• Pozitívne protilátky

    , Autor: Baška123

    Dobrý večer Pan doktor ,
    Chcem sa opýtať dneska mi boli zistené pozitívne protilátky proti plodu. Som Rh negatívna , manžel Rh pozitívny . Momentálne som v 28tt. Injekcia Rega mi podaná bola pred polrokom po spontánnom potrate. V tomto tehotenstve mi podaná nebola. Lekár mi vzal ďalšie protilátky a mám prísť o týždeň . Videla som na ňom že nieje spokojný no nič viac mi nepovedal lebo má nechce strašiť. Čo to pre mna a dieťatko znamená? Mam sa niečoho obávať? Ak protilátky tieto vyjdú pozitívne čo potom? Ďakujem Vám za odpoved . Pekný večer. B.B

    Dobrý deň, nemusíte sa obávať, stav však treba odsledovať. Podľa opisu to Váš obvodný gynekológ adekvátne rieši. Pacientke sa profylakticky podávajú anti-D imunoglobulíny (anti Rh-protilátky) ešte počas gravidity a v prípade verifikovaného Rh+ faktora novorodenca aj do 72 hodín po pôrode. Tieto protilátky nepredstavujú riziko pre matku, ale viažu sa na červené krvinky plodu a spôsobujú ich rozpad. To môže viesť k anémii plodu až hemolytickej chorobe novorodenca.