• Pohlavná choroba

    Dobrý deň pan doktor, chcela by som sa spýtať narazila som na článok o HIV a jeho spôsoby nákazy. Dcérka ma malo rokov a boli sme na verejných toaletach pred nami bol na nej jeden pan bol tam dlhšiu dobu a asi nesplachol dcéra vybrala ten papier z wc čo bol po ňom a utrela si nim vaginu. Ked som to spozorovala ihneď som jej ruky umyla. Možem sa spýtať ak by bol ten pan pred nami HIV pozitívny a ona by si utrela vaginu s papierom co použil on je možné sa takto nakaziť ? Keby sa na papieri vyskytovali spermie alebo predejakulat poprípade ? Ďakujem pekne za odpoved.

    Dobrý deň, HIV sa prenáša predovšetkým krvou. Najčastejšie pri pohlavnom styku, análnom, vaginálnom aj orálnom. Ďalšou možnosťou prenosu je používanie spoločných ihiel alebo iných pomôcok na injekčné podávanie drog. Riziko predstavuje aj tetovanie, piercing, prepichovanie uší a akupunktúra. Uvedeným spôsobom HIV nedostane, samozrejme existuje riziko prenosu iných infekcií, ak sa nedodržali zásady hygieny.