• Ako ďalej?

    , Autor: berrynka-2

    Dobrý deň, p. doktor,
    chcem sa poradiť o ďalšom smerovaní mojej cesty k otehotneniu. Zoznam vyšetrení a liekov, ktoré som za posledné roky nazbierala, sa mi zdá už príliš neúnosný pre moje zdravie a neviem sa rozhodnúť, ako to riešiť. Stručne: Mám 34 rokov, takmer 3 roky sa pokúšame otehotnieť (zatiaľ žiaden výsledok, ani potraty). Pred 4 rokmi myomektómia (vraj by to už nemalo mať vplyv na otehotnenie, myóm bol na vonkajšej strane maternice). Pred 2 rokmi sa objavilo špinenie medzi cyklami a celkovo dlhšie cykly (okolo 33-35 dní), neskôr menzes vyvolaný len injekciou...doktor mi nasadil Duphaston a v podstate som ho užívala celý čas až do dnes. Pred rokom sme začali riešiť CAR, zistená neskoršia ovulácia, Duphaston posunutý od 19 DC. Zistili mi trombofíliu heterozygot 4g/5g + pozitiv. lupus antikoagulans, sek. zvýšený Fbg a FVIII. Nasadený preventívne Aspirin protect. Raz sme vyskúšali aj stimulovanie Clostilbegytom, následne Ovitrelle, bez úspechov. Stimulovanie som ale znášala s nepríjemnosťami (silné bolesti, nevoľnosť, výkyvy nálad). Ďalej som teda ostala s Duphastonom, s tým, že uvažujeme nad IVF, ale bojíme sa rizík (moja práca je stresujúca a neviem, či je bežným postupom práceneschopnosť pri podstúpení stimulácie, IVF procesov a pod.). Duphaston som ale posledný mesiac vysadila úplne (kvôli pocitom stuhnutosti, občasným krčom v nohách a bolestiam, o ktorých píšem nižšie) a momentálne som 35 DC bez menzesu. HCG testy negatívne. Cítim občas návaly horúčav, skáče mi aj teplota tesne nad 37 stupňov. Od posledného m. mám bolesti a kŕče do krížov, občas aj v panve, stále na inej strane, vystreľujúce do nôh (často s pocitom prichádzajúceho m.). Zápal som vylúčila, lebo iné problémy okrem tých bolestí nemám. Najhoršie je to po dlhšom sedení, ležaní...občas sa na krč a bolesť v krížoch budím aj v noci. Počas dňa sa to nejako dá rozchodiť. Neviem, či čakať ešte pár dní, či sa m. nedostaví, alebo sa obrátiť na gynekológa, príp. CAR. 23DC a 31DC som mala veľmi slabé špinenie, napadlo mi, či to nesúvisí s ovuláciou a druhý termín s prípadným uhniezdením. Poradili by ste mi riešiť to opäť nasadením liekov, alebo ešte počkať, či sa môže objaviť tehotenstvo? Ďakujem

    Dobrý deň, podľa opisu ste jednoznačným adeptom pre riešenie otehotnenia v centre asistovanej reprodukcie. Nevylučujem aj potrebu realizácie IVF. Je to však otázka pre lekárov centra asistovanej reprodukcie. Navyše máte aj trombofílny stav, čo môže mať tiež negatívny vplyv na proces spontánneho otehotnenia. Čo sa týka bolestí a kŕčov v krížoch, neviem sa Vám k tomu bližšie vyjadriť. Môže sa jednať aj o neurologický problém. Odporúčam navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, kde Vás komplexne vyšetria, aj partnera a určia najvhodnejší postup.