• PCO a HA

    , Autor: Farkasova

    Dobrý deň, dnes som bol na PP, pri ktorej mi doktor zistil polycysticke vaječníky, (susp. PCOS), ktoré na predošlých PP neboli. V septembri som vysadila po 3,5 roku HA (Maitalon), následne prekonala silnú chrípku (vysoké CRP, antibiotiká, následná mykoza atd). Menstruacia nabehla po vysadení až o 3 mesiace v kratšom - 21dnovom cykle. So snažením o babatko sme este len zacali, takze dnešné vyšetrenie má dosť prekvapilo. Dohodli sme sa na sledovaní cyklu, meranie bazálnej teploty a ak sa to nepodarí, budeme to riešiť.
    Pri naštudovaní som sa docitala že cysty môžu vzniknúť po vysadení HA. Je správne ešte počkať? alebo to čo najskôr riešiť. Ďakujem

    Dobrý deň, diagnóza PCOS sa nestanovuje USG vyšetrením. Ak ste dlhodobejšie užívali hormonálnu antikoncepciu, počas ktorej boli vaječníky tlmené a ovulácia blokovaná, po vysadení hormonálnej antikoncepcie sa vaječníky “nabudili”, folikuly začali rásť a na USG to môže vyzerať podobne, či imitovať PCO. Pokojne sa snažte otehotnieť. Praktizujte nechránený pohlavný styk 2 až 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem obdobia menštruácie. Ak sa Vám do roka nepodarí otehotnieť, bude to potom potrebné riešiť.