• VVCH plodu

    Dobrý deň, už som Vám raz písala, ale zrejme moja otázka nebola odoslaná, tak ešte raz...
    Pred niekoľkými týždňami sa mi v 34. týždni narodil synček, ktorý mal vrodenú vývojovú chybu - nezrelý teratóm v oblasti krku (malígny) a krátko po narodení zomrel. Príčinou smrti bola intrauterinná asfyxia pokračujúca aj po pôrode. V pitevnej správe boli uvedené aj ďalšie nálezy, z ktorých väčšina mi nič nehovorí (pneumonia adnata, oedema cerebri gr. minoris, foetus immaturus vitalis, renculisatio renum, haemopoiesis extramedularis /hepatis/).
    Chcela by som sa spýtať, či môže mať niečo z tohto či samotný teratóm vplyv na prípadné ďalšie tehotenstvo alebo je možnosť, že sa to môže zopakovať. Sú potrebné genetické alebo iné vyšetrenia aj pred otehotnením alebo len na začiatku tehotenstva?
    Ešte dodám, že o žiadnych vývojových chybách sme vopred nevedeli, prišlo sa na to až pri pôrode, celé tehotenstvo bolo všetko v poriadku, vyšetrenia, ultrazvuky, nič nenasvedčovalo tomu, že niečo nie je v poriadku. Rodila som v 34. týždni sekciou (druhou v poradí), bola som hospitalizovaná v nemocnici kvôli predčasným kontrakciám (spôsobenými zrejme akútnou vaginitídou).
    Ďakujem za radu.

    Dobrý deň,
    z toho čo popisuje patológ v správe nie je podozrenie na nejaké geneticky prenosné ochorenie, popisované nálezy súvisia len s primárnym ochorením a s predčasným pôrodom nezrelého plodu a s ťažkou asfyxiou a novorodenckým zápalom plúc
    teratóm ako taký tiež nemá genetický podklad, preto sa zrejme jednalo o sporadickú mutáciu plodu
    predpokladám , že vám nedoporučili zatiaľ žiadne ďalšie testy...
    situácia sa nemusí opakovať v ´dalšom tehotenstve, i keď chápem, že máte obavy
    s pozdravom