• alkohol a tehotenstvo

    Dobrý deň,
    mám na Vás zopár otázok. 1. keďže sme s manželom neplánovali dieťa a používali sme buď kondóm, alebo prerušovanú súlož, v našom okolí sa uskutočnilo zopár osláv a v priebehu 1 týždňa som vypila dokopy cca pol litra whisky. Poslednú menštráciu som mala 19 augusta a tieto oslavy sa diali v dňoch od 14 - 19 septembra. Ako veľmi škodí embryu v tomto období alkohol? Ja som totižto až 2 týždne potom zistila, že som tehotná. 2. Keďže mám za sebou už 2 sekcie, prvá bola pred 9 a pol rokom, druhá pred presne 2 rokmi, aký máte názor na tretiu sekciu? Priznám sa, že sa toho trochu obávam, keďže niektorí doktori sú toho názoru, že 2 sekcie a dosť a iní hovoria, že 3 sekcie sú rovnako riskantné ako 2. Ďakujem za odpoveď...

    Dobrý deň prajem,
    fetálny alkoholový syndrom - teda postihnutie dieťaťa na podklade alkoholu sa objavuje u matiek závislých od alkoholu a teda je spojený s jeho chronickým užívaním. Aj keď vo všom prípade nejde práve o malé množstvo alkoholu, som presvedčená, že dieťatko bude v poriadku.
    Čo sa týka opakovaného cisárskeho rezu...aj ked sa tretia gravidita po dvoch predchádzajúcich cisárskych rezoch neodporúča, riziká sú naozaj približne rovnaké. Ide najmä o hroziacu ruptúru maternice v mieste jazvy - teda o jej roztrhnutie, bude dôležite dôkladné ultrazvukové monitorovanie hrúbky jazvy a plánované ukončenie tehotenstva cisárskym rezom.