Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Prietoky

  , Autor: Katka 234

  Dobry den je hodnota AU RI 0.46 v 38tt v poriadku?? Lekar mi nic nevravel a ani v Saci nato nic nevraveli. ĎAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je to v poriadku, hodnota je v norme. Nemusíte sa obávať.

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: danielledan

  Dobrý deň,
  práve mám za sebou poradňu u gynekologičky. Som 28/5 a bolo mi povedané, že mám hraničnú hodnotu prietokov.
  V správe sa nachádza:
  Prietok a.umb.- viackrát nameraná hodnota RI 0.74, 1x 0.70
  PI MCA 1.75
  Placenta ZS, typ II., opaleskuje, bpn.

  Treba sa niečoho obávať? Nakoľko je to moje prvé tehotenstvo ostala som v miernom šoku. Kontrolu mám o dva týždne, nie je to neskoro? Mám totiž tehotensku cukrovku, spodný tlak troska vyšší a dnes bielkovinu v moci na jeden krížik. Neviem či sa mám ísť o týždeň pre istotu ukázať, bojím sa čakať dva týždne pretože sa netvárili dvakrát dobre pri tom, ako mi vravela nech prídem na kontrolu lebo ma musia sledovať.

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnota RI 0,74 je 29. týždni tehotenstva je naozaj iba hraničná, 0,70 je už v norme. PI MCA je v norme. Podľa mňa sa nemusíte obávať. Nejedná sa o patologické prietoky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Samozrejme, v prípade ťažkostí alebo nejasností sa ho nebojte kontaktovať alebo navštíviť.

 • Otáčanie bábätká v 37 tt

  , Autor: Miška14393

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať či už ste sa stretli s niečím takýmto že sa bábätko stále toci. Celý čas bola dole hlavou a teraz sa to začalo meniť. Bola mi plánovaná sekcia a dnes ako som išla na predoperačné vyšetrenia sa znova otočila tak sa to zrušilo. Myslíte že sa ešte môže otočiť? Nie je to nebezpečné ak sa tak veci točí je tam malo miesta že sa pupočnikova šnúra omota. Budú lekári vidieť v den pôrodu na sone či je pupočník v poriadku?
  35+6 dole hlavou
  36+0 KP
  36+5 dole hlavou

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj keď je to málo časté, už som sa párkrát s podobným prípadom stretol. Aj keď je to málo pravdepodobné, plod sa ešte môže otočiť aj v termíne. V prípade plodovej vody, či nástupu pravidelnej kontrakčnej činnosti pri príjme do nemocničného zariadenia odporúčam realizovať USG za účelom verifikácie polohy plodu. Samozrejme sa vrámci USG vyšetrenia realizujú aj prietoky v pupočníku. Každý tretí novorodenec sa rodí s pupočníkom okolo krku plodu. Pupočník okolo krku nie je dôvodom na cisársky rez. Postupujte podľa odporúčaní lekárov nemocničného zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Vysvetlenie lekárskej správy

  , Autor: Iva93

  Dobrý deň,

  Chcela by som sa obrátiť na Vás z dôvodu vysvetlenia správy z poslednej kontroly.
  Prvý termín pôrodu bol vypočítaný na 5.4 , ale po včerajšej prehliadke sa to presunulo na 9.4 na základe preštudovanie vyšetrenia z prvého trimestra. Môj cyklus nikdy nebol pravidelný. Meškal, poprípade prichádzal aj niekoľko dní pred očakávaným termínom, alebo po ňom.
  Ako prvorodička som sa obávala prenášania, preto by som Vás chcela poprosiť o vysvetlenie nálezu. Hlavne keď mi bolo povedané že plodovej vody ubúda, ale je jej stále dosť.

  Pohyby cíti, nekrváca, vody stoja, kontrakcie sporadické
  Hrdlo 2,5-3 cm, vonkajšia bránka pre oret, vnútorná uzavretá, klenby voľné. Uterus ako hráč.terminalis, tonizovany, opp 140 / min.
  USG:
  Hlavičkou, p.p.p.II, AS +, AP +, FW 3800 g, placenta na zadnej strane, fundus typ III, normo až oligohydramnion , pupočník 3 cievy, UA S/D 1,78 , PI 0,60 , v norme.

  Ak by ste bol taký dobrý a možno troška bližšie priblížil jednotlivé časti nálezu. Pre lepšiu orientáciu.

  Ďakujem

  Pekný deň  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, máte nezrelý nález na pôrodných cestách, krčok maternice má 2,5 - 3 cm a je otvorený pre prst po vnútornú bránku, ktorá je teda uzavretá, takže sa ešte nedosahuje hlavička. Maternicu máte veľkosti zodpovedajúcej termínovému tehotenstvu, ozvy plodu sú v norme. na USG je postavenie plodu hlavičkou chrbátikom vpravo, odhadovaná hmotnosť plodu je 3800g, placenta je na zadnej stene smerom k hornej časti maternice, je zrelá, množstvo plodovej vody je medzi normou a zníženým množstvom plodovej vody, pupočník má 3 cievy, čo je norma, prietoky v pupočníku sú v poriadku. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.

 • porod

  , Autor: 10iva

  Dobry den pan doktor, chcela by som sa opytat, som na konci 38tt, avsak moj porodnik mi naznacoval cisar.porod, moj gynekolog ale nevidim dovod na cisar. porod, a v podstate ani porodnik mi nepovedal dovod cisar.porodu len povedal ze sa krcok mam len trocha skrateny ale ze inak som nie vobec otvorena, prietoky, ozvy maleho su v poriadku aj otocenie..akoby som mohla pomoct aby som sa zacala otvarat? Uprimne som velmi nad cisar. porodom ani nerozmyslala..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa na nič neliečite, nemáte tehotenskú cukrovku a nevyskytujú sa u Vás ani iné ochorenia, či okolnosti, ktoré by mali vplyv na vedenie, či priebeh pôrodu a aj výsledky všetkých vyšetrení sú u Vás v norme, nemusíte porodiť do termínu pôrodu. Nie je ničím neobvyklým, že v 38. týždni tehotenstva je ešte nezrelý nález na pôrodných cestách. Skúsiť môžete nechránený pohlavný styk, piť Tonic, jesť grep, absolvovať prechádzky, …

 • Prietoky

  , Autor: Diana321

  Dobrý deň pán doktor som tehotná v 33/5 týždni a dnes mi namerali zvyšné prietoky 0.80 všetko ostatné je vraj v norme BP 33/6 HC 33/6 AC 32/6 FL 33/3 komplex biometria 33/3 EFW 2171g S/D5. 00 BFC1-2... neviem ci sa mam obávať tých prietokov aj keď dieťatko prospieva a plodovej vody je dosť čítala som ze pokiaľ dieťatko je dosť veľké tak sa niet čoho obávať tak neviem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, biometria, teda meranie jednotlivých parametrov plodu, na základe ktorých softvér prepočíta kompozitný vek a odhadovanú hmotnosť, je jedna vec a prietoky krvi v pupočníku sú vec druhá. Ak je dlhodobo patologický prietok krvi pupočníku, má to za následok okrem iného aj rastovú retardáciu plodu, teda, že plod zaostáva v raste. Predpokladám, že hodnota 0.80 je hodnota RI (rezistenčného indexu), ktorá je rovnako ako hodnota S/D 5.00 v pásme patológie. Hodnota prietokov záleží do istej miery aj od hydratácie organizmu, hlavne v tomto teple to môže mať vplyv. Obávať sa zbytočne nemusíte. Keďže však nepoznám žiadne bližšie výsledky vyšetrení, ani okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.