• Cestovanie v tehotenstve

    , Autor: Nikca89

    Dobry den pan doktor, chcela by som sa spytat, ci je v poriadku cestovat v druhom mesiaci tehotenstva 12tt, na Maledivy. Dovolenku sme kupovali este pred tym ako som otehotnela, storno uz nie je mozne. Nemam ziadne problemy ani nevolnosti. Je to velke riziko?
    Dakujem

    Dobrý deň, pre cestovanie v tehotenstve je vo všeobecnosti najvhodnejší a najbezpečnejší II. trimester. Do 16. týždňa sa dlhé lety vo všeobecnosti veľmi neodporúčajú, sú však ženy, ktoré ani nevedia, že sú tehotné a absolvujú podobné exotické dovolenky bez akéhokoľvek vplyvu na tehotenstvo. Teória, ktorá spája lietanie v prvom trimestri s vyšším rizikom potratu, nebola nikdy dokázaná. Samozrejme platí, že na začiatku tehotenstva by mala byť každá žena obozretná a ak trpí výraznými nevoľnosťami, pravdepodobne ani v lietadle to nebude najkomfortnejšie. Počítať sa musí so zmenami tlakov v priebehu letu a tiež ženu môže nepríjemne ovplyvniť vzduchotechnika, či klimatizácia v lietadle, ktorá najmä náchylnejším ženám môže spôsobiť prechladnutie, či iné ochorenia. Ak sa u Vás objavilo v prvom trimestri špinenie, či krvácanie, mala by ste let odložiť. Ak však boli všetky výsledky vyšetrení a nálezy v poriadku, nemáte žiadne ťažkosti a nejedná sa o rizikové tehotenstvo, nemal by to byť problém. Ak však o tom nie ste presvedčená alebo sa na takú cestu necítite, nevydávajte sa na takú dlhú cestu. Je vhodné to skonzultovať aj s Vašim obvodným gynekológom, ktorý pozná všetky výsledky a nálezy a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.