norme. Tlak máte teda v norme. Nemusíte sa obávať. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach, ako aj pri opakovanom nameraní tlaku krvi viac ako 140/90 Torr navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Termín

  , Autor: Mia1826

  Dobrý deň prajem pán doktor
  Som aktuálne 33tt+5 a moja lekárka ma dala na kontrolu k nej aj na pasy až 2.9 to už budem 37tt+4
  Termín pôrodu mám 17.9
  Nerobila mi výter ešte ani na streptokoka
  Do nemocnice potom kedy pôjdem
  Vôbec tomu nerozumiem som prvorodička

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, celkom tomu nerozumiem ani ja. Podľa našej schémy by ste kontrolu mali mať o týžden až dedať dní, kedy by sa realizoval aj výter z pošvy. Následne by ste mali na ďalší týždeň zapísané výsledky a od ukončeného 36. týždňa tehotenstva (36+1 tg a vyššie) by ste sa už hlásili v zdravotníckom zariadení, kde plánujete rodiť. Pri nejasnotiach je vhodné pýtať sa priamo Vášho obvodného gynekológa.