Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,371 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ovulacia

  , Autor:

  Dobry deň. Pred 3 mesiacmi som mala mised. Menzes odvtedy pravidelne, snažíme sa znovu otehotnieť. Chcem sa spýtať ci je v poriadku že ma boli stále len pravý vajecnik pri ovulácii. Nemalo by sa to striedať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za normálnych okolností dochádza k ovulácii na striedačku raz z pravého raz z ľavého vaječníka. Bolestivosť s tým však nemusí súvisieť a aj keď ovulujete z oboch vaječníkov, bolestivá môže byť iba jedna strana. Ak nemáte iné ťažkosti, nemuste sa obávať.

Podobné otázky

 • Duphaston

  , Autor: zoja

  Dobrý deň,

  Prosim Vás idem sa spýtať. Menštruácia mi mešká týždeň, nemám pravidelnú menštruáciu niekedy 28 dní inokedy aj viac ako 35 dní. Doktorka mi dala duphaston. Ráno som užila tabletku poobede som si ešte pre istotu robila ovu. test. Bola na ňom slabá druhá čiarka. Môže byť, že ovulácia ešte len prebehne? Alebo môže test ukazovať aj, že už prebehla, či môže duphaston ovplyvniť test? Tehotenský test je negatívny. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v prípade nepravidelného menštruačného cyklu môže byť ovulácia posunutá o pár dní skôr alebo častejšie neskôr. Ovulácia sa len na základe jedného testu určiť nedá. Na rozdiel od tehotenského testu nie je ovulačný test úplne jednorazová záležitosť, je potrebné testovanie a meranie opakovať viackrát. Pozitívny test môže byť aj viackrát, pričom ovulácia nastáva 12 až 48 hodín od posledného pozitívneho testu. To v praxi znamená, že aj po pozitívnom výsledku je treba spraviť ovulačný test ešte aspoň minimálne raz. Duphaston test neovplyvní.

 • nepravidelna menstruacia

  , Autor:

  Dobry den prajem,
  chcem sa prosim spytat, mam velmi dlhe cykly cca 40-50 dni, pricom sa mi velmi tazko urcuje ovulacia. Zacala som pred mesiacom uzivat vyzivovy doplnok pink fertil, plus cajovu zmes na upravu cyklu. Myslite si ze tato kombinacia moze pomoct? Alebo otehotnenie bude trvat velmi dlho a treba radsej navstivit gynekologa? Snazime sa o babatko zatial pol roka.
  Dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z voľnopredajnými doplnkami výživy nemusíte v snahe o otehotnenie uspieť. Niekedy to inak, ako hormonálne neide. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení stanoví ďalší postup, eventuálne nasadí liečbu.

 • Ovulacia

  , Autor: Eliska

  Dobrý deň od 8 DC do 17 DC som mala bazalnu 36,3 . 36,2
  18 DC 36,0
  19 DC 36,5
  20 DC 36,7
  21 DC 36,6 to je dnes
  Ktorý deň bola ovu?
  Keď sa zvýšila teplota tak musel prasknúť folikul,alebo sa môže zvýšiť teplota aj keď folikul nepraskol???
  A prečo mi dnes zas trocha teplota klesla?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe bazálnych teplôt sa nedá jednoznačne stanoviť deň ovulácie. K prasknutiu folikulu nemusí dôjsť vôbec aj napriek zvýšenej teplote. Skúsiť si môžete urobiť ovulačné testy. Pri snažení o dieťa odporúčam pravidelný nechránený pohlavný styk. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Progesterone

  , Autor: Sára

  Dobrý deň pán doktor.Rada by som sa informovala,či je pravda,že ak sa progesterón podá pred prebehnutou ovuláciou,ovulácia už ani neprebehne.Včera som bola na folikulometrii (pričom mi pani doktorka povedala,že mám od dnes,t.j. 16DC začať užívať progesterón a v piatok sa prísť ukázať).Vyšetrenie bolo zvláštne,povedala mi,že mi nebude hovoriť výsledok z folikulometrie,lebo mi nevie povedať výsledok,že uvidíme v piatok.Ovulácia ale zrejme ešte neprebehla.Minulý cyklus som tiež brala progesterón (kvôli výsledkom na plodnosť,kedy mi vyšla hodnota,ktorá je v norme od 1-4 až 7),ale vajíčko prešlo až do cysty a keď som vysadila progesterón,prišla menštruácia.Vraj reagujem na progesterón inak ako si pani doktorka myslela..a že ak tento cyklus neprebehne k úspešnej tehotnosti,budúci mesiac mi nasadí clostylbegyt a pregnyl.Je teda v poriadku,ak budem teraz brať ten progesterón-zatiaľ som si ráno dala jednu tbl?Nebráni ovulácii,ak sa užije pred ovuláciou?Hormonálny profil mám v poriadku.Ďakujem za odpoveď.
  Sára

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, ak sa progesterón nasadí pred začiatkom ovulácie, môže viesť ku zastaveniu ovulácie, preto sa odporúča užívať ho od 16. dňa cyklu, kedy je predpoklad, že ovulácia už prebehla. Na základe Vami popisovaných skutočností sa objektívne k USG nálezu neviem vyjadriť. Každá žena je svojim spôsobom individuálna aj v zmysle ťažkostí a ku každej žene treba pristupovať individuálne. Poruchy otehotnenia eventuálne ovulácie môžu byť na rôznych úrovniach a teda z rôznych príčin. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám už aj načrtol ďalšiu variantu liečby v prípade neúspechu otehotnenia.

 • Duphaston a ovulácia

  , Autor: Niccole

  Dobrý deň chcem sa spýtať, 7 februára som potratila v 15tt a išla som na kyretaz, menštruáciu som dostala až 24 Marca po vyvolavacke a v tento cyklus som začala brať duphaston na 21den cyklu 5 dní po 2 tabletky.menstruaciu som dostala 20aprila čiže 28dc. Chcem sa opýtať či pri užívaní duphastonu prebehne vždy ovulácia keďže s minulosi už viem že s duphastonom mám cyklus presný ako hodinky čiže 28 dni.. pýtam sa preto lebo minulý cyklus som mala anovulacny podľa bazalnej teploty,tak či tento cyklus sa môže zopakovať alebo už ovulácia nastane pri duphastone.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Duphaston sa používa na úpravu menštruačného cyklu. Veľký vplyv na ovuláciu nemá, pozitívne však ovplyvňuje procesy po nej nasledujúce vo vzťahu k uhniezdeniu embrya. Ak nie sú problémy na úrovni vaječníkov, k ovulácii by malo dôjsť.