Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Placenta

  , Autor: 7lucia77

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo znamená pojem atroficka placenta? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v podstate ide o zmenšenie objemu tkaniva placenty. Nepoznám však súvislosti, informácie ani okolnosti, preto sa bližšie vyjadriť neviem.

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: danielledan

  Dobrý deň,
  práve mám za sebou poradňu u gynekologičky. Som 28/5 a bolo mi povedané, že mám hraničnú hodnotu prietokov.
  V správe sa nachádza:
  Prietok a.umb.- viackrát nameraná hodnota RI 0.74, 1x 0.70
  PI MCA 1.75
  Placenta ZS, typ II., opaleskuje, bpn.

  Treba sa niečoho obávať? Nakoľko je to moje prvé tehotenstvo ostala som v miernom šoku. Kontrolu mám o dva týždne, nie je to neskoro? Mám totiž tehotensku cukrovku, spodný tlak troska vyšší a dnes bielkovinu v moci na jeden krížik. Neviem či sa mám ísť o týždeň pre istotu ukázať, bojím sa čakať dva týždne pretože sa netvárili dvakrát dobre pri tom, ako mi vravela nech prídem na kontrolu lebo ma musia sledovať.

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnota RI 0,74 je 29. týždni tehotenstva je naozaj iba hraničná, 0,70 je už v norme. PI MCA je v norme. Podľa mňa sa nemusíte obávať. Nejedná sa o patologické prietoky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Samozrejme, v prípade ťažkostí alebo nejasností sa ho nebojte kontaktovať alebo navštíviť.

 • Krvácanie po šestonedelí

  , Autor: Marienka1994

  Dobrý deň,
  Som 7 týždňov po druhom pôrode. Pri pôrode sa vo mne roztrhla placenta, tak mi robili aj kyretáž. Následne som krvácala normálne, neskor to prešlo do špinenia a po 4 týždňoch to prestalo. O týždeň na to sa mi krvácanie vrátilo a krvácam až doteraz, nie je to silné krvácanie, ale ide o čerstvú krv. Môžem takto dlho krvácať, aj keď to krvácanie nie je silné? Je možné, že ma po pôrode zle vyčistili? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, šestonedelie trvá 8 týždňov. Ak ste prestali špiniť a po čase sa špinenie, či krvácanie opäť vrátilo, je možné, že sa jedná aj o menštruáciu. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Vysvetlenie lekárskej správy

  , Autor: Iva93

  Dobrý deň,

  Chcela by som sa obrátiť na Vás z dôvodu vysvetlenia správy z poslednej kontroly.
  Prvý termín pôrodu bol vypočítaný na 5.4 , ale po včerajšej prehliadke sa to presunulo na 9.4 na základe preštudovanie vyšetrenia z prvého trimestra. Môj cyklus nikdy nebol pravidelný. Meškal, poprípade prichádzal aj niekoľko dní pred očakávaným termínom, alebo po ňom.
  Ako prvorodička som sa obávala prenášania, preto by som Vás chcela poprosiť o vysvetlenie nálezu. Hlavne keď mi bolo povedané že plodovej vody ubúda, ale je jej stále dosť.

  Pohyby cíti, nekrváca, vody stoja, kontrakcie sporadické
  Hrdlo 2,5-3 cm, vonkajšia bránka pre oret, vnútorná uzavretá, klenby voľné. Uterus ako hráč.terminalis, tonizovany, opp 140 / min.
  USG:
  Hlavičkou, p.p.p.II, AS +, AP +, FW 3800 g, placenta na zadnej strane, fundus typ III, normo až oligohydramnion , pupočník 3 cievy, UA S/D 1,78 , PI 0,60 , v norme.

  Ak by ste bol taký dobrý a možno troška bližšie priblížil jednotlivé časti nálezu. Pre lepšiu orientáciu.

  Ďakujem

  Pekný deň  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, máte nezrelý nález na pôrodných cestách, krčok maternice má 2,5 - 3 cm a je otvorený pre prst po vnútornú bránku, ktorá je teda uzavretá, takže sa ešte nedosahuje hlavička. Maternicu máte veľkosti zodpovedajúcej termínovému tehotenstvu, ozvy plodu sú v norme. na USG je postavenie plodu hlavičkou chrbátikom vpravo, odhadovaná hmotnosť plodu je 3800g, placenta je na zadnej stene smerom k hornej časti maternice, je zrelá, množstvo plodovej vody je medzi normou a zníženým množstvom plodovej vody, pupočník má 3 cievy, čo je norma, prietoky v pupočníku sú v poriadku. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Umiestnenie placenty

  , Autor: Erika0409

  Dobrý deň prajem,

  Chcela by som Vás pekne poprosiť o ozrejmenie. Mam ulozenu placentu na prednej strane a do toho je prichytená na spodnej casti maternice.
  Malý sa pekne otočil hlavičkou dole, no stále rozmýšlam nad tým, či neexistuje nejaké väcsie riziko, že sa omotá okolo pupočnej šnúry (ked je placenta nizsie), poprípade či pri častom zohýbaní sa nemôže nastať skôršie odlupovanie sa placenty.
  Ak som pobavila otázkou som rada :)

  Ďakujem a prajem pekný deň :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, lokalizácia placenty nemá súvis s prípadným omotaním pupočníka okolo trupu, končatín, či krku plodu. Dôležitejšie je však to, či sa nejedná o vcestnú placentu a či nebude potrebné ukončovať tehotenstvo cisárskym rezom.

 • Krvacanie

  , Autor: Vladimira2021

  Dobrý deň, porodila som (vaccum) 23.4.2021 a od vtedy krvacam. Po 8 týždňoch som bola na kontrolu a pán doktor zistil že mi tam zostal kúsok placenty 1,37cm. Poslal má do nemocnice a tam mi dodnes dali odvtedy 3 injekcie na sťahovanie maternice a výsledok dnes bol 1,15cm

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o reziduá po pôrode a nedochádza k odlúčeniu a vypudeniu placentárneho tkaniva z maternice aj napriek podaniu Methylergometrínu, bude potrebné dutinu maternice manuálne vyčistiť vo forme krátkeho zákroku vrámci jednodňovej chirurgie. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia.