Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,772 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • toxoplazma

  , Autor: odbornik6

  dobry den,
  v 12.tyzdni tehotenstva mi robili krvne testy. vsetko som mala negativne, az na toxoplazmu. IGM som mala 1.42 a IGG som mala negativne. Na poradni mi povedali, ze je vsetko v poriadku,ze som toxoplazmu prekonala v minulosti. Ze ak by som mala IGM vysoke,napr.700 ze by ma poslali na infekcne,ale ze toto je nizka hodnota. Pozerala som to na internete a IGM je hodnota aktivneho, cize mozem ju mat teraz. Mali by mi urobit este raz kontrolne testy? alebo to nie je nic vazne a vzhladom k tomu,ze IGM je nizka hodnota, je vsetko v poriadku?
  Momentalne som v 19.tyzdni.
  dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  Ig M protilátky sú naozaj znakom akútnej infekcie, no ich nízke hodnoty u niektorých pacientov môžu pretrvávať aj niekoľko rokov. Pozitivita závisí od referenčných hodnôt jednotlivých laboratórii a jednotiek v akých sú dané hodnoty uvádzané. 1,42 je nízka hodnota, zväčša je znakom falošne pozitívneho výsledku.

Podobné otázky

 • Toxoplazma

  , Autor: Jak11

  Zdravím, mala som bolesť hrdla a kus jemne sa mi zväčšila jedna uzlina na ľavej strane, bolesť svalov. To prešlo po prvom dní ale uzlina je stále kus zväčšená. Môže sa jednať o toxoplazma? Som v 38 prebiehajúcom týždňov, môže to poškodiť plod? Alebo infekčná mononukleóza môže poškodiť? Pijem čaje,kloktanie slanou vodou a neviem čo robiť. Doktor sa vyjadril ,že to je nejaká infekcia horných ciest a uzlina na to reaguje. Žiadne testy nič nerobili .. ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná o infekciu horných dýchacích ciest. Počas tehotenstva sa štandardne realizujú vyšetrenia aj na toxoplazmózu, posledné v III. trimestri, predpokladám, že boli realizované aj u Vás a s negatívnym výsledkom, inak by ste o tom vedeli. Ak by mal Váš obvodný gynekológ podozrenie na infekčnú mononukleózu alebo iné infekčné ochorenie, odoslal by Vás na infektologické vyšetrenie. Nepoznám žiadne výsledky ani základných vyšetrení, ako je krvný obraz a CRP, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň kramy som mala dostať 5.12 ktoré neprišli , snažili sme sa o dieta tak SIM si urobila test včera (6.12)vysiel pozitívny a dnes (7.12)keď SIM sa zobudila tiež vysiel pozit. Objednala ma až na 2.1 na vstupné testy , idem na vyšetrenie na štítnu žľazu a hematologiu , takto som chodila aj pri dcérke . Pri Dcere mi bola zistená toxoplazmoza chodila som na infekčné , brala antb , bola na veľkom ultrazvuku a dcéra je zdravá vraj a iba protilátky,. Pondelok som ochutnala surové maso či je dobre dochutené a utorok mi vysiel pozit test. Myslite že mám niekde ísť? Alebo keď by SIM mala toxoplazmozu zas tak to nevadí az tak lebo mám v tele protilátky kvôli tomu že som už raz mala ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr realizovaný tehotenský test môže byť aj falošne pozitívny, prípadne sa ešte môže všeličo udiať. Prekonaná toxoplazmóza znamená doživotné protilátky, takže si myslím, že sa nemusíte obávať, aj keby v spomínanom minimálnom množstve ochutnávaného mäsa bola prítomná toxoplazma.

 • Toxoplazma 2

  , Autor: Luna22

  Dobrý deň, reagujem na odpoveď Vašu.
  To znamená, že ak som jedla ten burger s kus surovým mäsom v cca 17tt tehotenstva a náhodou by sa vyskytla choroba tak už by dávno doktorka o Tom vedela keďže som v 31 tt. ? Medzi tým mi brali krv na glukozovy test a nespomínam si ,že by mi bolo nejak počas celého tehotenstva kontrolované hodnoty toxoplazmy alebo rubeoly len na začiatku tehotenstva kde boli výsledky negatívne. Ďakujem a pekný zvyšok dňa prajem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak narážate vyslovene na surové mäso, asi si mýlite listeriózu a toxoplazmózu. Listerióza sa vyskytuje na celom svete sporadicky, prípadne v malých epidémiách. Na Slovensku je výskyt len sporadický. Za posledných 20 rokov bolo hlásených do 50 prípadov. Toxoplazmóza je tiež infekčná choroba, pri ktorej sa môžu ľudia nakaziť príjmaním nakazeného surového mäsa, ale najmä kontaktom s mačacími fekáliami. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sleduje tehotenstvo a má k dispozícii všetky výsledky vyšetrení.

 • Toxoplazma

  , Autor: Luna22

  Dobrý deň, môžem sa opýtať ak som mala negatívne výsledky krvné na infekčné ochorenia počas prvého trimestra, usg, morfologické vyšetrenie dieťaťa je v poriadku a ide tak ako má ísť tak či by malo byť nejaké riziko,že či náhodou som neprekonala toxoplazmu. V druhom trimestri, asi tak v 17 tt som jedla Burger kde zrejme nebol stred mäsa úplne spracované, mäso bolo hovädzie, samozrejmé som si to všimla až po konzumácii . Nemala som žiadne ťažkosti ako prejavy chrípky, tráviace ale teraz keď ma postrehlo prechladnutie pred minulý týždeň,už som zdravá,tak uvažujem nad tým.
  Teraz som v 31 ukončenie týždňa. Na poslednom morfologickom ( v 30tt) neboli žiadne abnormality a doteraz aj kontrola prebiehala, že je všetko v poriadku.
  Môžem sa opýtať ešte v 32 tt sa aké krvné testy vykonávajú? Len na rh Faktor, syfilis, chlamýdie, krvný obraz? Ďakujem .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa v III. trimestri nerealizujú testy na pohlavne prenosné ochorenia. To sa realizuje na začiatku tehotenstva vrámci vstupných vyšetrení. Počas tehotenstva sa sleduje hladina IgG a IgM Rubeoly a Toxoplazmózy. Okrem toho sa sleduje krvný obraz a protilátky krvnej skupiny. Ak boli výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať.

 • Toxoplazma

  , Autor: Sandra219

  Dobry den ! Chcela by som sa informovat od 28.1 uzivam rovamycin rano a vecer 1 tabletku koli tomu ze mi vysla toxoplazma pri odbere v prvom trimestri aj ked doba nakazi nebolo urcena Igg mam stale hranicnu hodnotu .... po 2 odberou na infekcnom mi vysla latentna toxoplazma zo spravou ze mozno pre istotu by stalo aj zvazenie podat liek rovamycin. Lekar na infekcnom je teraz dlhodobo Pn a mne dochadzaju lieky a moj gynekolog povedal ze aby som to uz neuzivala ze to sa vzdy na preliecenie uziva 21 dni a potom zase az pred porodom ... Tak mam otazku ci sa nic nestane ked prestanem lieky uzivat alebo si mam zavolat obvodnemu lekarovi nech mi ich predpise lebo gynekolog mi ich nepredpisal ... Zatial vsetky vysledky krv aj sona su v poriadku ... Dakujem za informaciu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, mali by ste postupovať podľa odporúčaní lekárov na infekčnom oddelení. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.