Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,409 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Placenta

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo znamená pojem atroficka placenta? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v podstate ide o zmenšenie objemu tkaniva placenty. Nepoznám však súvislosti, informácie ani okolnosti, preto sa bližšie vyjadriť neviem.

Podobné otázky

 • placenta preavia

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať v akej anestéze sa robí sekcia pri vcestnej placente. Či je nutná celková anestéza, alebo je možná aj spinálna, resp. epidurálna a od čoho/koho to zavisí. Taktiež by ma zaujímalo, že na kedy sa pri tejto diagnóze plánuje cisársky rez, pretože som našla a počula velice rôzne verzie od 36tt a v niektorých pripadoch aj 40tt, záleží či bolo nejaké predchádzajúce krvácanie? Vopred ďakujem za odpovedˇ

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa cisársky rez plánuje na 38. - 39. týždeň tehotenstva. Plánovanie, ako aj spôsob anestézie, záleží od viacerých okolností, či je pacientka bez ťažkostí, alebo sa jedná o akútne krvácanie a tým ohrozenie matky a plodu. Ak sa jedná o plánovaný cisársky rez, môže byť realizovaný v spinálnej anestéze. Pri komplikáciách a nutnosti uspania pacientky sa to dá realizovať aj v priebehu operačného výkonu.

 • Mrtvonaridene dietatko

  , Autor:

  Dobry den, po 3 mesiacoch od pôrodu mojej mrtvorodenej dcérky som obdrzala komplexnú pitevnu správu. Dôvod úmrtia: Bezprostrednou príčinou smrti bolo vnutromaternicove odumretie pri nedostatočnosti placenty (nedostatočne cievne zásobenie a zvazivovatenie viacerych klkov). Na poradni som bola 1.7. 2020 a bábätko v brusku som prestala citit 5.7.2020 (posledný den 38 tt).Na poradni bolo vsetko ok. Otázky: Dá sa záver z pitvy vidiet na ultrazvuku? Je možné, že placenta skolabovala náhle? Alebo stale bola placenta “vadná”? Ak to trvalo dlhšie tak ako je možné že bábätko v brusku pekne priberalo? Dá sa v budúcnosti tomu predísť? Ak ano, tak ako? Dakujem pekne za odpovede. Pekny den

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj keď chápem Vaše trápenie a pátranie po príčine, zodpoviem Vám na pár otázok, ale keďže nepoznám okolnosti ani informácie, ani úplný pitevný nález, nemôžem sa bližšie objektívne vyjadriť. Placentárna insuficiencia (placentárna nedostatočnosť), alebo zlyhanie placenty môže byť aj náhle, neočakávané a následky môžu byť fatálne. Ak bolo na poradniach všetko v poriadku a došlo k náhlej zmene stavu, je to smutná zhoda okolností. Do budúcna tomu z Vašej stránky predísť neviete. Dôležité je absolvovanie všetkých poradní, USG vyšetrení a odberov.

 • Pôrod mŕtveho plodu

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor, bohužiaľ som v 36tt porodila mŕtveho dieťatko. Príčinou úmrtia podla pitvy bola placentarna insufuencia so subchorialnym krvacanim a výrazným mnozenim fubrinoidu. Aj keď celkom tomu nerozumiem...neviem ci sa dalo tomu predísť, kedze osm bola v pondelok v poradni a všetko bolo vporiadku, uplne bezproblémové tehotenstvo, a v piatok uz bolo mŕtve. Chcela by som sa spýtať, se vyšetrenia su potrebné a ci je možné, sa v budúcom tehotenstve tomu predísť. Ďakujem vam veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, placentárnu insuficienciu môže spôsobiť viacero faktorov. Môže sa jednať aj o akútne vzniknutý stav, ktorému sa predísť nedá, ako napríklad predčasné odlučovanie placenty. Nepoznám výsledky vyšetrení ani nálezy, preto sa neviem bližšie vyjadriť. Pri ďalšom tehotenstve bude treba dodržiavať pravidelné USG kontroly, kontroly prietokov a vyšetreniach za účelom odhalenia prípadnej placentárnej nedostatočnosti. Každé tehotenstvo je ale iné, preto sa nemusia opakovať žiadne z okolností z predchádzajúceho tehotenstva.

