Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,348 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Liek Ascorutin

  , Autor: athene123

  Dobrý deň pani doktorka.
  Rada by som sa opýtala na užívanie lieku Ascorutin. Som v 10 t. tehotenstva, v 9 t. som začala náhle krvácať. Po vyšetrení a ultrazvuku bolo zistené, že ide o hroziaci potrat a hematóm v dolnom segmente plodového vajca. Lekárka mi nasadila Ascorutin 3x2 tbl., Duphaston 3x1 tbl. a kľudový režim. V príbalovom letáčiku som sa dočítala, že Ascorutín sa nesmie užívať v tehotenstve a pri dojčení. Prosím nemôže užívanie tohto lieku v skorom štádiu tehotenstva poškodiť plod a akú dlhú dobu je ho možné užívať? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  liek Ascorutin sa veľmi často predpisuje a mnoho gynekólogov ho svojim tehotným pacientkám doporučuje, pričom sa to odôvodňuje tým, že krátkodobé užívanie tohoto lieku (7-10 dní) neuškodí. U nás na klinike sa jeho predpisovaniu vyhýbame. Zdôraznila by som vo vašom prípade Duphaston, kľudový režim, sexuálnu abstinenciu a naozaj je potrebné čo najviac oddychovať a nič ťažké dvíhať.