Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,475 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Bazalna teplota

  , Autor: Eliska

  Dobrý deň chcem sa opýtať po ovu sa mi bazalna teplota zvisila nad 37 °C ale len na 5 dní a znovu klesla na 36,4 a drží sa už 3 dní, Ms mám dostať až za 7 dní. Predtým sa mi vždy držala hore až do dňa keď prišla MS.nechapem čo sa mohlo stať keď klesla 10 dní pred MS.chora som nebola ani žiadne lieky neuzivam. Viete mi poradiť čo to môže byť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každý menštruačný cyklus je svojim spôsobom jedinečný, počas života ženy dôjde k oplodneniu vajíčka niekoľko krát, dôjde k tzv. biochemickému tehotenstvu, ktoré trvá len pár hodín, kedy dôjde k oplodneniu vajíčka ale prakticky do pár hodín k zastaveniu delenia buniek budúceho embrya. Je to jedna z možností poklesu bazálnej teploty. Osobne by som sa uprene nezaoberal až natoľko bazálnou teplotou. Pri snahe o otehotnenie je dôležitý pravidelný nechránený pohlavný styk (aj každý druhý deň).

Podobné otázky

 • Polycystické vaječníky a tehotenstvo.

  , Autor: Ivušik

  Dobrý deň, Chcela by som sa Vás spýtať na názor. Mám 28 r. a doktor mi zistil, že mám polycystické vaječníky a k tomu jednu cystu asi 2 cm na vaječníku. Keďže sa s manželom sa snažíme o bábätko, doktor mi poradil, že si mám zakúpiť na 3 mesiace Inofolic, keďže podľa neho nemám asi aovuláciu. Taktiež mi odporučil aj Femibion 800. Zatiaľ sa asi 5 mesiacov snažíme o bábätko prirodzene bez žiadnych výživových doplnkov. Ovuláciu pravdepodobne mám, keďže si meriam každý mesiac bazálnu teplotu a vždy sa mi teplota zvýši približne v strede cyklu až do najbližšej menštruácie. S menštruáciou som nikdy pred tým problémy nemala. Vždy mi chodila načas, okolo 28 dní alebo o niečo skôr. Taktiež aj hormonálne testy pri preventívnej prehliadke u obvodnej doktorky som mala vždy v poriadku. Moja otázka na Vás znie:
  1. Mám nejaký zmysel brať Inofolic, keďže ovuláciu by som mala mať? (pri poslednom cykle som si robila aj ovulačné testy a vyšli mi pozitívne)
  2. Alebo mám radšej brať nejaký iný výživový doplnok na podporu plodnosti?
  3. Dajú sa zrasty na vajcovodoch, zistiť aj na preventívnej prehliadke, alebo iba špeciálnym vyšetrením? v minulosti som totiž mávala častokrát zápali a hlavne vaginálne plesne - Candida.
  4. Môže aj Candida ovplyvniť plodnosť?
  Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ak má Váš lekár podozrenie, že nemáte ovulácia je nutné to folikulometriou (ultrazvukové vyšetrenie dozrievajúceho vajíčka) dokázať. Ak sa ultrazvukom približne v čase 14 dňa menštruačného cyklu neukáže rastúci folikul taký cyklus nie je ovulačný, aj napriek tomu, že bazálna teplota alebo ovulačný test ukazujú inak. Tie sú totiž maximálne nepresné a nedá sa na nich absolútne spoľahnúť. Folikulometria jednoznačne ukáže či dochádza alebo nedochádza k ovulácii.
  1. v prípade, že sa ovulácia nepotvrvdí ultrazvukom je užívanie Inofolicu maximálne žiadúce (femibion by som osobne neodporučovala ak sa normálne stravujete a nemáte nedostatok vitamínov a minerálov, potrebná kyselina listová je obsiahnutá v Inofolicu)
  2. nie, nič v dnešnej dobe čo by bolo efektívnejšie ako Inofolic bohužiaľ nie je
  3. Priechodnosť vajcovodov sa nedá zistiť pri bežnom vyšetrení, ideálne buď 3D UZV (Dr. Feldmár Dunajská streda) alebo laparoskopicky
  4. áno v prípade, že prebieha na krčku chronický zápal, ktorý spôsobuje inváziu leukocytov do danej oblasti, ktoré nepriaznivo pôsobia na spermie

  Držím palce