• možnosti

    Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohladne 2 vecí.
    1. Ako prvé: snažíme sa s manželom už dlhší čas o bábo no nedarí sa, máme už aj nejaké vyšetrenia za sebou, ja prakticky všetko o.k, cyklus pravidelný, ovulácia taktiež, akurát manželovi vyšiel zlý spermiogram. 2 mesiace užíva zinok, selén, existuje nejaká konkrétna možnosť ako zvýšiť prirodzeným spôsobom možnosť otehotnenia, v nejakém konkrétnom čase, napr si na novembrový cyklus naplánujeme s lekárom nejaký presný stanovený postup krokov, tak aby sme maximalizovali šancu na otehotnenie, viete niečo viac než len doma sa snažte každé 2 -3 dni a o 2 mesice sa ukážte, či sa dá naplánovať niečo viac, zefektívniť snahu, čo uhradí poisťovňa?
    2. ako druhé by som rada vedela, že ak by sa náhodou išlo umelým oplodneným a mali by sme záujem aj o genetickú diagnostiku embria pred vkladaním, že by sa aj urobila, čo všetko sa s toho ja dozviem pred vkladaním? že by sa urobila diagnostika dvoch embrií napríklad, a vkladať len jedno, to čo zdravšie bude vychádzať? je toto možé? Mám nárok pred vkladaním vidieť výsledky tejto genetiky tohto embria, a podľa toho sa ja rozhodnúť ? mám nárok si povedať len vkladať zdravé XX, a nie XY? Keď by som videla tie výsledky mám nárok sa takto rozhodovať čo zdravé vkladať?
    Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
    Dobrý deň,
    v prvom rade veľmi záleží na tom do akej miery je spermiogram zlý. Na spontánne otehotnenie je potrebných aspoň (teda minimálne) 5 miliónov pohyblivých spermií. Ak je táto základná podmienka splnená je možné sa snažiť o spontánne otehotnenie. V takom prípade by som doporučila návštevu lekára v čase predpokladanej ovulácie aby určil presný čas kedy dôjde k uvoľneniu vajíčka. Urobí tak na základe ultrazvukového vyšetrenia eventuálne na základe hormonálneho vyšetrenia. Ak sa snažíte dlhšiu dobu je ideálne zvýšiť šancu aspoň insemináciou (zavedenie spermií priamo do dutiny maternice - po hormonálnej príprave a monitorovaní menštruačného cyklu). Stále je však podmienkou aspoň 5 mil. pohyblivých spermií. Poplatok za insemináciu je v rôznych centrách rozdielny. U nás v ISCARE as je poplatok 75 eur. Poisťovňa tento zákrok nehradí.
    Čo sa týka vašej druhej otázky, v rámci umelého oplodnenia je možné vyšetrenie genetickej výbavy embrya, ide o tak zvanu predimplantačnú genetickú diagnostiku. Tento zákrok nie je hradený poisťovňou, ide cca o 200 eur na vyšetrenie jedného embrya. Je možné vkladať zdravé emebryo ale selekcia podľa pohlavia je neetická.

    ďakujem za odpoveď, len ešte chcem vedieť či mám nárok vidieť výsledky, osobne ich vidieť, tej predimplantaenej genetickej diagnostiky všetkých embrii u ktorých by sa to vykonávalo, vidieť ich ešte pred vkladaním, to mi bude postačovať. Nieže ja zaplatím napr 2 x 200 E diagnostiku dvoch embrii,a výsledky oboch nebudem môcť videiť pred vkladaním. Dúfam že sa toto nemôže stať. Môžem vidieť výsledky pred vkladaním? vidieť výsledky oboch a vložiť jedno. Mám na toto nárok?