 • Porucha placenty

  , Autor: Michaela11

  Dobrý deň ,
  Necelé 2 roky dozadu som porodila mŕtvrho chlapca. V pitve je uvedené INTRAUTERINNÁ ASFYXIA - PORUCHA PLACENTY. Možte mi vysvetliť čo to znamená ? Prípadne ak by chlapec prežil aké následky to má na dieťati ? Porucha placenty bola zapríčinená vysokým tlakom.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, porucha placenty je široký pojem. Ak však došlo k placentárnej poruche vplyvom vysokého tlaku, s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k predčasnému odlučovaniu placenty. Plod v maternici je výlučne vyživovaný cez pupočník cez materno-fetálnu alebo tzv. placentárnu bariéru. To znamená, že ak zlyhá placenta a začne sa predčasne odlučovať, je to niečo, ako by dospelému človeku niekto zapchal ústa a zabránil dýchať. Plod sa prakticky v takomto prípade zadusí. Ak by sa aj okamžite začal realizovať akútny cisársky rez, miera poškodenia plodu je rôzna. Neviem Vám odpovedať presne na Vašu otázku, ale aj keby plod prežil, mal by vážne poškodenia, napr. DMO, autizmus a mnohé ďalšie možné poškodenia.

 • Indukcia pôrodu

  , Autor: LenkaTD

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či je možné odmietnuť indukciu pôrodu v prípade: 1. že som ešte neukončila 42tt (nakoľko tehotenstvo môže trvať, podľa mojich info., do ukončeného 42tt), 2. termín pôrodu mi bol určený mojim gyn. iba na základe menštruácie (ktorú som nemala pravidelnú - rovnako ako ovuláciu) a už pri určovaní termínu mi môj gynekológ povedal - hoci do preukazu mi zapísal dátum podľa menzesu, že "to bude neskôr", 3. a v neposlednom najdôležitejšom rade bábätko je v poriadku (ozvy), pohyby cítim, kontrakčná činnosť nie je vôbec vysoká (žiadne kontrakcie zatiaľ necítim), celkovo sa cítim veľmi dobre, som aktívna a nemám žiadne problémy ani fyzické obmedzenia. Som prvorodička do 30 rokov, otváram sa postupne - zatiaľ na 3 cm. Aké sú moje práva? Dokedy môžem čakať na prirodzený pôrod? Zatiaľ ma nikto neinformoval o možných rizikách a komplikáciách indukovaného pôrodu (väčšia pravdepodobnosť sekcie, kliešťového pôrodu a pod.) čomu sa chcem určite vyhnúť. Ďakujem za váš názor. PS: Obvodný gynekológ mi indukciu a príjem v nemocnici zapísal do tehotenského preukazu IBA deň po určenom termíne a iba s argumentom "načo čakať".

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pacient, až na pár výnimiek, môže odmietnuť všetko. Je potrebné však podpísať zdravotníckemu personálu odmietnutie aj napriek poučeniu a prevzatia zodpovednosti za seba ako aj za plod. Pacient je plne zodpovedný za svoj zdravotný stav, v prípade tehotnej ženy aj za plod, v prípade smrti plodu ako aj smrti ženy. Indukcia pôrodu je široký pojem. Niekedy sa indukuje pôrod už aj v 36 týždni, ak je na to dôvod. Komplikácie indukovaného pôrodu sú porovnateľné s komplikáciami pôrodu, ktorý sa rozbehol spontánne. O plode hovoríme, že je v termíne už po ukončenom 36 týždni tehotenstva, t.j. 36+1 a vyššie. Tehotenstvo trvá 40 ukončených týždňov. Štandarnde za predpokladu, že je všetko v poriadku, môže žena prenášať do 10 dní. Po dovŕšení ukončeného 42 týždňa tehotenstva je nutná hospitalizácia a pôrod. Potermínové tehotenstvo so sebou prináša množstvo rizík a komplikácií. Posledné 3 týždne rastie plod najviac, čo môže byť problém najmä u prvorodičiek, ktoré prenášajú viacero dní. Takisto už dochádza k poruchám placenty, placenta je dozretá až prezretá a môže dôjsť k náhlemu predčasnému odlúčeniu placenty. Tých možných komplikácií je viac a vznikajú prevažne náhle. Ak je niečo v poriadku, o pol hodinu už byť nemusí. Čo sa týka Vášho termínu pôrodu, je ťažké sa mi k tomu vyjadriť, nepoznám výsledky vyšetrení ani ultrazvukov. Ak sú sporné termíny pôrodu, dôležitá je aj súčasná biometria plodu a odhadovaná hmotnosť plodu. Podľa toho čo ste mi napísali máte veľmi priaznivý nález na pôrodných cestách vhodný na indukciu pôrodu. Štandardne to funguje tak, že žena absolvuje tehotenské poradne od 36-37 týždňa tehotenstva v zdravotníckom zariadení, kde plánuje rodiť. Všetky potrebné vyšetrenia ako aj konzultácie a odpovede na Vaše otázky majú byť zodpovedané tam.