Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Utrogestan

  , Autor: Domča1231

  Dobrý večer Pán doktor mala by som otázku . Pred 2tyždnami mi pán doktor predpísal Utrogestan 200mg , 1krat večer . Po vložení tabletky sa do 5-10min dostavia menštruačné bolesti a trvaju aj 0:30-1h. Je to v poriadku ? Ďakujem krásne .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností odporúčam o tom informovať Vášho obvodného gynekológa. Vhodnejšie možno bude užívať progesterón perorálne.

Podobné otázky

 • Vyradenie liečby v 34+0

  , Autor: Zlatahviezda

  Dobrý deň pán doktor. Mám skrátený krčok od 20tt tehotenstva. Po korone som mala tvrdnutie brucha a bolesti v podbrušku. Najprv bol do 2.5cm. V 24+1 mi robili serkláž kde sa predĺžil na 3.1. Následne sa skrátil na 2.2. Od serkláže mám liečbu magnéziom, salbutamolom, isoptinom a samozrejme progesteron. Keďže vždy sa nájde nejaká infekcia raz e coli, potom pseudonomas a podobne vždy to preliečuju. Dávam si aj vaginálne probiotika.
  V 30tt ma previezli do Martina, pretože krčok sa skrátil na 1.4. Že vraj ho drži iba steh nakoľko mám lievik. Dnes mi bolo oznámené že od 34+0 sa vysadzuje liečba a uvidíme čo ďalej. Kontrakcie som do teraz nemala, nevieme či kvôli tlmeniu alebo nie. Nie je to nejak skoro na vyradenie utrogestanu aj ostatných liekov, hlavne keď je tam serkláž? Nejak by som chcela dobojovať aspoň do 36tt. Nakoľko aj prvý syn sa mi narodil kvôli takýmto problémom no tam ma museli občas tlmiť aj gynipralom a nebola mi robená serkláž. Pôrod prišiel spontálne (po týždni vyradenia liečby, mi praskla voda) samozrejme bol na neonatologii, keďže mal nižšie apgar skóre a mal infekcie (neviem či kvôli tomu že som bola dlhodobo otvorena)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa liečba progesterónovým blokom, ako aj magnezioterapia začína vysadzovať po ukončenom 34. týždni tehotenstva postupne až do ukončeného 36. týždňa, kedy sa liečba končí úplne. Cerclagny steh sa odstraňuje až pri samotnom nástupe pôrodnej činnosti alebo väčšej progresii vaginálneho nálezu. Keďže už máte ukončený 34. týždeň tehotenstva, aj v prípade, že by sa pôrod rozbehol, jednalo by sa síce ešte o predčasný pôrod, ale s pomerne vyššou pravdepodobnosťou dobrej popôrodnej adaptácie novorodenca. Aj napriek opisu nepoznám všetky informácie, napríklad, či Vám bola podaná kortikoidná príprava pľúcnej zrelosti pľúc, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

 • Vhodné cviky v kľudovom režime

  , Autor: venus

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, či je vhodné pri kľudovom rěime (z dôvodu skráteného krčku maternice na 2,9 cm a predčasných kontrakcií v 25tt) cvičiť kegelove cviky na posilnenie panvového svalstva. Ak nie je, aké cviky sú vhodné na to, aby pri ležaní svalstvo úplne neochablo a aby sa predišlo preležaninám, trombóze atď., najmä v prípade, že mám křčové žily.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, kľudový režim neznamená, že musíte ležať bez pohnutia niekoľko hodín. Samotná dĺžka krčka maternice nám nič nehovorí o otváraní sa, ale aj vzhľadom na nasadenú liečbu Utrogestanom by som Kegelove cviky teraz necvičil, mal by stačiť bežný pohyb vrámci bytu alebo občasné krátke prechádzky. Ak ste kvôli varixom v sledovaní angiológa, teda cievneho lekára, on najlepšie zhodnotí potrebu prevencie. Naďalej platí, že pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Utrogestan 200mg

  , Autor: venus

  Dobbrý deň,
  som na konci 24tt a ultrazvukom sa zistilo, že mám skrátený kŕčok maternice (2,9 cm). Lekár mi predpísal kľudový režim s tým, že krátke (10 min) prechádzky a nenáročné domáce práce by mi nemali uškodiť. Včera som v priebehu dňa v nepravidelných intervaloch začala pociťovať bolesti v podbrušku podobné menštruačným bolestiam spojené s bolesťami krížov. Išla som na pohotovosť, kde mi lekárka pomocou CTG namerala kontrakcie. Naordinovala opäť kľudový režim, prísnejší, a predpísala Utrogestan 200mg 3 krát za deň (lokálne-perorálne-lokálne). Chcem sa spýtať, či je Utrogestan v druhom trimestri bezpečný, keďže v príbalovom letáku sa píše, že sa smie podávať len v prvom trimestri a len lokálne. Tiež sa chcem spýtať, či sú uvedená dávka a spôsob užívania bezpečné.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Utrogestan v II. alebo III. trimestri môže spôsobiť žltačku novorodenca. Pri vyššom benefite ako riziku ho používame. Vhodnejšie je ale vaginálne použitie. Na perorálne použitie je vhodnejší Duphaston. Pri tvrdnutí podbruška je vhodná liečba magnéziom. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, pod ktorého ešte spadáte a ktorý Vás pozná najlepšie, ktorý Vám po vyšetrení a zhodnotení stavu upraví alebo doplní liečbu.