Hodnoty
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň. chcela by som sa opýtať či sú hodnoty na daný týždeň tehotenstva v norme. 31+0 tt- babätko má 1440 g. RI- 0,52, PI- 0,78. Dakujem.
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň. chcela by som sa opýtať či sú hodnoty na daný týždeň tehotenstva v norme. 31+0 tt- babätko má 1440 g. RI- 0,52, PI- 0,78. Dakujem.
Dobrý deň prajem,
všetky vaše hodnoty sú úplne v poriadku, hmotnosť je na dolnej hranici normy, a prietoky sú perfektné. Nemusíte sa vôbec obávať.
Dobrý deň, dnes som začala 25tt a zároveň som absolvovala test na tehotenskú cukrovku. Nápoj som vypila v poriadku, ale asi po 15 minútach mi prišlo nevoľno, zalialo ma teplo a celý nápoj som vyzvracala. Hneď po tom sa mi uľavilo. Sestrička následne test prerušila. Nepovedala mi však, aký je ďalší postup. Viete mi prosím povedať čo sa deje v takomto prípade? Pozerám na svoj krvný obraz z 19.9. - hodnota glukózy nalačno bola 3.69. Dnešnú hodnotu nalačno mi nepovedali, predpokladám však že hodnota bola v poriadku, keď sa v teste pokračovalo. Ďakujem za radu.
Dobrý deň, keďže test na tehotenskú cukrovku bol neúspešný, ale vstupné hodnoty glykemie nalačno boli v poriadku, je potrebné pravidelné sledovanie biometrie plodu za účelom zachytenia prípadnej makrozómie plodu, teda je potrebné odsledovať, či plod nebude v ďalších týždňoch väčší na svoj vek. Tomu bude potom potrebné prispôsobiť management vedenia tehotenských poradní a v prípade veľkého plodu plánovať pre/indukciu v termine. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého sa v prípade nejasností nebojte pýtať.
Dobrý deň, zrejme je toto otázky skôr na infektológa, ale nemám sa na koho obrátiť, tak by som rada vedela Vás názor. Moj gyn. sa mi k ničomu nejako nevyjadruje.....
V 13 tt mi boli robené odbery krvi a pri CMV vyšlo nasledovné:
Anti CMV IgM 0.320 (index) negatívne
Anti CMV IgG 17.200 (index) pozitívne
V 19 tt pri opätovných odberoch krvi:
S_CMV-M negatívny
S_CMV-G 174 (U/ml) pozitívny
Je mi zvláštne, že hodnota protilátok až takto stúpla... Znamená to možné prekonanie CMV v tehotenstve?
Ďakujem.
Dobrý deň, na základe výsledkov je zrejmé, že ste v minulosti prekonali CMV infekciu, keďže IgG protilátky máte pozitívne. Keďže sú IgM protilátky negatívne. Podľa opisu mi nie je jasné, či dochádza k vzostupu IgG, keďže sú hodnoty v rôznych hodnotách a veličinách. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.
Dobry den, pan doktor v 32tt (31w2d) som absolvovala fetalny USG v nemocnici, kde v zavere stoji, ze vysledok je v norme , aj lekar hovoril, ze vsetko ok, avsak vsimla som si, ze obvod bruska zaostava o 2 tyzdne 253, avg. 5,5 % 29w3d, ostatne hodnoty vysli pekne na aktualny 32tt BPD 78, OFD 104, FL 62, AC 253, HC 288
( RI 0,57 PI 0,84 S/D 2,31, HR 152 bmp, BFC v norme, PI 1, 79, CPR 2,13)
o tyzden v 33 tt (32w1d) som mala aj poradnu u svojej gynekologicky, kde bol AC 279, 87 (32w0d), co zodpoveda aktualnemu tyzdnu, tiez ma doktorka neupozornila, ze by bolo brusko mensie, babatko za ten tyzden aj pribralo cca 250g
je to podla Vas v poriadku ? kontrolu mam az o 3 tyzdne a teraz neviem, ci netreba to brusko kontrolovat castejsie...ten rozdiel 2 tyzdne mohla sposobit aj zla poloha babatka, pripadne stlacene brusko ? pekne dakujem za nazor
Dobrý deň, nemusíte sa obávať, USG nález máte v poriadku. Nevidím dôvod na častejšie USG sledovanie. Nevylučujem ani chybu merania, no rozdiel dvoch týždňov nie je zaostávanie v raste. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.
Dobrý deň, zaujímal by ma váš názor na moju situáciu. Momentálne som 19+6tt.
V prvom trimestri som absolvovala skrining DS s negativnym vysledkom (1:24000) z krvi - hodnoty:
freeB-hCG 30,25iu/L
PAPP 1,50iu/L
Nuchal meranie 1,62mm
Nasledoval z vlastnej iniciatívny 3D usg v PO, kde popisovana prítomná nosova kosť, NT 1,08mm, a ďalšie merania boli normálne bez žiadnych vad. Rizika vsetych trisomií 21,18,13 boli 1: viac než 18000.
