• tehotenstvo po 40

    Dobrý deň, mám 41 rokov, už mám 2 deti, teraz s priateľom chceme mať ešte jedno dieťatko, avšak pri ročnej kontrole mi povedali, že mám ureaplazmu a 2 cm cystu na vaječníku. Priateľ má 34 rokov a má obavy, či je problém u neho, keďže zatiaľ sa mi nedarí otehotnieť. Obavu mám skôr ja, vzhľadom na môj vek a uvedené zistenia pri vyšetrení. Preto by som sa chcela spýtať, či v tomto veku ešte mám skúsiť jedno tehotenstvo a či je nie je veľmi rizikové otehotnieť v tomto veku a pri týchto výsledkoch. Ďakujem

    Dobrý deň,
    ureaplazma a dvoj centimetrová cysta na vaječníku nie sú v skutočnosti žiadnou prekážkou v tom aby ste nemohli otehotnieť, problém môže byť skôr v genetike vajíčok, ktoré po 40 roku sú už viac nekvalitné, ale na druhej strane sa tehotenstvo nedá vylúčiť. Odporučila by som vyšetrenie spermiogramu a následne u vás kontrola na 10-12 deň či dochádza k ovulácii.