Následne v 16+3tt nasledoval druhý skrining ktorý bol už s pozitívnym vysledkom na DS 1:7 (NTD bolo 1:7700)
hodnoty:
AFP 29,31 ng/mL
celkovy hCG 101,733kiu/L
voľný estriol 0,17ng/mL
Nasledovala genetická konzultácia s odporúčaniami, a vybrala som si opäť možnosť absolvovať morfologické usg vyšetrenie v PO. Vyšetrenie popisovalo normálne zobrazenie hlavy a mozgu bez žiadnych abnormalit, taktiež aj tvar bez rázštepov, hrudník a srdce v norme bez patológie v žiadnej zo zobrazených časti, brucho a zobrazené orgány opäť v norme - zaludok močový mechur naplnený, obličky bez dilatacii, echogenita čriev v norme, končatiny v poriadku.
Cely čas počas vysetrenia bol problém kedy malička nespolupracovala a pani doktorka tazko vedela zmerať nosovu kosť, a po dlhšom polohovani či už mna alebo čakaní na otočenie babatka sa jej podarilo odmerať nosovu kost, ktorá bola kratšia ako by mala byt. Povedala že by mala byt nad 5mm a ona namerala 4,37mm (1,7 % normy)
Jej odporúčania boli buď podstúpiť amniocentézu alebo dalsie genetické testy.
Dosť som v strese už od toho druhého skríningu, keďže od prvého to bol riaden skok, no dnešné usg vyšetrenie ma opäť vystrašilo. Reálne rozmýšľam o genetických testoch, keďže babatko si chceme nechať, no nechceme fungovať s neistotou a v strese do konca tehotenstva a odber plodovej vody odmietam.
Aké je riziko vzhladom ku všetkým vyšetreniam ? Je kratšia nosova kost veľmi nebezpečný ukazovateľ aj keď ostatne bolo v poriadku či už dnes na usg alebo aj na prvotrimestralnom usg.
Vopred ďakujem za vašu odpoved.
Dobrý deň, ak si chcete byť istá a budete kľudnejšia, máte možnosť realizovať NIPT test (TRISOMY test), čo je neinvazívny test, pri ktorom sa Vám odoberie krv, ktorý vylúči prítomnosť niektorej z trizómií (Downov syndróm, Edwardsov syndróm alebo Patauov syndóm), prípadne aj chromozómové anomálie na pohlavných chromozómoch. TRISOMY test sa najčastejšie vykonáva medzi 11. a 22. týždňom tehotenstva. Pri hodnotení výsledkov sa berú do úvahy komplexne všetky hodnoty, nie iba dĺžka nosovej kosti, ktorá tiež môže byť nameraná s odchýlkou, najmä ak je meranie sťažené pohybmi plodu a ťažším nastavením danej meranej štruktúry. Ak by aj TRISOMY test vyšiel pozitívny, máte možnosť podstúpiť amniocentézu, ktorá to jednoznačne potvrdí alebo vylúči.
Dobry den, na morfologickom ultrazvuku mi bolo zistene, ze mam hrubu placentu - placenta hrubky 60mm (vraj merane priblizne v strede, kde je najhrubsia), vyplna fundus v pravej casti maternice, bez znamok odlucovania a hematomu, pritomne gran. I , AFI v norme, fetoplacentarna cirkulacia v norme. Morfologia plodu v poriadku, ale mala by som byt 21+5 a velkostne zodpoveda babo na 20+2. Dr povedal, ze sa nestretol s pripadom, aby bola placenta takato hruba, mam ist o dva tyzdne znovu na kontrolu. Vraj moze byt placenta hruba aj z dovodu nejakeho prekonaneho virusu. Na prvom sone v 13tt boli hodnoty prietokov v poriadku a nenasvedcovalo nic niecomu s placentou. Tlak mavam v norme, resp nizsi, moc v poriadku, opuchy noh nemam. Stretli ste sa prosim s takymto pripadom? Moze sa placenta v priebehu tehotenstva aj stensit alebo len hrubne? Aky vplyv to moze mat pre plod? Dakujem velmi pekne.
Dobrý deň, nevidel som USG nález, takže je takto nemožné sa objektívne vyjadriť. Hrúbka placenty môže byť skreslená aj jej lokalizáciou, najmä ak prechádza dvoma rovinami, teda stenami maternice, napríklad ak je lokalizovaná v hornej časti maternice a prechádza cez roh maternice na jej hranu, môže sa na USG javiť ako hrubšia, nakoľko jej steny sú blízko seba a môžu na USG splynúť. Ak sú všetky výsledky v poriadku, nemusíte sa obávať. Áno, na hrúbku placenty má vplyv viacero faktorov, genetická predispozícia, prekonané infekcie, … Nemusí sa však vôbec jednať o patológiu, iba o pozoruhodnosť. Takto sa Vám viac neviem vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Nevidím však dôvod na obavy.